I See You: Tüm Parçalar Nasıl Birleşti?

I see You, puzzle-ı andıran bir yapım. Filmde birkaç farklı puzzle-ın yavaş yavaş birleşmesine ve sonunda bunların sonunda ortak bir noktada buluşmasına şahit oluyoruz. Filmin künyesinde korku etiketi bulunuyor ama bu sizi yanıltmasın. Korkudan ziyade gerilim ve gizem öne çıkıyor bu yapımda. Bilindiği üzere kanalda genel olarak anlaşılması zor filmlerin çözümü üzerine konuşuyoruz. Bu yapımın sonunda hemen hemen hiçbir nokta karanlıkta kalmıyor. Bu nedenle uzun bir analiz yapma gereği duymadığım bir film. Ancak finali seyrettikten sonra akıllar oluşabilecek birkaç soru işareti bulunuyor. Filmi seyretmeyenler için yapımın konusundan bahsettikten sonra bu soru işaretlerini aydınlatmak istiyorum.

Filmin konusu

Film sakin ve küçük bir kasabada geçiyor. Bu doğa harikası kasabada yıllar önce bazı çocuk kaçırma olayları yaşansa da uzun zamandır bu tarz olayların görülmediği bir yer. Ancak çocuk kaçırma olayları yeniden başlıyor. Olayı araştıran dedektif bir taraftan failin izini sürerken diğer taraftan da kendi aile sorunlarıyla uğraşmaktadır.

Evet, filmin konusundan spoiler olmadan bu kadar bahsedelim. Filmi seyretmek isteyenlere son sözlerim şunlar:

Çok yüksek kalitede bir film beklemeyin. Ancak filme kötü demek bu yapıma; çok çok iyi demek de üst kalite gizem filmlerine bir haksızlık olur. Ortalamanın bir tık üstü bir yapım diyebiliriz. Eğer biraz düşük tempolu da olsa gizem barındıran, sizi ters köşe yapabilecek senaryolar içeren ve güzel bir finalle sona eren filmleri seviyorsanız I see you sizi memnun edecektir.

Yazının bundan sonrası tamamen spoiler içeriyor.

Filmin sonunda tam 15 yıl önce çocukları kaçıran adamın da Greg olduğunu anlıyoruz. Greg mesleğinden gelen avantajları kullanarak önceki kaçırma olaylarını da bir başkasının üzerine yıkıp aradan sıyrılmayı başarmıştı. Greg, Mindy’yi öldürdükten sonra Alec’i de öldürecek ve yine olaydan sıyrılacaktı; zaten tüm kurguyu kafasında yapıp bitirmişti bile.

Greg, evlerine giren Mindy ve Alec ikilisinin eve öylesine-tesadüfen evlerine giren birileri olduğunu düşünüyordu. Evet, o son ana kadar öyle düşündü. Alec’le konuşurken önce onu tanımadı; çünkü yüzü karanlıktaydı. Ama onun yüzünü görünce bir şok yaşadığını fark edebilirsiniz. Konuşmaları bile değişiyor ve Alec’in onu vuracağını kurtuluşu olmadığını anlıyor. Yıllar önce onları kaçıran kişi kendisiydi. Bu ikili yani Alec ve Tommy onun elinden kaçmış gibiydi ama olayın aslı şuydu: Greg suçu bir başkasına atabilmek için bu iki çocuğun bulunmasını sağlamıştı. Fotoğrafta görülen bıçağı çocuğun eline bilerek sıkıştırmıştı. Böylece bir başkası için kanıt oluşturmuştu.

I See You film incelemesinin devamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.