chambers-Netflix-sasha2

Chambers (2019) Dizi Analizi

Chambers, birbirinden orijinal diziler yayınlamaya devam eden Netflix’in yeni korku ve gerilim dizisi… İlk on bölümü yayınlanan dizinin iki bölümünü seyretme şansı yakaladım ve dizi hakkındaki izlenimlerimi paylaşmak için tüm bölümleri seyretmeyi bekleyemedim; bekleyemedim zira diziden etkilendiğimi ve eğer gerilim ya da sürükleyicilik arıyorsanız bu diziye mutlaka şans vermeniz gerektiğini bir an önce sizinle paylaşmak istedim.

Henüz bir kolej öğrencisi olan Sasha adlı kızın kalbi bir anda durur ve ona bir başkasının kalbi nakledilir. Bu arada Sasha’ya nakledilen organın sahibi olan ve kısa bir süre önce ölen Becky’nin babası Sasha’yı ziyaret ederek onu ve birlikte yaşadığı Frank dayısını kendi evlerine yemeğe davet eder. Bu daveti kabul eden Sasha ve dayısı bu çiftin çok zengin olduklarını görürler. Bu zengin çift Sasha’ya bölgenin en iyi okulunda okuması için burs teklif eder. Bu teklifi biraz da dayısının ısrarıyla kabul eden Sasha’nın hayatı bir anda değişmeye başlar. Ölen kızla yani Becky’le aralarında güçlü bir bağ oluşmaya başlar.

Chambers (2019) Fragman / Trailer İzle

Dizinin ayrıntılarına geçmeden önce özellikle Kill Bill serileriyle tanıdığımız Uma Thurman’ın da dizide rol aldığını söylemek gerekiyor.

Diziyi çok başarılı bulduğumuz söylemiştim. Sasha’nın oyunculuğu ve doğallığı diziye harika bir tat vermiş. Dizinin sanki hiç acelesi yokmuşçasına vermek istediği duyguları tüm sahnelerde vurgulayarak ve üzerine basarak vermesi, çekimlerin bazen titreyen kamerayla ve yakın plan görüntülerle yapılması bizlerin dizinin atmosferine kapılmamızı sağlayan önemli ayrıntılar.

Dizi daha ilk bölümde Sasha’yı ve yaşadığı ortamı o kadar güzel anlatıyor ki onun okul için hissettiği duyguları bizler sanki dizi için hissederiz. Henüz ilk bölümde diziyi sanki birkaç sezondur seyrediyormuş izlenimi almaktayız.

Senaryonun çok sağlam olduğunu ve kesinlikle üst kalite bir dizi olmak için yola çıktığını söylemek zor değil. Henüz daha ilk bölümde oldukça yoğun olayların seyirciyi hiç sıkmadan adeta tere yağından kıl çeker gibi verilebilmesi hem yönetmenin hem de senaryonun bir başarısı. Dizi, 49 dakika süren birinci bölümde ve 46 dakika süren ikinci bölümde senaryonun en ince noktaları bile hiçbir tekrara düşülmeden hiçbir sıkıcı sahneye yer verilmeden sahnelemekte ve ustalıkla işlemektedir.

Dizinin gerilim ya korku yönlerine de kısaca değinmek isterim. Bence insanı korkutabilen ya da gerebilen ama bir o kadar da kendisine çeken yegane duygu gizem ve bilinmezliktir. Bu iki duygunun dizide adeta zirve yaptığını görüyoruz. Gerilim unsurları hayatın doğallığına o kadar güzel işlenmiş ve yerleştirilmiş ki bunların geldiği anda hazırlıksız yakalanmanız ve gerçekten gerilmeniz ya da korkmanız içten bile değil. Gerilim sahneleri çok başarılı ve net olarak görülen şey bunların üzerinde bir ustalık olduğu. Çünkü bu sahnelerde ses, görüntü ve psikolojik duygular çok iyi kullanılmış.

Birazcık spoiler vermem gerekirse Sasha’nın kalbini taşıdığı ölü kızla olan bağlantılarının her dakika güçlenmesi, onun okul aktivitelerinde ölen kızın yeteneklerini kullanabilmesi, neredeyse hiç çalışmadığı bir dersten 100 alabilmesi, fotoğraflarda onun yerine kendisini görmesi, kızın babasının taşıdığı gizemin her sahnede artması, büyülerin, şeytani varlıkların ve doğaüstü güçlerin dizeye her an eklenecekmiş izlenimi verilmesi, diziye herkesin fark edemeyeceği ayrıntıların eklenmesi dizinin her sahnesinde kalite kokmasına neden olmuş.

Dizinin kalan bölümlerini seyretmeye geçmeden önce şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Chambers  kaliteli bir yapım ve başarılı olmak için yola çıktığı çok belli. Her dizi başarılı olmak için yola çıkar, diye düşünebilirsiniz. Benim söylemek istediğim bu dizinin başarılı olmak için değil çok başarılı olmak için yola çıktığı ve listenin ortalarını değil en tepelerini hedeflediği. Eğer bir diziden gerilim, oyunculuk, kaliteli senaryo beklentiniz varsa hiç düşünmeden Chambers’i seyretmeye başlayabilirsiniz.

Chambers (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Chambers Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı. “Chambers (2019) Dizi Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir