Game-of-Thrones-8-Season-19

Game of Thrones (G.o.t) 8. Sezon 2. Bölüm Analizi

Heyecanla beklediğimiz ikinci bölümün tamamı Kış Yarın’da geçmektedir. Bu bölümde Kuzey’in üzerine hızla gelmekte olan Gece Kralı ve ordusuna karşı yapılacak savaşın hazırlıklarını izleriz. Kale’nin içinde gelecekti taht kavgalarının temelleri atılmaya ve saflar belirmeye ya da netleşmeye devam etmektedir. Bu bölümde Sansa ve Khaleesi arasında olacakların kesin çizgilerle belirdiğine şahit oluyoruz.

Game of Thrones (G.o.t) 8. Sezon 2. Bölüm Fragman / Trailer İzle

Bir önceki bölümde Demir Tahtı’nın gerçek varisinin Jon Snow olduğunu öğrenmiştik. Jon, kendisi ve ejderha kraliçesini karşı karşıya getirecek bu haberi bölümün sonlarına doğru Khaleesi’ye iletir. Üç gözlü kuzgun ve Jaime Lannester arasındaki konuşmalara yine bu bölümde şahit oluruz.

Şimdi kronolojik sıralamaya uyarak sekizinci sezonun ikinci bölümünde neler olduğunu konuşalım.

Birinci bölümün sonunda Jaime Lannister’ın, Kış Tepesi’ne geldiğini görmüştük. 8. Sezonun ikinci bölümü Jaime Lannister’ın Kış Yarı’ndaki sorgulama sahnesiyle açılır. Hem Ejderha Kraliçesi hem de Sansa, Jaime’in geçmişte yaptıklarından ötürü onu güvenilemeyecek birisi olarak görmektedir. Konuşma Jaimes için kötü giderken Lady Brienne geçmişte yaşadıklarından ötürü ona kefil olur ve onun kurtulmasını sağlar.

Ben bu konuşmada Sansa’nın aklını hislerinin önünde tutabildiğine şahit olduğumuzu düşünüyorum. Sansa babasına yaptıklarından ötürü Jaimes’i kesinlikle istemezken hatta muhtemelen onun ölümünü isteyecekken kendi canını emanet ettiği Lady Brienne’nin sözlerinden sonra fikrini değiştirir. Bu bence Sansa için olumlu bir adımdı ve bizim gözümüzde onun değerini artırdı.

Bu konuşmada Cercesi’nin ordusunu kuzeye göndereceği konusunda herkese yalan söylediği ortaya çıkar. Onun asıl amacı Kuzeyliler savaştan galip çıksa bile sağlam bir orduyla Kış Tepesi’ne gelerek onları yok etmektedir. 

Onun akıllıca bir plan yaptığını düşünsek de sonuç olarak herkese ne kadar güvenilemeyecek birisi olduğunu gösterdiğini ve ayrıca kendi kardeşlerinin düşmanlığını kazandığı söylemek yanlış olmaz. Cercesi çok büyük oynadı ve muhtemelen çok büyük kaybedecek.

Bu arada verilen karardan çok hoşnut olmasa da sesini çıkarmayan Ejderha Kraliçesi, Jon Snow’un ona hiçbir şey söylemeden ayrılması karşısında bir şok geçirir. Jon ilerde bu hareketin aynısını tekrar yapar ve savaş planlarının konuşulduğu toplantıdan Khaleesi’nin yüzüne bile bakmadan soğuk bir şekilde ayrılır. Bunun nedeni Demir Taht’ın gerçek varisinin kendisini olduğunu bir önceki bölümde öğrenmesidir ama henüz
Khaleesi’nin bundan haberi yoktur ve onun davranışlarına bir anlam veremez.

İkinci bölümün hemen başındaki bu konuşma aslında herkesin konumunun tekrar şekillendiğini gösteren bir savaş gibi geçmiştir. Ejderha Kraliçesi yalnızdır. Görünüşe göre ne Sansa ne de Jon Snow onun yanında değildir. Üç gözlü kuzgun Brandon Stark, konuşmada sırasında Jaime Lannister’a karşı kritik bir hamle yapmıştı ama ilerde artık onun kızgınlık gibi fani insan duygularıyla uğraşmayacak kadar bilge birisi olduğunu bir kez daha göreceğiz.

Bu arada Ejderha Kraliçe’sinin Tyrion Lannister’a olan güveni sarsılmıştır; çünkü Tyrion kız kardeşi Cercesi’nin hamlesini doğru tahmin edememiştir. Burada bir parantez açarak sekizinci sezonun ilk bölümünü hatırlatmak isterim. İlk bölümde Sansa’nın Cercie hakkında söyledikleri doğru çıkmıştır. Çünkü o Cercesi’nin ordusunu Kuzey’e göndermeyeceğini söylemiş ama Tyrion’a ona katılmamıştı. Bu bölümde Sansa’nın hanesine epeyce artı yazıldığına şahit olduk.  

Bu arada Ejderha Kraliçesi’nin Tyrion’a çok sert çıkıştığını düşünerek ona kızanlar olabilir ama onun bir kraliçe olduğunu ve sonuç olarak güvendiği birisini onu doğru yönlendirmediği ortaya çıktı. Onun kızgınlığına hak vermemek çok yanlış olur diye düşünüyorum. Tam olarak bir yöneticinin yapması gerekeni yaptı ve hisleriyle değil aklıyla hareket etti. Zaten daha sonra yine aklı galip gelecek ve Tyrion’un hata yapsa da akıllı birisi olduğunu kabul edecektir. 

Üç gözlü kuzgun ve Jaime Lannister’ın yıllardan sonra ilk kez konuştukları sahnede, Jaime ona ona yaptığı için üzgün olduğunu anlatmaya çalışır. Brandon ise, bu konuşmada artık farklı bir şeye dönüştüğünü eskiden tanıdığı Stark olmadığını söyler. Ayrıca onun ne kadar ileri görüşlü olduğunu ve hisleriyle değil mantığı ile hareket ettiğini anlarız.

Bu konuşmada Jaime Lannister, Brandon’a “Peki ya savaş sonrası ne olacak?” diye sorduğunda onun “Sonrası olacağını nereden biliyorsun?” diye karşılık verdiğini görürüz. Bence burada kuzgun onun savaşta öleceğini söylemek istedi. Çünkü Kuzgun’un ölülerle yapılacak savaştan ümitsiz olmadığını ve Gece Kralı’nı alt etmek için plan yaptığını öğreneceğiz. Bu konuşması bence Jaime Lannister’ın savaştan sağ çıkamayacağını göstermekte. Bu tahminimin doğru olup olmadığını ilerde anlayacağız.

Bu arada Tyrion Lannister’ın adeta dünyası yıkılmıştır ama onun asla pes etmediğini sarsılsa bile tekrar kendine geldiğini şu sözlerinden anlarız: Zeki insanların yaptığı hatayı yaptım. Rakibimi hafife aldım. Bu arada onun da ölülere karşı yapılacak savaştan kurtulma ümidinin olmadığını görürüz. Tyrion Lannister “Kış Yarı’nda öleceğiz. Hiç böyle olacağını hayal etmezdim.” der. Tyrion bu düşüncesinde yalnız değildir. Kaledeki pek çok kişi gibi Arya da yakında öleceklerini düşünmektedir.

Bu bölümde geçen bir diğer ilginç konuşma Khaleesi ve Sansa arasındadır. Bu önemli konuşmada onların arasındaki buzların asla erimeyeceğini aksine bu ikilinin eninde sonunda karşı karşıya geleceğini anlamaktayız.

