Outlander İnceleme:Bilinmeyen Dizi Önerisi

Konusu

Kısaca konusundan bahsedecek olursak; 1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall; gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk eder ve o dönemdeki romantik bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser ile tanışmasını, Jaime ile olan muhteşem öyküsünü anlatır.

Konusunu daha fazla anlatmak isterdim fakat çok fazla spoiler vermemek adına bu bilgiyle yetinmek en iyisi olacaktır. Çünkü dizide bilim-kurgu ve dönem özelliği çok iyi işlenmiş. 1700 ve 1900 yıllarının dönemi çok iyi anlatılmış. İlk sezon İskoçya’da geçiyor fakat, sizi büyüleyen diğer ülkelerin de dönemine zamanla geçiş yapacak. 1700 yıllarında yaşanan farklı ülkeleri görebileceksiniz. O anlar o kadar iyi işlenmiş ki, izlerken mest olmamak elde değil.

Outlander İnceleme: Tür ve Özellikleri

Öyle salt bilim-kurgu değil kesinlikle. Dönem ve aşk dizisi olarak da sınırlandıramayız. Birçok temayı bir arada barındırıyor, ve sanırım tam da bu yüzden diziyi izlenebilir kılıyor. Sosyo-antropolojik açıdan da enteresan ve ilgi çekici ögeler barındırıyor. Kültür, medeniyet, dini inançlar ve gelenekler, kadının ailede ve toplumdaki yeri, kölelik sistemi gibi birçok alanda özellikleri var.

Bir bakmışsınız biyografi türünde bir diziye dönmüş. Şu anda adı tarih kitaplarında efsane olarak gözüken isimlerinin hikayesini bir anda dizide işlendiğini görebilirsiniz. Klasik müzik sanatının efsane isimlerinden birisinin ismini bir anda görebilir, tüylerinizin diken diken olduğunu farkedebilirsiniz.

Outlander İnceleme

Az önce belirttiğim tüylerinizi diken diken olması konusu çok önemli bir detay. Bu dizi, eğer sadece 1700 yıllarında geçseydi, zamanda yolculuk kavramına hiç el atmasalardı, bu kadar etkilenmeyebilirdik. Çünkü zamanda yolculuk yapan Claire Randall’ın eşi bir tarihçi, ve kendisi savaş görmüş bir hemşire olduğu için tarihe de yeterli seviyede hakim. Kendimizi Claire’nin yerine koyduğumuzu hayal edemeden tutamıyoruz.

Bir düşünün, şu anda bir zaman yolculuğu yapıyorsunuz. 200 sene öncesi Türkiye’sine veya Fransa, Amerika, İngiltere gibi ülkelere gitme fırsatı buluyorsunuz. Şu anda ders kitaplarında veya tarih, edebiyat kitaplarında adı altın harfler ile yazılan isimler ile tanışma fırsatı buluyorsunuz. Düşüncesi bile tüyleri ürpetmiyor mu? Bu dizi bu hissi çok ama çok iyi becermiş. İzlerken mest olmamak elde değil.

Felsefi açıdan da yaklaşmak gerekirse; zamanda yolculuk yaparak önceden gerçekleşmiş bir olayı değiştirmek mümkün mü, geleceğimizi değiştirmek mümkün mü sorusuna çokça değiniyor. Bu soruların cevabını diziyi izleyerek öğrenmek mümkün.

Dizinin bazı ayrıntıları var ki; eğer gerçekten dikkat ederseniz delirmemek elde değil. Özellikle Claire’nin zamanda yolculuk yapmadan önceki zamanlarına dikkat ederseniz göreceksiniz. Benden size tavsiye, ilk bölümlere çok ama çok dikkat edin. Sonrasında o kadar iyi geliyor ki o ayrıntılar, tekrar söylüyorum ama başka bir kelime bulamıyorum sanırım. Evet, gerçekten yine sizi mest etmeyi başarıyor.

FRAGMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.