Rattlesnake (2019) – Çıngıraklı Yılan Film Analizi

Netflix’te yayınlanan Çıngıraklı Yılan (Rattlesnake-2019); korku, drama ve gizem etiketleriyle yayında. Filmde küçük bir kız çocuğu ve annesinin arabayla yaptığı bir yolculuk sırasında yaşananlar anlatılıyor. Küçük kız bir çıngıraklı yılan tarafından sokuluyor ve durumu ağırlaşıyor. Sonrasındaysa gizemli olaylar meydana gelmeye başlıyor.

Filmin şu ana kadar yaklaşık 3000 kişinin oy kullandığı IMDB puanı 4,6. Film gerçekten de 10 üzerinden değerlendirilirse 4-5 puan aralığını ancak hak ediyor, fazlasını değil. Film gerçekten de içerisinde gizem unsurları barındırıyor ancak oyunculuk ve senaryo kalitesi bağlamında kelimenin tam anlamıyla başarısız olduğu için vasatı aşamıyor ve sıradanlıktan kurtulamıyor.

Filmi henüz seyretmeyenlere son olarak şunları söyleyeyim: Çıngıraklı Yılan çok kötü değil; ancak onu seyretmeden önce kaliteli bir film beklentiniz olmamalı. Senaryoda çok fazla cevapsız soru bulunuyor. Film sona erince bunların hiçbirisinin cevabını alamıyorsunuz. Kendi yorumlarınızla kapatıyorsunuz senaryonun açıklarını… Anlaşılan o ki yapımcıların kaliteli bir film çekme amaçları olmamış yoksa bu senaryoyla yola çıkılmayacağı en baştan beri belli olmalıydı.

Son olarak filmin finalinden bahsederek yazıyı sonlandıralım. Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Rattlesnake (2019) – Çıngıraklı Yılan Fragman / Trailer İzle

Finalde Ne Oldu?

Aslında finalde ne olduğunu hiç kimse bilmiyor. Evet, gerçekten de öyle. Birkaç ipucundan yola çıkarak yazacaklarım kendi tahminlerim… Senaristlerin ne düşündüğü çok karışık ve belirsiz.

Bilindiği gibi Katrina’nın kızı iyileşiyor. Ona yapılan teklifte kızının iyileşmesi için bir insan canı alması gerektiği söylenmişti. Bu arada bu teklifi yapan kişinin kim olduğu ve bu teklifi hangi amaçla yaptığı gerçekten belirsiz. Çöldeki evde görülen yaşlı kadın mıydı bu teklifi yapan? O bir büyücü müydü? Hastaneye gelen adam da mı o kadındı? Ya fotoğrafçı kadın? O da kimdi öyle? Çölün ortasında birden bire ortaya çıkan tuhaf kişi… Yoksa farklı şekillere mi gidiyordu yaşlı kadın? Ya da yılan da dahil olmak üzere bu bir ekip işi miydi? Filmde bu sorulara cevap yok…

Ama sonuçta Katrina söylenenlerin ciddiyetini anlıyor ve bir insan canı almak için seçim yapmaya çalışıyor.

Karısına şiddet uygulayan bir pisliği seçiyor öldürmek için. Adam elinden kaçıyor, sonra bir kovalamaca yaşanıyor… Olayları biliyorsunuz.

İşte o an Katrina muhtemelen çıngıraklı yılanın fikrinin değişmesine neden olacak hareketi yapıyor. Güneş doğmadan bir can alması gerekiyor. Kızının iyileşmesi için kendi canını feda etmeye hazır. Boğazına bıçağı götürene kadar yılan herhangi bir şey yapmıyor. Yani deyim yerindeyse son saliseye kadar bekliyor. Ama son anda diğer adamı sokarak Katrina’yı kurtarıyor. Katrina güneş batmadan önce zaten ölmek üzere olan birisini öldürüyor ve böylece kızı iyileşiyor.

Kızı o yaşlı kadını rüyasında mı görmüştü bilinmez ama onun resmini çizdiği görülüyor hastane sahnesinde.

Ve final sahnesi… Kızı ve kahraman annesi hiçbir şey olmamış gibi ilerlerken otostop çeken bir adam görüyorlar. Bu kişi yılanın soktuğu ve Katrina’nın öldürdüğü kişinin ta kendisi… Katrina kızına “Onu gördün mü?” diye soruyor. Kızı evet dediği için o adamın bir hayal olmadığını anlıyoruz.

Demek ki adam gerçekten de çöle geldi ve Katrina’nın elinden kaçmayı başardı. Onun öldürdüğü kişi büyüyle oluşturulan bir görüntüydü ve gerçekte yoktu. Aynen yolda aracını bırakıp Katrina’nın üzerine gelen adamın olmadığı gibi.

Evet, anlaşılan o ki çıngıraklı yılan ya da yaşlı kadın onun kızını kurtarmak için ne kadar ileri gidebileceğini test etti. Sonrasında da istediğini aldığı için Katrina’yi ve çocuğunu serbest bırakmakta bir sakınca görmedi.

Evet, finalle ilgili yapılabilecek en mantıklı yorum bu olsa gerek.

Çıngıraklı Yılan (2019) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Rattlesnake Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

  1. Bbenim anladigim sizofreni bir kadinin yasadiklari anlatiliyor.. hatirlarsan polis cevirmesinden dolayi o bilmedigi yola giriyor ve bu olaylar yadaniyor.. polisten kacma sebebi bence arkasinda biraktigi cinayetler .. yanan bi papaz gorduk ustune kosarak gelen bi tirci gogsunden vurulmus dagda gordugu fotografci kadin.. bunlarin hepsi gecmisinden izler.. cocugu yilan falan sokmuyor hastanede yatma sebebi yorgun halsiz ve ac oldugu icin gozetim altina aliniyor… cok ince detaylar var filmde…the macinist filmindeki gibi kadinin gecmisinde bi travma oldugunu dusunuyorumm .. bu arada film gercekten sadece soru isaretleri birakiyor baska bisey yok..

  2. İki yorum da gayet güzel yorumlar. İkiside olabilir. Ama o otostop çeken adamı kızınında görmesi ve kızı o kadının resmini çizmesi ince detaylar. Kare bu detayları yakaladı. Burakın dediğiyle çelişkileniyor o zaman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir