Vis a Vis (2015) Dizi Analizi / Hapishanede Karşılıksız İyilik Yoktur

Vis à Vis, 2015 yılından beri yayın hayatına devam eden ve toplamda dört sezonu yayınlanan bir İspanyol dizisi. Dizi genel olarak yüksek güvenlikli bir kadın hapishanesinde yaşananları anlatıyor. Dizi hem oyunculuk hem de senaryo bağlamında seyircileri kendisine bağlayabilecek kadar iyi.

Bu yazıda, diziyi henüz seyretmemiş olanları da düşünerek dizinin sadece ilk sezonuyla ilgili bilgilendirme yapalım. Keyifli okumalar.

Vis a Vis (2015) Fragman / Trailer İzle

Kolay Değildir Suçsuz Yere Hapis Yatmak

Macarena Ferreiro hapishaneye ilk geldiğinde herkese suçsuz olduğunu söylemektedir. Tutuklu yargılanan Macarena için istenilen ceza tam yedi yıldır ve hakkında dolandırıcılık, mal varlığı gizleme ve hırsızlık suçlamaları bulunmaktadır. Dizi ilerledikçe Macarena’nun erkek arkadaşı tarafından kelimenin tam anlamıyla kandırıldığı ve sonrasında da yüz üstü bırakıldığı anlaşılıyor. Azılı suçluların olduğu bir hapishanede kalmak onun için tam bir kabustur. Çünkü o içerideki yaşama ve mahkumların genel ahlak kriterlerine tamamen yabancıdır. Ayrıca duruşmayı beklediği için oradan çıkma ümidi de beslemektedir. İşte bu nedenle hapishaneye ilk geldiği zamanlar onun için çok zor geçmektedir.

Kimseden İyilik İsteme

Hapishanede uzun zamandır kalan gerçek suçlular doğal olarak kendi aralarında bir hiyerarşi kurmuşlardır. Burada uyuşturucu işinden, insan öldürmeye kadar her türlü pis iş yapılmaktadır. Bu arada henüz ilk bölümden anladığımız kadarıyla blok şefine minik çocuğu kullanılarak şantaj yapılmaktadır. Bu sayede onun bazı olaylara göz yummak zorunda kaldığı anlaşılıyor.

Hapishane kurallarını yeni yeni öğrenmeye başlayan Macarena avukatıyla erken görüşebilmek için birisinden yardım alır. Ancak hapishanede yapılan yardım asla karşılıksız değildir. Bu iyiliğin karşılığında ondan bahçeye dron kullanılarak bırakılacak uyuşturucuyu alması istenir. Macarena kendisine yapılan tehditle bu teklifi kabul etmek zorunda kalır ve zekice bir gizlenmeyle bahçeye saklanarak uyuşturucuyu alır. Ancak üst aramasında uyuşturucu onun üzerinden çıkar.

Hapishanede İki Şekilde Ölürsün: İntihar Ya Da Cinayet

Macarena Ferreiro’nun oda arkadaşı Yolanda bir cinayete kurban gider. Macarena onu gece vakti tuvalete götüren kişinin Zulema adlı mahkum olduğunu bilmektedir. Zulema hapishanenin en çetin ceviz mahkumudur ve içeride tam anlamıyla onun sözü geçmektedir. Macarena, kısa süre içerisinde oda arkadaşının ölüm nedenini anlar. Zulema tam dokuz milyon Avro taşıyan bir zırhlı araç soygunu yapmıştır. Soygun sırasında soygunu birlikte yaptıkları erkek arkadaş öldüğü için paranın yerini bilen sadece kendisidir. Muhtemelen o bu nedenle öldürülmüştür. Paranın yerini söylemesi için ona işkence yapılmıştır ama o bunu söylemeden ölmeyi tercih etmiştir. Paranın yerini gösteren bir veri kartı tesadüfen Macarena tarafından bulunur. İşte bu andan itibaren işler çok daha fazla karışmaya başlar.

Sonuç

Vis à Vis, bazı yönleri itibariyle (ilk sezonuyla) efsane dizi Prison Break’i anımsatıyor. Ancak tabi ki birebir aynı mantıkla çekilen bir yapım değil. Vis à Vis’in IMDB puanı 8,3 ve bence bu puanı yaklaşık olarak hak ediyor. Çünkü dizi heyecan duygunuzu çoğu zaman üst seviyede tutmayı başarıyor. Bizleri ters köşe yapan sürprizleri çok fazla ve özellikle bazıları çok iyi. Dizi olayları bir anda farklı bir yöne değişik bir akışa evirebiliyor. Bu yönüyle diziyi izlerken her zaman sürprizlere hazır olmalısınız. Vis à Vis; eğlenceli, heyecanlı ve kaliteli bir dizi. Bu tarz dizileri seviyorsanız en azından bir bölüm (1. sezon 1. bölüme) seyredebilirsiniz. Sonrasında dizeyi izlemeye devam edeceğinizi düşünüyorum.

Not: Dizide La Casa de Papel’de Nairobi rolünde seyrettiğimiz Alba Flores de rol alıyor.

Vis a Vis (2015) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Vis a Vis Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir