Daybreak (2019) – Netflix Dizisi Analizi

Daybreak Türkçede şafak ya da tan gibi anlamlara geliyor. Netflix’in yeni fantastik macera dizisi bu isimle gösterime girdi. Bu yazıda tüm bölümlerini seyrettiğim bu dizi üzerine spoiler vermeden konuşalım.

Daybreak (2019) Fragman / Trailer İzle

Çok Eğlenceli bir Dizi

Diziyi tek kelimeyle anlatmak istense eğlenceli derdim. Bence bu kelime diziyi çok güzel özetliyor. Peki dizi ne anlatıyor?

Yine tek cümleyle ifade edeyim: Dizi kıyamet sonrasını anlatıyor. Büyük bir atom bombasının patlaması sonucu tüm yetişkinler ölüyor. Evet, yanlış duymadınız dünya üzerinde sadece gençler kalıyor. 18 yaşından büyük herkes eriyip yok olmuş. Neden gençler kalıyor ki, diye sormaya gerek yok. Dizinin mantıksal örgüsü bu… Dizi bize gençlerin kıyamet sonrasında dünyayı nasıl şekillendirdiğini çok eğlenceli bir şekilde aktarıyor. Aslında hala yaşayan yetişkinler de var ama onlar bir tür zombiye ya da gulyabaniye dönüşmüşler. Etrafta gezinen yetişkinlerin konuştuklarını sanıyorsunuz ama durum hiç öyle değil. Onlar düşündükleri son aptalca şeyleri bozuk bir plak gibi tekrar ediyorlar. Tek yaptıkları bu.

İç Konuşmaların Dışa Aktarımı

Dizinin en güzel ve farklı yönlerinden birisi şu… Hemen hemen tüm karakterler iç konuşmalarını dış sesle ifade ediyorlar yani bizimle konuşuyorlar. Bu tekniğin aynısını çok ünlü bir filmde daha görmüştük… Bu filmi hatırladınız mı?

Eğer yeterince dikkatliyseniz dizide Kill Bill, Mad Max ya da 300 Spartalı gibi filmlere, popüler yarışmalara, giyim markalarına, popüler kültüre, hatta PC oyunlarına göndermeler yapıldığını fark edebilirsiniz.

Dizinin Atmosferi

Dış mekanlar çekimlerinde ekranda görüldüğü gibi sarı tonlar ağır basıyor. Bu çekimi çok beğendiğimi söylemeliyim. Bu çekim tekniği sayesinde farklı bir dünyayı seyrettiğinizi, her şeyin farklı olduğunu hiç unutmuyorsunuz… Ne de olsa kıyamet sonrasını seyrediyoruz.

Hayatta kalanlar kendi kolonilerini kurmuş ve kendi bölge sınırlarını belirlemiş. Bu kolonilerin tamamı hemen gösterilmiyor ama dizi ilerledikçe yavaş yavaş hepsini tanıyoruz. Gerçekten de her bir grubun diğerine hiç benzemeyen farklı özellikleri var. Kimileri eğlence için insan öldürmekten çekinmiyor. Bir başka grup dünyaya kadınların hakim olması gerektiğini savunuyor. Gruplardan dizi ilerledikçe tanıtıldığı için onlardan şu an çok bahsetmeden geçiyorum. Bence şunu bilmeniz yeterli: Çok eğlenceli çok iyi planlanmış, çok orijinal koloniler çıkıyor karşınıza…

Dizi Çok Çılgın ve Aynı Zamanda Komik

Çılgın kelimesini özellikle kullandım çünkü bu sözcük diziyi çok güzel anlatıyor. Ortalıkta dolaşan karizmatik baronlar, samuraylar, psikopat düşmanlar, kanlı görüntüler dizi için sıradan durumlar…

Sonuç olarak gerçekten eğlenceli ve sıra dışı bu diziyi beğendiğimiz söyleyebilirim. Her bölüm yeni, şaşırtıcı, komik ve aynı zamanda ciddi kişiler ve olaylarla karşılaşıyorsunuz.

Dizinin sezon finali de aynen dizinin kendisi gibi çok farklı, şaşırtıcı ve güzel.

Daybreak (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Daybreak Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir