game-of-thrones-night king teori-1

Game of Thrones 8. Sezon Analizi

Bu yazıda konuşmak istediğim konu sekizinci sezonun büyük olasılıkla en çok merak edilen sorusu… Jon Snow ve üç gözlü kuzgun Brandon Stark,  Night King’i gerçekten tuzağa düşürebilecekler mi?

Game of Thrones 8. Sezon Fragman / Trailer İzle

Son yayınlanan bölümde Jon Snow başta olmak üzere diğer tüm karakterlerin bir harika etrafında konuştukları savaş stratejisine şahit olduk. Bu stratejide öne çıkan en önemli durum tespitini Jon’un cümlelerinden öğrendik. “Düşman çok kalabalık, yorulmuyor, dinlenmiyor ve hissetmiyor. Adil bir savaşta onları yenme şansımız yok.”

Savaş kazanabilmelerinin tek yolu ölülerin komutanını yani Night King’i öldürmek… En azından öyle olacağı umulmakta… Jon Snow’un böyle bir strateji kurmasının temel mantığının bir önceki sezonda onun White Walker’ı öldürmeyi başardığı anda diğer ölülerin de yere düşmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumdan ölülerin başlarındaki komutanla bir bağlarının olduğunu ve eğer o ölürse onların da düşeceği sonucu çıkarılabilir. Jon’un Night King öldürme ve onların ordusunu dağıtma planının ardından daha önce yaşanan bu olayın olduğu anlaşılmaktadır.

Ancak Night King’in kolay bir yem olmadığı ve onca askerin içerisine girerek onu öldürmenin imkansızlığı da kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Ona nasıl ulaşacakları en büyük sorun olarak ortada dururken Brandon, onun kendisini öldürmek için geleceğini söyler. Onun asıl amacı son bölümde özetlendiği gibi insanlığı silmek. Onun bu amacı Üç Gözlü Kuzgun’u doğrudan bir hedef yapmaktadır; çünkü o insanlığın hafızasını taşımaktadır. Brandon’ın planına göre; kendisi Tanrı Ormanında yalnız bekleyecek, Gece Kralı onun izini elindeki işaretten sürecek ve onu bulacaktır.  Jon eğer kendilerinin dolayısıyla ejderhaların Brandon’a yakın olurlarsa Gece Kralı’nın bunu fark ederek gelmeyeceğini; bunun için belirli bir mesafede bekleyeceklerini söyler. Gece Kralı, Üç Gözlü Kuzgun için geldiği anda da onu ejderha ateşi ile öldürmeyi deneyeceklerdir. İşin en can alıcı kısmı ejderha ateşinin onu öldürüp öldürmeyeceğini kimsenin bilmemesidir; çünkü daha önce bunu hiç kimse denememiştir.

Ben bu planın en azından ateş kısmının işe yaracağını düşünmüyorum. Bu öncelikle çok kolay olur. Night King’in akıllarına ilk gelen planla durdurulabileceğini asla düşünmüyorum; çünkü diziye de adını veren taht oyunlarının ne kadar karmaşık ve aldatıcı olabileceğini defalarca gördük. Bu ölüm Gece Kralı için çok ama çok kolay olur.

Bu planın işe yaramayacağını düşünmeme neden olan bir diğer durum onu yani Gece Kralının ateşin içerisinde yürüdüğünü daha önce görmüş olmamız. Bunların ilki onun Üç Gözlü Kuzgun’nun mağarasına girdiği an. Ateş onu durduramamıştı. Onu ejderha ateşinin içerisinde yürürken gördüğümüz ikinci sahne ejderhalardan birisinin göle düştüğü ve dönüşüm geçirdiği andı. Ejderha ateş her yeri kaplamışken Gece Kralı hiçbir korku ve endişe taşımadan onun içerisinde yürümüştü. Tüm bunlardan hareketle onun ateşten etkilenmeyeceğini ve ölmeyeceğini söyleyebiliriz.

Gece Kralı’nın onların planladığı gibi öne çıkarak Brandon’a ulaşmaya çalışması da zayıf olasılık. Gece Kralı gibi zeki birisinin ordusundan ayrılarak kendisini böyle bir tehlikeye atacağını düşünmüyorum. Gece Kralı, Üç Gözlü Kuzgun’u bu savaşı kazandıktan sonra da bulabilir ve öldürebilir. Onun bir acelesi olduğunu düşünmüyorum. Bu en kritik bir saldırı anında onun ordusunu bırakarak onların arasından ayrılmayacağını ön görebiliriz.

Gece Kralı’nın adımlarını ne kadar dikkatli attığını ve zekici hamleler yaptığını daha önce de gördük. Onların Jon Snow ve diğerlerini buzun etrafında kıstırdığı sahnede büyük olasılıkla ejderhaların onları kurtarmak için geleceğini düşünmüş ve işte bu yüzden o kadar uzun süre beklemişti. Ben onların etrafını sararak bekledikleri bu sahnede Gece Kralı’nın hepimizi yanılttığını ve onun tüm planını ejderhaları oraya çekmek ve en azından birisini kontrol altına almak üzerine kurduğunu düşünüyorum. İşte bu nedenle onun gibi stratejik düşünen bir kralın yedek bir planı olmadan doğrudan Kış Yarı’na saldıracağına ihtimal vermiyorum.

Bir diğer açıdan şöyle de düşülebiliriz. Onun göğsüne saplanan ejderha camı sayesinde Night King’e dönüştüğünü görmüştük. Night King’in bu sayede kazandığı özel yetenekler ve özellikle ejderhayı kontrol altına alabilmesi aynen Brandon’ın hayvanlar ve insanların içerisine girerek onların kontrol edebilmesine hatta onların gözleriyle bakabilmesine benzemektedir. Tüm yeteneklerini nasıl kullanacağını çok iyi bilen Gece Kralı bence kendisine böyle bir tuzak hazırlandığını biliyor ve hamlelerini ona göre planlamakta.

İkinci bölümün sonunda ölüler Kış Yarı’nın karşısında görüldüğünde Gece Kralı’nın ne sesini duyduk ne de kendisini gördük ki bu hiç de olağan bir durum değil. Onun görülmemesi büyük olasılıkla kendi hazırladığı planla ilgili bir durum. Gece Kralı belki de savaşın kızıştığı bir an ejderhasıyla görünecek belki de onun gönderdiği bu birlik Kış Yarı’nı oyalamak için gelen küçük bir birlikten ibaret. Gece Kralı belki de tüm planını asıl saldırısını başka bir yere yapmak üzere kurdu.

Bu arada sekizinci sezonun 3. Bölümüne ait fragmanı incelediğimizde Jon Snow’u alevlerin içerisinde kameraya doğru koşarken görüyoruz. Bu sahnede etrafında kimsenin olmadığını da düşünürsek belki Gece Kralı’nın üzerine ya da etrafına gelen alevler içerisinde bu ikilinin savaşına şahit olacağız. Ya da Jon zorda olan bir başkasını kurtarmak için koşmakta.

Sonuç olarak ben Gece Kralı’nın Brandon’a doğrudan gelmesini ve bu kadar kolay bir tuzağa düşmesini beklemiyorum. Eğer her şeye rağmen risk alarak gelirse de onun ejderha ateşinden etkileneceğini düşünmüyorum.

Bence Gece Kralı ordusunun bir kısmını önden gönderirken kendisi bir başka saldırının hazırlığı içerisinde ve onun gerçek saldırı planı bu değil. Bizim gördüğümüz ölüler asıl planı gölgelemek için kullanılan bir yem ve Kış Yarı’nın şu an bu yemi yutmaktan başka bir şansı görülmüyor.

Game of Thrones 8. Sezon (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

(G.o.t) 8. Sezon Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BluTv platformunda yayınlanmıştır. BluTv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir