room 104-1

Room 104 Dizi Analizi

Bir süredir adını sıkça duyduğum ama hiç seyretme fırsatı bulamadığım Room 104 adlı diziyi nihayet izleme imkanı yakaladım. İkinci sezona ait rastgele dört bölümü ardı ardına seyrettim ve bu nedenle dizinin formatı ya da mantığı hakkında yeterli bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Rastgele bölümler seyretme nedenim bölümler arasında bağlantı olmaması ve her bölümün kendi hikayesini içermesi.

Room 104 Dizisi Fragman / Trailer İzle

Dizinin tüm bölümleri 20’şer dakika sürmektedir. Bazı bölümler 21, bazıları 27 ya da 23 dakika gibi farklı sürelere sahip olsa da hiçbirisi 30 dakikaya ulaşmıyor ya da 20 dakikanın altına düşmüyor. Bu nedenle Room 104’ün diziler karşısında çok zaman harcamak istemeyenler için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Türkiye’deki dizilerin iki saate yakın sürdüğünü düşünürsek arada korkunç bir zaman farklılığı olduğu söylenebilir.

Bölümlerin süresi bu kadar kısa olduğu zaman senaristlerin karşısına bu kısa bölümlere yoğun içerik sıkıştırmak ya da konuları yüzeysel işlemek gibi seçeneklerin çıkması kaçınılmaz. Senaristlerin ilk bahsettiğim seçeneğe yöneldikleri görülmektedir. İşte bu nedenle bölümlerin zaman zaman yoğun psikolojik göndermeler içerdiği görülmektedir. Karakterler üzerinde belki uzun uzun durulması gereken geçmişleri ya da kendi psikolojik durumları hakkında geçiştirme diyebileceğim kısa ve öz ifadeler sarf etmekte böylelikle karakterler ve olaylar hakkında detaylı, etraflıca ve uzun konuşlar duymaktan hoşlanan seyircilerin beklentileri boşa çıkabilmektedir.

Room 104 Dizisini Beğendim Mi?

Ben bu diziden hoşlanmadığımı ve seyretmeyi kestiğimi tam da burada söylemek zorundayım. Neden, diye sorarsanız bunun cevabı aslında bir önceki paragrafın son cümlesinde gizli. Ben derin analizler yapmayı seven, karakterlerin yüzeyselliğinden hiç hoşlanmayan, seyrettiğim dizi veya filmin senaryosundaki ayrıntıları yakalamaktan zevk alan birisiyim. Room 104 senaryolarında ayrıntı ve detay olmadığını söylemem diziye haksızlık olur. Ancak dizide eksik olan ve ona bağlanmama engel olan şey tam olarak şu: Dizi yüzeysellikten ve yapmacıklıktan asla kurtulamıyor. Bunun nedeni oyuncuların yeteneksizliği ya da senaryonun başarısızlığı değil. Bu tüm dizinin aynı mekanda aynı otel odasında geçmesinden kaynaklanıyor. Bu durum bence dizinin atmosferine kapılmamıza engel oluyor. Karşımızdaki kişilerin rol yaptığını, henüz 20 dk önce bu odada bambaşka kişilerin olduğunu bir türlü zihnimizden atamıyorsunuz. Aynı oda, aynı yatak aynı banyo ve aynı dolap… Bir önceki bölümde banyoda yerde bir ceset bulunurken 15 dk sonra orada birisini saçını taraması bizim dizinin atmosferine girmemizi engellemek ve gördüğümüz her şeyin yapaylık taşıdığını düşünmemize neden olmaktadır.

Room 104’de Fantastik Olaylar Var Mı?

Evet, benim seyrettiğim bölümlerde fantastik konuların da işlendiğine şahit oldum. Örneğin bir karakter duvarın içerisinden gelen bir sesle konuşmaya başladı ve biz bunun karakterin kendi iç sesi olabileceğini düşünürken bölümün sonunda duvar onu içine çekiverdi. Bu nedenle Room 104’ün fantastik kurgulara yöneldiği de söylenebilir.

Room 104 Dizisini Seyredelim mi?

Bu tamamen size ve beklentilerinize bağlı. Az önce söylediğim gibi bölümlerin süreleri 20 dakika. Bir ya da birkaç bölüm seyredebilir ve kararınızı verebilirsiniz. Ama size bu konuda bir yönlendirme ya da rehberlik yapmam gerekirse şunları söyleyebilirim.

Uzun ve sürükleyici dizilerden hoşlanıyorsanız bu dizi size göre değil. Hele hele senaryoda detay, kurguda kalite ve diziye özgün bir atmosfer beklentiniz varsa bu diziyi seyredemezsiniz ve dizeye benim gibi ancak birkaç bölüm dayanabilirsiniz. Ancak doyumluk değil tadımlık bir dizi ya da kısa süreli bir eğlence arıyor ve seyredip unutayım modundaysanız Room 104 size yeterli gelecektir.

Room 104 (2017) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Room 104 Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BeinConnect platformunda yayınlanmıştır. BeinConnect web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir