Control Z 1. Sezon İncelemesi(Netflix)

Netflix’e yakın zamanda gelen yapımlardan biri de Control Z. Dizi hakkında konuşacağım o yüzden bazı konulara gireceğim fakat büyük bir spoiler yer almıyor.

Öncelikle karakterlere bakalım. Güzel ve popüler kızlar, yakışıklı ve zengin erkekler, “ben sizden farklıyım” diyen ama pek farklılığı bulunmayan öğrenciler… Her karakter o kadar klişe ve dizilerden tanıdık karakterler ki 2 tane gençlik dizisi izlediyseniz adını bilemezsiniz fakat hepsinin karakterlerini çözebilirsiniz. Diziyi izlerken Elite dizisinin kopyası olduğunu düşündüm, fakat Elite dizisi bu diziye kıyasla daha başarılı bence.

Dizinin konusu okulun tuhaf olarak nitelendirilen kızının, okuldaki herkesin sırlarını bilen ve açıklayan bir hacker’ı bulma çabaları. Konusu bile Elite ilk sezon ve izleyenler bu cümlenin detaylarını daha iyi anlamıştır. Olayların hepsini tahmin edebiliyorsunuz. Hacker’ın kimliğini de çok kısa sürede buldum o yüzden sadece nasıl bulacaklar ve belki bir sürpriz yaparlar diye izledim. Fakat olayların çözülüş şekli de sezonun sonu da hacker’ın kimliği de dümdüz söyleniyor. Bu açıdan bazı yerlerinde 13 Reasons Why dizisini de görebilirsiniz. Eğer ilk sezonunda bitirselerdi bence 13 Reasons Why çok daha iyi bir dizi olabilirdi bu arada.

Beğendiğim kısımlardan biri hacker’ın gözünden olayları izlediğimiz bir bölümün bulunmasıydı. Normalde çok ucuz bir numara, küçük ve etkili sahnelerle açıklanması her zaman daha güzel oluyor bence ama diziyi ve anlatımı düşünürsek en azından bazı şeyleri bize anlattıkları için teşekkür ederim.

Son sahnenin ne kadar tahmin edilebilir olduğunu söylemiştim. Ama o kadar altı boş ki. Yani o kız eğer o kadar zekiyse tüm dizi boyunca benim o kızın zekasını görmem lazım. Kızı zeki göstermek için Sherlock dizisindeki hızlı konuşma tekniğini kullanmışlar fakat siz Sherlock dizisi değilsiniz ve o kız bir Benedict Cumberbatch değil. Söylediği şeyler sizin de anlayabildiğiniz şeyler fakat kızın hızlı hızlı ve peş peşe söylemesiyle sanki farklı bir şey yapıyormuş gibi gösteriliyor. Karakterler de bunlara aşırı tepki veriyorlar fakat biz Sherlock izleyicileri bunu yemedik maalesef.

Ben diziyi beğenmedim ve başka bir sezonu çıkarsa izleyeceğimi düşünmüyorum. Tek sezonluk bir dizi olsaydı bazı şeyleri görmezden gelebilirdim ve fena değil derdim fakat devamı gelecek. Bunlar benim düşüncelerim siz de izleyip beğenip beğenmediğinizi ve nedenini açıklarsanız sevinirim.

FRAGMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.