Aslında Khaleesi “İkimizin ortak bir noktası var. İkimiz de kadın hükümdarlığına kabul etmeyen erkeklere hükmetmeyi başardık.” diyerek Sansa’yla arasında buzları eritmek için bir adım atar. Devamında şunları söyler: “Hayatım boyunca  tek hedefim oldu: Demir Taht! Ama şimdi Jon’un yanında onunla birlikte savaşıyorum. Şimdi bana söyle kim kimi manipüle etmiş? Kardeşini seviyorum.”

Onun bu sözlerinden sonra Sansa kulaklarımıza inanamasak da Ejderha Kraliçesi’ne hata yaptığı ve buraya ilk geldiğinde ona teşekkür etmesi gerektiğini söyler ve onun bu sözlerinde samimi olduğu görülmektedir. İkili birbirlerini sezon boyunca ilk kez anlıyor ve birbirleriyle ilk kez anlaşıyor gibidir. Ancak…

Ancak taht oyunları bir kez daha kendisini gösterir. Sansa her şey bittikten sonra ne olacağını sorar. Khaleesi, Demir Taht’a oturacağını söyler ama Sansa’nın asıl sormak istediği Kuzey’dir. Sansa Kuzey’lilerin kimseye boyun eğmeyeceğini söylediği anda Khaleesi elini ondan çeker ve bakışları değişir. Anlaşılan o ki kader onların yolunu çoktan çizmiştir ve bu ikili asla dost olamayacaktır.

Bu arada Jon Snow’a, Gece Kralı’nın Kış Yarı’na yaklaştığı haberi verilir. Jon ne kadar süremiz var, diye sorduğunda “Yarın güneş doğana kadar” cevabı alır.

Jon ve diğer komutanların savaş stratejisini konuştukları sahne bence çok harikaydı. Önce durum tespiti yapılır: “Düşman çok kalabalık. Yorulmuyor, durmuyor ve hissetmiyor. Adil bir savaşta onları yenemeyiz.” Jon bu savaşı kazanmalarının tek yolunun Gece Kralı’na ulaşmak ve onu öldürmek olduğunu söyler. Ama en büyük soru ya da sorun ona nasıl ulaşacaklarıdır.

Burada Brandon yani üç gözlü kuzgun tüm dengeleri değiştirecek cümlelerini sarf eder. “Gece Kralı’nın amacı dünyayı silmek… Ben kendisinin dünyanın hafızasıyım. Beni öldürmek için gelecek…”

Brandon, elindeki işareti gösterir ve onun bu sayede her zaman nerede olduğunu bileceğini ve bildiğini söyler. Brandon, kendisini yem olarak kullanma ve Gece Kralı’nı Tanrıormanın’da bekleme planını herkese kabul ettirir.

Bu arada Arya’nın istediği silahın yapımı tamamlanmıştır.

Game of Thones tarihinde ilk kez bir kadına şövalye unvanı verildiğine bu bölümde şahit oluruz. Jamie Lannister, gelenekleri yıkarak Lady Brienne’ye yedi krallığın şövalyesi unvanı verir. 

Jon Snow bu bölüm boyunca kaçsa da bölümün sonlarına doğru gerçek adının Aegon Targaryen olduğunu söyler. Jon, Khaleesi’nin vereceği tepkiyi onun gözlerine bakarak beklemeye başlar. Khaleesi önce bunun doğru olacağına inanmaz. Daha sonra da eğer doğruysa bu seni demir taht’ın son erkek varisi yapar, der. Ancak bu konuşmanın nereye varacağını öğrenemeyiz çünkü konuşma bitmeden savaş boruları çalmaya başlar. Beklenen olmuş ve Gece Kralı’nın ordusu tüm ihtişamıyla kalenin karşısında belirmiştir.

Game of Thrones 8.sezon 2.bölüm (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

G.O.T 8.sezon 2.bölüm Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BluTv platformunda yayınlanmıştır. BluTv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.