Yaşayan Vampir Morbius / Kim Bu Morbius?

Dr. Michael Morbius ismini Örümcek Adam serilerini takip edenler hatırlayacaktır. Morbius, Örümcek adam’ın çok eski çizgi romanlarında bile yer alan karizmatik ve güçlü bir vampir. Örümcek’in bu karizmatik düşmanın doğuşunu anlatacak filmin fragmanı yayınlandı.

Çocukluğu ve Kan Hastalığı

Michael Morbius küçüklüğünü Yunanistan’da geçiriyor ve orada büyüyor. Nadir görülen bir kan hastalığı bulunuyor. Annesi onun kendisini zayıflatan bu hastalıktan ötürü onu evde kalmaya zorluyor. Bu nedenle Morbius çok zor bir çocukluk dönemi geçiriyor. Fragmandan anlaşıldığı üzere filmde onun geçirdiği bu zor dönemden kesitler de yer alıyor.

Morbius, yakın arkadaşı Nikos’la oynamak için gizlice evden dışarıya kaçıyor ve bu sırada ciddi bir yara alıyor. Arkadaşı Nikos bu olaydan etkileniyor ve bunun bir daha olmasına izin vermeyeceğini söylüyor. Bu iki arkadaş büyüdükleri zaman aynı üniversiteye gidiyorlar. İşte bu sırada kendi hastalığına tedavi bulmak amacıyla yaptığı vampir yarasaların kanını kullanma konusundaki araştırmaları ona Nobel Ödülü kazandırıyor. Evet, Dr. Michael Morbius aslında Nobel ödüllü bir biyokimyacı. Onun hayatındaki bu önemli an fragmana bu şekilde yansımış. Onun bu sırada yürümekte zorlandığını görebilirsiniz; çünkü bu ödülü aldığı sırada henüz dönüşüm geçirmedi.

O doğuştan gelen zekasını ve yeteneklerini, vücudunu tahrip eden bu hastalığa bir çare bulmaya odaklıyor. Tüm parasını ve zamanının çoğunu bu tedavi için harcıyor. Ancak Morbius, kendi tedavisi için denediği yöntemler sonucunda yeni kan hücreleri oluşturma deneyleri neticesinde bir vampire dönüşüyor.

Morbius’un orijin hikayesine filmde ne kadar sadık kalınacak bilemiyoruz. Ancak Morbius kan ihtiyacı hissettiği anda bambaşka bir karaktere dönüşüyor ve insansı özellikleri tamamen arka plana atılıyor. Hatta Morbius bir teknede yakın arkadaşı Nikos’a ve nişanlısına saldırıyor. Daha sonra da kendisini suya atıyor ve çılgınca yüzmeye başlıyor ta ki New York’a giden bir balıkçı teknesi onu bulana kadar… Evet, Morbius’un Peter’ın yakınlarına gelme hikayesi kısaca böyle.

Morbius’un fiziksel özellikleri

Morbius kan hücrelerinin yenilenmesi konusunda yaptığı deneyler sonrasında insanüstü güçleri olan vampirimsi bir yaratığı dönüşüyor. Dönüşüm geçirdiği zaman yüzü tamamen bir yarasayı andıran bir hale bürünüyor. Bedeni o kadar hafifleşiyor ki hafif rüzgar akımlarını bile kullanarak havada süzülebiliyor.

Bu yeni bedeni ya da formu ona artan duyuların yanı sıra dayanıklılık, hız ve güç kazandırıyor. Normalde ölümcül olabilecek yaralanmalardan bile minik çizikler alarak kurtulabiliyor.

Az önce ona vampirimsi dedim çünkü Morbius tam olarak bir vampir değil; onlarla benzeyen ve ayrışan yönleri bulunuyor. Örneğin aynen gerçek vampirler gibi hayatta kalmak için kan içmek zorunda. Kana olan bağımlığı onu kendinden geçirse de kurbanının kanını içtikten sonra zihni tamamen insan haline dönüyor ve az önce yaptığından ötürü suçluluk ve pişmanlık duymaya başlıyor. Hatta bunun da ötesinde Morbius bu yönünden nefret ediyor.

Morbius vampirlerin geleneksel güçlerine sahip. Örneğin dokuları yaralanmalar sonrasında hızla yenileyebiliyor. Ancak bunun için kan tüketmesi gerekiyor. Kan bulamazsa yaraları ölümcül hale evrilebiliyor. Çok büyük çapta yani kitlesel olmasa da hipnotik güçleri bulunuyor. Hatta bu güçleriyle Peter’ı bile etkisi altına alabiliyor.

Diğer vampirler için ölümcül olan güneşe, sarımsağa ve kutsal su gibi dini yöntemlere karşı zayıflıkları yok.

Yazının devamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.