The Punisher Dizisi | Konusu | İnceleme

Son yıllarda oldukça ünlenen ve izlenen Netflix-Marvel yapımları gelmeye devam ediyor. Bu yapımlardan en iyisi olma yolunda çok sağlam adımlar atan The Punisher’ın ilk sezonu 17 Kasım’da yayınlandı. Bu kez alıştığımız Marvel teması olan bir süper kahramanla karşı karşıya değiliz. Ana karakterimiz eski bir asker ve süper kahramanların aksine öldürmekten zevk alan acımasız bir adam: Frank Castle.

Diziyle ilgili söylenecek çok şey var. Öncelikle bir olaydan bahsedelim çünkü neredeyse her şey bu olayla alakalı. Kandahar’da gizli bir operasyona çıkan Kerberos özel harekat timinin üstleri, bir eroin kaçırma olayına karışıyor. Ahmad Zubair isimli polis bunu farkedince onu rehin alıyor ve infaz ediyorlar. İnfaz emrini verense William Rawlins. Yıllar sonra bu infazın video görüntüsü ortaya çıkıyor ve Zubair’in ortağı Dinah Madani’ye ulaşıyor. Madani ise videoda yer alanları açığa çıkarmak için uğraşıyor ama işin içinde hükümet olunca yapabileceği pek de bir şey yok. Bu noktada devreye Frank Castle giriyor çünkü kendisi Kerberos özel harekat timinin üyelerinden. Kandahar olayından sonra ölü gösteriliyor hatta ailesi de öldürüyor.

Frank Castle elbette ölü değil. Uyuşturucu çetesinden oluşan 37 kişiyi katledince kayıplara karışıyor ve ölü gösteriliyor. Kendini açığa çıkarmamak için normal bir yaşam sürdürmeye çalışıyor fakat Micro lakaplı David Lieberman ona ulaşıyor. Lieberman da malum videoyu Madani’ye gönderdiği için hükümet tarafından etkisiz hale getiriliyor. Aslında hükümet öyle biliyor yani Lieberman kaçıyor ve ailesinden ayrı düşmek zorunda kalıyor. Böylece o da Kandahar olayını çözmek amacıyla Frank Castle ile iş birliği yapıyor. Yani ölü bilinen ve ortalıkta görünmemesi gereken iki kişilik bir ekibimiz var.

Frank karakterine olan övgülerim bittiğine göre diğer karakterlere geçebiliriz. Dinah Madani, dizinin en iyi karakterlerinden biri çünkü dizilerde görmeyi sevdiğimiz güçlü kadın izlenimini verirken kırılgan olmaktan da kendini alamıyor. Ortağı Zubair’in katillerini bulmaya çalışırken kendi planladığı sahte operasyon sonucu yeni ortağı Sam Stein’in de ölmesiyle yıkılmasına rağmen vazgeçmeyip olayı kovalamaya devam ediyor. Sam’i öldüren Billy Russo’nun bir de Madani’yi teselli etmesi izlerken kanımı donduran sahnelerdendi. Dizinin başlarında iyi olmasına rağmen Billy Russo karakterini hiç sevmemiştim çünkü onu canlandıran Ben Barnes’ın bir kez bile iyi adam rolünde oynadığını görmedim. Özellikle Westworld’de izleyip yüzüne bile sinir olduğum için The Punisher’ın başlarında da onu önyargıyla izledim. O da sağolsun şaşırtmadı ve sonralarda pisliğin teki çıktı. Dizinin biraz arka planda kalmış ama kesinlikle en ilginç karakterlerinden biri Wilson. Askerlik ve vatan takıntılarına sahip olduğu için bütün hayatını bunlara göre yaşamaya çalışıyor. Afganistan’da yaşadıklarından sonra kendine gelemediği için geceleri uyku uyuyamıyor, başka bir şey düşünemiyor. Evinin arka bahçesine siper kazıp orada uyuması ağır olaylar yaşamış askerlerin psikolojisini anlamama yardımcı oldu. Zaten dizide askerlik yapmış herkes bunu gayet güzel yansıtıyor. Elbette her şeyin fazlası zararlı ve Wilson’ın bu takıntıları da onu yoldan bir hayli çıkarıyor. Billy Russo’nun onu şirketine kabul etmemesiyle kendini kaybedip işlediği cinayetler, patlattığı bombalar ona terörist damgası vurulmasına sebep oluyor.

Diziyi bir çırpıda izledim ve her bölüm sonunda sonraki bölüme geçmek için sabırsızlandım. Sürükleyicilik konusunda oldukça başarılı. Sezonun sonuysa beni tatmin etti diyebilirim. Ölmesi gereken William Rawlins acı çekerek öldü ve evet ben de zevkle izledim çünkü öncesinde Frank’e yaptığı işkencelerden dolayı bu şekilde ölmeyi haketti. Onunla beraber Billy Russo’nun da ölmesini istiyordum. Hem Madani’ye hem Frank’e yaptıklarıyla o da ölmeyi haketti fakat ölmesini hiç beklemedim çünkü dizinin gelecek sezonuyla ilgili kafalarda soru işareti bırakmaları lazımdı. Ölmek yerine acı çekti, yüzü tanınamayacak hale geldi. Frank ona bir ders verdiğini düşünmüş olabilir ama gelecek sezon yine karşı karşıya gelecekler. Umarım Frank onu öldürmediğine pişman olmaz çünkü sezonun son sahnesinde gördüğümüz kadarıyla Billy’yi kafasından tamamen çıkarmış durumda. Öte yandan Lieberman ailesi tekrar bir araya geldi. Frank’in sezon boyunca David’e verdiği ailene kavuşacaksın vaatlerinin gerçek olması beni çok mutlu etti çünkü Frank ailesini kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyor ve arkadaşının aynı şeyi tecrübe etmemesi için kendini tereddüt etmeden feda etti. Sonuçta bence güzel bir sezon izledik ve sadece ilk sezonun sonu olmasına rağmen karakterleri benimsedim. Öyle çok sinematografik çekimlere sahip bir dizi değildi ama göstermesi gerekenleri çok güzel gösterdi. Zaten olay beni kendine çok kolay bağladığı için böyle şeylere dikkat edemedim bile. Gelecek sezonları heyecanla bekliyor olacağım ama bu noktadan sonra neler olacağını hiç kestiremiyorum.

FRAGMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir