Jon Snow ve Daenerys Targaryen: Tahtın İki Büyük Adayı

Bu yazıda tahtın iki büyük adayının Game of Thrones sezon 1’de neler yaşadıklarını ve başlarından geçen önemli olayları konuşalım. Dizinin 8. sezon finali tam 1 gün sonra yayınlanacak. İnternette dolaşan fısıltılara ve bir bölüm önce yaşananlara bakınca Daenerys’in Jon tarafından öldürüleceğini söyleyebiliriz. Ancak finali görmeden önce onların 1. sezonda neler yaşadıklarına bir göz atmak yararlı olur diye düşünüyorum.

Sezon 1 Bölün 1: Winter is Coming

Daenerys’in, kendi isteği ve bilgisi dışında Kral Drogo’ya yani Dothraki’lara gelin olarak verildiğini görüyoruz. Daenerys’in öz kardeşi Viserys bu takasla kralın ordusunun desteğini almayı amaçlamaktadır. Daenerys daha ilk bölümden onu olgunlaştıracak büyük bir acıyla tanıştı. Jon Snow ise Kuzey’de babası ve ailesiyle beraber Kuzey’de kendisine piç denilmesi dışında hiçbir sorunla karşılaşmadan yaşamaktadır.

Sezon 1 Bölüm 2: The Kingsroad

Daenerys, en başta iletişim kuramadığı Kral Drogo’ya nasıl davranması gerektiğini yavaş yavaş alamaya başlıyor. Bu onun kişisel gelişiminde çok önemli bir adım. Diğer taraftan Jon Snow, gece nöbetine katılmak için Sur’a gitmek için hazırlık yapmaktadır.

Sezon 1 Bölüm 3: Lord Snow

Gece nöbetine başlayan Jon Snow, nöbettekilere adeta kılıç kullanma dersi vermektedir. Jon, kılınç kullanmadaki bu ustalığı ile nöbettekilerin saygısını kazanma yolunda önemli bir adım atmıştır. Daenerys, cephesindeyse bu bölümde bence üç önemli olay oldu. Bunların ilki Daenerys’ın yorgun bir köleye kötü davranıldığını gördüğü an herkese dur emri vermesi… Bu onun verdiği ilk emirdir… İkinci olarak artık kendisini Khaleesi olarak adlandırması ve son olarak Kral Drogo’dan bir bebeğe sahip olacağını öğrenmesi… Özellikle ilk iki olay yani köleye yapılan kötü muameleyi kabullenmek istememesi ve kendisini Khaleesi olarak tanımlaması onun değişimini ve karakterini gösteren önemli ipuçları. Khaleesi bu arada kendi öz kardeşi tarafından saldırıya uğradı. Kardeşi onun emir vermesini gururuna yedirememiştir. Ama ukala kardeşi artık karşısında bir Khaleesi olduğunu anlayıverir; Dothraki askerleri tarafından yakalanır. Ancak Khaleesi ona bir zarar gelmesini istemez.

 Sezon 1 Bölüm 4: Cripples, Bastards, and Broken Things

Bu bölümde Jon Snow’un birkaç önemli özelliğini daha öğreniyoruz: Korkusuz olması ve haksızlığa dayanamaması. Gece nöbetine katılmak için Duvar’a gelen Sam alay edilip dövülmeye başlayınca Jon onu dayak yemekten kurtardı.

Diğer taraftan Khaleesi artık kendisini Dothraki’lerden birisi olarak görmektedir. Her şeye rağmen iyilik yapmaya çalıştığı kardeşi yine gururuna yenik düşerve Khaleesi’ye vurur. Bunun üzerine Khaleesi sinirlenir ve şöyle söyler: “Eğer bir daha bana el kaldırırsa artık ellerin olmaz.” Bu sahne onun geçirdiği değişimi anlattığı için bence çok önemliydi.

Sezon 1 Bölüm 6: A Golden Crown

Bu bölümde Dany artık damarlarında ejderha kanı akmaya başladığını öğreniyor. Ateşin içerisindeki ejderha yumurtasını eline almasına rağmen ateş ona zarar vermez. Bu arada Dany’nin, Dothraki geleceklerine göre tam olarak Khaleesi olabilmesi için bir atın kalbini kusmadan hem de çiğ olarak yemesi gerekiyordu. Dany, bunu başardı ancak kardeşi onu o kadar kıskanmaktadır ki tören alanını terk ederek ayrılır.

Dany’nin kardeşi Viserys herkesin içerisinde onu ve kralı tehdit edince Kral Drogo ona istediği altın tacı verdi. Yani onu öldürdü. Burada en çok dikkat çeken cümle yine Khaleesi’ye ait. O, ölen kardeşine bakar ve şöyle söyler. “O bir ejderha değildi. Ateş ejderhayı öldürmez.”  

Sezon 1 Bölüm 7: You Win or You Die

Bu bölümde Jon Snow hayatı boyunca gece nöbetinde kalmak için yemin ediyor. O ve Sam eski tanrılara inandıkları için yeminlerini yürek ağacının önünde yapmışlardır.

Khaleesi ise hayatı boyunca tek amacı olan Demir Taht’a ulaşma hayallerine şimdiden başlamıştır. Onu bölümün başında Kral Drogo’ya deniz aşırı topraklardan ve Demir tahttan bahsederken görüyoruz. Ancak kral onunla aynı fikirde değildir. Bu arada Khaleesi büyük bir ölüm tehlikesi geçirir. Onu zehirlemek isteyen adam sör Mormont’ın dikkati sayesinde yakalanır. Khaleesi’nin bu yaşadığı tecrübe final sezonunda yani 8. Sezonda onu zehirleyerek öldürmek isteyen Lord Varys planını boşa çıkaracaktır. 

Bu arada Kral Drogo bölümün onunda Khaleesi’yi Demir Taht’a ulaştıracağına söz verdi. Kral Drogo bunu daha önce hiçbir Dothraki kralının yapmadığını söylemektedir. Yani denizi aşacak ve taht için savaşacaktır.

Sezon 1 Bölüm 8: The Pointy End

Net Stark’ın bir hain olduğunu söyleyen haber Duvar’a ulaşır. Jon, kendisini tahrik etmek için hakaret eden komutanına saldırır ve büyük olasılıkla bunu yaptığı için ölüm cezası alacaktır. Ancak beklenmeyen bir şey olur. Duvarın içine alınan ölü bir anda canlanmıştır. Jon Snow onu dikkat sayesinde durdurmayı başararak Duvar’ın komutanını ölümden kurtarır.

Diğer taraftan Khaleesi bir köye saldıran ve ele geçiren Dothraki askerlerinin kadınları köle olarak almasına engel olmuştur. Bu durum Kral Drogo’ya iletildiğinde, kral Khaleesi’den yana tavır alır. Bu sırada bir savaşçı açıkça Kral Drogo’ya karşı gelir ve aralarında kavga çıkar. Kral adamı öldürse de göğsünden hafif bir yara almıştır.

Sezon 1 Bölüm 9: Baelor

Duvar’ın komutanını ölünün saldırısından korumayı başaran Jon Snow, komutan tarafından ödüllendirilir. Komutan ona beş asırdır Mormont soyunun taşıdığı kılıcı hediye etmiştir. Bu arada komutan Jon Snow’un Duvar’da sorun yaşadığı Sör Alliser’ı Kral’ın Şehrine göndermiştir. Amacı onların dikkatini ölülere çekmektedir. Jon Snow bu sayede Duvar’da bulunan diğer askerlerin saygısını kazanmayı başardı.

Khaleesi için bu bölümde acı bir gelişme yaşanır. Kral Drogo aldığı yara mikrop kaptığı için güçten düşer ve atında duramayarak yere yuvarlanır. O attan düştüğü anda Dothraki kurallarına göre artık kral olarak kabul edilmeyecektir. İşte bu nedenle askerler artık ne Khaleesi’ye ne de Kral Drogo’ya bağlı olmayacaklarının sinyallerini vermeye başlarlar. Ama Kral Drogo ölmediği için Khaleesi durumu idare etmeyi başarır ama bu ona sadece birkaç gün kazandıracaktır.

Kral Drogo’nun durumu kötüleşir. Öleceği artık kesindir. Khaleesi onu kurtarabilmek için yasak olan kan büyüsü yapılmasına razı gelir. Bu büyü yapılırken Khaleesi’nin ağrıları artar. Bebek doğmak üzeredir.

Sezon 1 Bölüm 10: Fire and Blood

Khaleesi’nin çocuğu yani oğlu ölü doğmuştur. Doğum yaptıran kadın çocuğun derisinin ejderha derisi gibi pullu olduğunu söyler. Büyücü kadın yaptığı büyüyle Kral Drogo’nun yaşamasını sağlasa da kral bitkisel hayattan asla çıkamayacaktır. Khaleesi, Kral Drogo’nun asla iyileşmeyeceğini anladığında daha fazla acı çekmemesi için onu öldürür.

Khaleesi, kralın cesedini yakarken ejderha yumurtalarını da cesedin yanına koyar. Daha sonra ateşin içerisine kendisi de girmeye karar verir. Ateş söndüğü zaman ateşin küllerinden Khaleesi adeta yeniden doğmuştur. Ama bu kez yanında 3 ejderha yavrusu bulunmaktadır. Dothraki’ler onun önünde diz çökerler.

Diğer taraftan Jon Snow babasının ölüm haberini aldığı için atına binerek kızgınlık içerisinde Duvar’dan ayrılır. Ancak Jon’un arkadaşları onu bularak nöbetten ayrılmamaya ikna etmeyi başarırlar. Kale komutanı yaptığı konuşmada Jon’a ölülerle yapılacak savaşın onun savaşından daha önemli olduğunu söylemiştir. Jon Snow Duvar’dan ayrılmaz ve  kendi davasından daha önemli olduğunu kabul eder.

Game of Thrones (2011) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

G.O.T Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BluTv platformunda yayınlanmıştır. BluTv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı. “Jon Snow ve Daenerys Targaryen: Tahtın İki Büyük Adayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.