Baki (2018) Anime Analizi / Çılgın, Renkli ve Fantastik

Netflix’te yayınlanan Baki’nin, filmanalizi.net üzerinde incelemesi bulunan Kengan Ashura Anime Analizi (Detaylı) adlı animeye pek çok yönden benzer bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Kengan Ashura’da yer alan dövüş turnuvaları Baki’da biraz daha farklı bir formatta çıkıyor karşımıza…

Baki (2018) Anime Fragman / Trailer İzle

Baki’nin Konusu

Baki henüz 17 yaşında olan bir Japon çocuğun adı. Baki henüz bu yaşında Japonya’nın en güçlü çocuğudur ve daha önceden düzenlenen bir dövüş turnuvasında birinci olmuştur. Onun birinci olduğu turnuvayı anime başlangıcında görmüyoruz. Sadece Baki’nin şampiyon olduğu bilgisi veriliyor bizlere. Tokugawa adlı yaşlı bir organizatör ilk bölümde Baki’yi görmek için onun okuluna geliyor. Tokugawa, çeşitli ülkelerde bulunan ve birbirinden güçlü, birbirinden farklı özelliklere sahip tam beş idam mahkumunun bulundukları hapishanelerden firar ettiklerini söyleyerek Baki’yi uyarıyor. Onun bu haberi Baki’ye  verme nedeni bu suçluların hepsinin Tokyo’ya geldiği bilgisine sahip olması. Bu korkunç ve azılı suçlular hapishaneden kaçarken ortak bir ağızla “Yenilgiyi tatmak istiyorum.” diyorlar. Onlara yenilgiyi tattırabilecek tek kişiyse Tokyo’da yaşayan ve Japonya’nın en güçlü dövüşçüsü olan Baki’dir.

Yazının bundan sonrası az da olsa spoiler içeriyor.

Genel Hatlarıyla Baki

Animede ilk gözümüze çarpan özellikle dövüş sahnelerinin içerdiği fantastik unsurlar. Kengan Ashura’da silah kullanmak yasaktı ve dövüşler elle yapılıyordu. Ancak Baki’de bu duruma bir farklılık getirilmiş. Dövüşler sokaklarda ya da herhangi bir mekanda yapılabiliyor. Dövüşçülerin herhangi birisi istediği bir diğerini hedef olarak seçebiliyor. Bu nedenle dövüş sırasında rakibi alt etmek için etrafta bulunan nesneler kullanılabiliyor.

Baki’yle ilgili söylemek istediğim bir diğer nokta dövüş sahnelerinin renkliliği. Kengan Ashura’nın gerçekçiliği ve sadeliğine karşılık Baki dövüş sahnelerinde abartıya kaçacak şekilde renkli bir atmosfer kullanıyor. Bu durum ilk başlarda garipsense de birkaç bölüm seyrettikten sonra yerini hayranlığa bırakıyor.

Tokya’ya Gelen 5 Azılı Suçlu

Baki’nin bulunduğu şehre yani Tokyo’ya gelmek ve yenilgiyi tatmayı amaçlayan devasa güçlere sahip beş azılı suçluyu tanıyalım.

1. Argatho Hapishanesi – Amerika: Bu hapishanede sıradan insanları bir saniyede öldürebilecek kadar güçlü Dorian bulunmaktadır. Dorian bir idam mahkumudur. İnfazı gerçekleştirilir ve asılır. Tam 10 dakika boyunca asılı kalan Dorian’ın aslında ölmediği ortaya çıkar. İnfaza katılan herkesi asarak hapishaneden kaçan Dorian’ın hedefinde Tokyo vardır.

2. Karios Hapishanesi – İngiltere: Burada bulunan ve elektrik verilerek idam edilmek üzere olan mahkum Doyle’dir. Mahkuma elektrik verilir ve bir süre sonra onun öldüğü düşünüldüğü için işlem sona erdirilir. Ancak Doyle ölmemiştir ve orada bulunan herkesi öldürdükten sonra Tokyo’ya gitmek için hapishaneden kaçar.

3. Evans Hapishanesi – Rusya: Sikorsky adlı idam mahkumu tam 100 metrelik düz duvarı tırmanarak hapishaneden kaçmıştır. Onun kaçtıktan sonra Rusya’nın büyük ve dev şampiyonu Garland’ı öldürdüğü görülüyor.

4. Denizaltı Hapishanesi – Amerika: Kendisini görmeye gelen bir adamı vahşice öldürerek kaçan Spec isimli mahkumun amacı da Tokyo’ya ulaşmak. Bulunduğu hapishane suyun tam 200 metre altında ve yüzeye ulaşmak için hiç durmadan 5 dakika yüzmek gerekiyor. Yeryüzünde bunu yapabilecek hiç kimse bulunmuyor; Spec hariç. Suyun yüzüne çıkan Spec orada bulunan kişileri vahşice öldürerek Tokyo’ya doğru yola çıkıyor.

5. Japonya’da bir yer: Japonya sınırları içerisinde roket mermisine bile dayanabilen bir camın arkasında tutulan Ryuukou Yanagi adlı mahkum zekasını ve yeteneğini kullanarak oradan kurtulur. Etrafındaki kişileri öldüren caninin hedefinde aynen diğerleri gibi Tokyo bulunmaktadır.

Sonuç

Baki, dövüş sanatları animelerini seven izleyiciler için kaliteli ve eğlenceli bir alternatif. Eğer Kengan Ashura’yi seyretmediyseniz tabi ki öncelikle onu tavsiye ediyorum. Ancak dövüş sahnelerinde biraz daha canlılık, renklilik, fantazi ve hareket istiyorsanız Baki hiç de yabana atılacak bir anime değil. Son olarak şu notumu da ekleyeyim: Baki henüz 17 yaşında olmasına rağmen bazı bölümlerde kız arkadaşıyla yaşadığı cinsellik en detay noktalara kadar ve çok uzun bir şekilde verilmiş. Doğrusu hem Baki’nin henüz çocuk yaşta olması ve buna rağmen cinselliğin onun üzerinden bu kadar detaylıca ve uzunca verilmesi rahatsızlık vermiyor değil. Bu durumu göz ardı edersek Baki gerçekten başarılı bir anime. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Baki (2018) Animesi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Baki Animesi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir