BTS – Blood Sweat & Tears – RM NEDEN SUS İŞARETİ YAPIYOR?

Klipte pek çok alt mesaj olmasına karşılık genel olarak meleklerin ve baş melek Michael’ın isyanı; masumiyetin yitirilmesi ve bir insanın gerçek potansiyeline ulaşabilmesi için yapması gerekenler anlatılıyor. Bu anlatımı güçlendirmek için çeşitli mitolojik semboller kullanılmış.

Klibin açılışında BTS üyeleri semboller, çizimler ve heykellerle dolu genişçe bir koridora geliyorlar. Bu mekanı dünyanın kendisi veya onların yaptıkları ve biraz sonra detaylarını göreceğimiz zihinsel yolculuğun bir durağı ve BTS üyelerini de farklı görüşlere sahip varlıklar gibi düşünebiliriz.

Bazıları nerede olduğunu umursamadan çocukça tavırlarla dolaşmaktadır etrafta. Çocuksu şakaları ve sonradan göreceğimiz alaycı gülümsemeleri onların ciddiyetten uzak kişilikler olduğunu gösteriyor.

Ancak etrafta neler olup bittiğini anlamaya çalışan grup üyelerini de görmekteyiz. Bu arada onların her birisinin diğer bir üyeyle eşleştiğini gözden kaçırmayalım. Grupta sadece Jin yalnız. Bunun ne anlama geldiğini biraz sonra konuşalım.

Onun dikkatle baktığı tablo The Fall of the Rebel Angels yani Asi Meleklerin Düşüşü… Bu tabloda isyancı meleklerin Cennet’ten sürülüşü anlatılmaktadır. İsyancı meleklerin başında baş melek Michael yani Mikail bulunmaktadır. Arka planda asi melekleri temsil eden bir heykel göze çarpıyor.

Buradan hareketle BTS üyelerinin isyancı melekleri; Jin’in de klibin sonunda daha net göreceğimiz üzere baş melek Michael yani Mikail’i temsil ettiğini söyleyebiliriz. Ancak klip onların dönüşümünü, isyan edişlerini, masumiyetlerini nasıl kaybettiklerini anlattığı için en başta onları sakince etrafı süzerken görüyoruz.

BTS – Blood Sweat & Tears klip incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.