No Escape Room: Finalde Aslında Neyi Seyrettik? / Şok Olmaya Hazırlanın

No Escape Room 2018 yapımı bir korku gerilim filmi. İsminde de anlaşılacağı üzere bir odada ya da eve kapalı kapan kişiler çıkışı arıyorlar ama işler umdukları gibi gitmiyor. Filmin IMDB puanı 5,3… Yani oldukça düşük. Gerçekten de yapımın hiçbir orijinal kurgu ortaya koyamamasını, basit ve çoğu zaman yetersiz oyunculukları, senaryodaki boşlukları ve cevapsız soruları ayrıca finaldeki yetersizliği düşününce bu puana hak vermiyor değilim. Film bu sitede incelemesi bulunan The Room isimli yapımla kurgusal olarak çok benziyor. Finalde yaşananlarsa neredeyse birebir aynı. Spoiler olmaması için sadece bunu söyleyip geçiyorum. Filmi seyredeceklere bunun çerezlik, eğlencelik, bir izlemelik ve unutmalık bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Detaylı düşünmeye başlayınca senaryo açık veriyor ve onun basitliği ve yetersizliği ortaya çıkıyor.

Bu yazıda filmle alakalı bazı soruların cevabını arayalım ve finalde ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Yazının bundan sonrası tamamen spoiler içeriyor.

Mucit Gerçek Miydi?

Evin içerisinde Josie tarafından yapılan sunumda anlatılan mucit gerçekti. Bilindiği üzere filmde bir tarih verilmiyor. Asırlar önce mi yaşadı yoksa örneğin 50 yıl önce mi ya da 30 yıl önce mi yaşıyordu? Bunun cevabı yok. Kamerada gösterilen görüntüler filmin sonuna kadar farklı zamanlarda evin içerisinde zaten görülüyor. Olayların kameraya alınabilmesi de mucidin öyle çok eski zamanlarda yaşamadığının bir işareti.

Ayrıca ona neden mucit dendiğinin ve onun neyi icat ettiğinin de cevabını alamıyoruz. Ancak anlaşıldığı kadarıyla evin içerisinde bilimsel deneyleri kara büyüyle karıştırarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Gördüğümüz kadarıyla onun kara büyü tarafı çok daha güçlü. Bu nedenle ona yazıda büyücü olarak hitap etmek istiyorum.

Eve Gelen Beş Kişi Aslında Kimdi?

Büyücüyü durdurmak için evin içerisine gelen beş kişi evden asla çıkamadı. Eve gelen bu beş kişi aslında büyücünün kendi deneylerinde kullandığı kişiler ve onlar hiçbir zaman evden çıkamıyorlar. Bu karakterlerin öncesine ait neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz.  Araçları birden bire bozulan bir baba ve kız (Karen ve Michael), önceden farklı odalara da gittikleri anlaşılan iki sevgili (Tyler ve Melanie) ve neden orada olduğu net olmayan birisi (Andrew). Evet, bunlar aslında mucidin deneylerinde zihinsel ve bedensel olarak esir bulunan kişiler. Onlar eve ilk kez gelmiyorlar. Bunu nereden anlıyoruz? Örneğin; eve ilk gelişlerinde Josie hem Karen hem de Michael’i tanımıştı. Karen bir süre sonra zihninde eve ait görüntüler hatırlamaya başladı. Melanie kendi görüntüsünü kamerada gördü ve sonrasında aynı şeyleri yaşamaya başladı. Karen ve Michael’la hiç alakası olmadığı bilinen Andrew, Keran’la konuşurken ondan at binmeyi düşünmesini istiyor. Bu aslında filmin başında baba ve kız arasında geçen konuşmaya bir göndermeydi ve tesadüf değildi. Karen evin içinde başkalarının da olduğunu hissediyor ve bazen onların seslerini duyuyor. Aslında bu duyduğu sesler belki de yarı baygın halde büyücünün masasında uzanırken duyduğu seslerden ibaret.

Büyücünün yaptığı deney neydi?

Bu net değil ve cevabı verilmiyor. Ama bazı tahminlerde bulunabiliriz. Mucit ya da büyücü onları bedensel olarak evden dışarıya bırakmıyor. Diğer taraftan da kara büyü kullanarak zihinlerinde oynamalar yapıyor. Onların evden çıkmış gibi düşünmelerini sağlıyor. Ancak yolları her zaman bir sebepten ötürü bu evle kesişiyor ve zihinsel olarak buraya dönüyorlar. Bu bir döngü olarak sürekli devam ediyor.

Sadece Josie değil bu beş kişinin görüntüleri ve dış dünya da yansımadan ibaret. Finalde yaşananlar da bunu destekliyor. Örneğin Karen sadece evin içerisinde sesler duymuyor. O, filmin başında ayna karşısında da duyuyor bu sesleri. Hem o hem de o an tuvalette saklanan kendisi ve babası zihinsel olarak farklı zamanları yaşıyorlar ama bedensel olarak o evin içerisindeler. Ayna karşısındaki Karen bu dairesel döngüde diğerlerinden daha geride.

No Escape Room film incelemesinin devamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.