Top Boy (2011) Dizi Analizi / En Gerçekçi Uyuşturucu Dünyası Dizisi

Top Boy, Londra sokaklarının görülmeye yüzünü uyuşturucu satıcılarının ve alıcılarının dünyasını anlatıyor. İngiltere yapımı dizinin on bölümlük ilk sezonu Netflix üzerinden seyredilebilir. Her bir bölüm ortalama 50 dakika sürüyor. Dizi farklı sokak çetelerinin, uyuşturucu tedarikçilerinin ve satıcılarının dünyasının çok gerçekçi bir dille anlatıyor. Bu arada internette dizinin 2011-13 yılları arasında yayınlanan bölümleri olduğunu görenlerin aklı karışabilir. Dizi aslında 2011 yılında İngiliz kanalı Channel 4’te yayın hayatına başladı. Dizi yapımcıları ikinci sezonun sonunda kanalla anlaşma sağlayamayınca yayın hayatına devam edemedi. Netflix bu dizinin yayın haklarını satın aldı ve senaryoyu en baştan kurgulayarak tekrar yayına girmesini sağladı.

Top Boy (2011) Fragman / Trailer İzle

En İyi Uyuşturucu Dizilerinden Bir Tanesi

Top Boy, net olarak uyuşturucu dünyasını en gerçekçi anlatan dizilerden birisi… Belki de en iyisi. Londra’nın arka sokaklarının bu yüzü insanı gerçekten etkiliyor. İnsanların birbirlerine karşı acımasızlığı, bağımlıların uyuşturucu tedarik edebilmek için düştükleri durumlar, sokak satıcıları arasındaki rekabet ortamı oldukça yalın, etkili ve gerçekçi bir dille aktarılmış.

Dizinin ana karakterinden birisi olan Dushane, Londra’ya gelmeden önce Küba’nın güneyinde bir ülke olan Jamaika-Kingston’da yaşıyor. Olaylar onu Londra’ya gelmek zorunda bırakıyor. Ancak o Londra’ya gelmeden önce ilk bölümde Jamaika’da ve Jamaika hapishanelerinde yaşanan uyuşturucu trafiğini görme şansı yakalıyoruz.

Uyuşturucu baronunun tüm trafiği hapishaneden yönetmesi, sergilediği acımasızlık ve insanların değersiz birer eşya gibi gösterilmesi dizinin etkili anlatımıyla çok başarılı betimlenmiş.

O dünyanın pisliğini ve kurulan düzeni bir anda olanca iğrençliği ve acımasızlığıyla görebiliyorsunuz.

Uyuşturucu Tedarikçileri Türkler

Dizide Londra’da yaşayan ve görünüşte balıkçılıkla uğraşan ancak arka planda uyuşturucu tedarik eden Türklere de yer veriliyor. Bazı sahnelerde konuştukları akıcı Türkçe oyuncuların gerçekten Türk olduğunu gösteriyor. Bu arada bu kişilerin İngilizce telaffuzları berbat denebilecek kadar kötü. Hep daha fazla para isteyen ve kendileriyle çalışanları zor durumda bırakan bu Türklerin karizması ilk bölümde çok fena çiziliyor.

Arka planda Türk Balıkçısı yazısı görülüyor.

Sonuç

Top Boy çok gerçekçi ve çok başarılı bir yapım. Pek çok farklı hikayeyi ve karakteri içerisinde barındırıyor. Bu karakterlerin yolu uyuşturucu sayesinde kesişiyor. Dizi uyuşturucu gerçekliğini tüm yönleriyle ve oldukça yalın bir şekilde olduğu gibi aktarıyor. Bu tarz dizilerden hoşlanıyorsanız kaçırmamanızı öneririm.

Top Boy (2011) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Top Boy Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir