Netflix’in En Sağlam Dizilerinden Birisi Olan Dark’ın 2. Sezonu Yayınlandı

Netflixt’te 2017 yılında yayınlanmaya başlayan Dark adlı dizi bence platformun en kaliteli dizilerden bir tanesi. Bilindiği gibi dizinin 2. sezonu Netflix üzerinden 21 Haziran’da yayınlandı. Dizi hakkında olabildiğine az spoiler içeren bu yazıda diziyi henüz seyretmeye başlamayanlar için dizinin neden bu kadar iyi olduğundan biraz bahsetmek istiyorum.

Dark (2019) – Netflix Dizisi 2. Sezon Fragman / Trailer İzle

Gizem ve Gerilim Bir Arada

Dark dizisi bence en başta gizem ve gerilim unsurlarını çok iyi birleştirmiş. Dizi hakkında söylemek istediğim ilk detay bu. Dizi Almanya’nın Widen adlı kasabasında yaşanan gizemli olayları konu ediniyor. En azından başlangıcı böyle. Ancak dizi ilerledikçe bu gizemlerin gerçekten çok bilinmeyenli denklemler içerdiğini, geçmiş-gelecek ve şimdiki zamanı kapsadığını anlıyorsunuz.

Henüz ilk bölümde tam dört tane ailenin (Kahnwalds, Nielsens, Dopplers ve Tiedemanns aileleri) iç içe geçmiş çok karmaşık ilişkilerinin ipuçlarını yakalıyoruz. Aileler arasındaki ilişki çok katmanlı bilinmeyenler içeriyor. Bunların çözümleri seyircilere yavaş yavaş veriliyor. Senaryo bu konuda çok başarılı.

Dizide yer alan önemli bir gizem unsuru ortadan kaybolan kişiler… Örneğin 2019 yılında geçen ilk bölümde Erik Obendorf isimli birisi ortadan kayboluyor. Daha sonra Mikkel Nielsen isimli küçük bir çocuk bir mağaranın yakınlarında kardeşi ve arkadaşlarıyla gezerken adete yok oluyor.  Ormanda ona benzer bir çocuk cesedi bulunsa da bir süre sonra ona ait olmadığı anlaşılıyor. Mikkel Nielsen’ın nereye kaybolduğunu ya da Erik Obendorf’un başına neler geldiğini bir süre sonra öğrenme şansımız oluyor. Sadece şu kadarını söyleyeyim; dizi geçmişi ve geleceği birbirine bağlıyor.

Sağlam Oyunculuklar ve Orijinal Bir Senaryo

Alman dizilerine çok alışkın değiliz açıkçası… Ancak Alman oyuncuların başarılı performansları kaliteli bir senaryoyla birleşince ortaya izlenesi bir dizi çıkmış. Ben şahsen başlarda hiç ısınamasam da sonraları beğenmeye başladığı Ulrich Nielsen rolündeki Oliver Masucci’in ve özellikle Charlotte rolündeki Karoline Eichhorn’i oyunculuk açısından takdir ettiğimi söylemeliyim.

Dizi başlarken ekrana Albert Einstein’a ait bir söz yansıtılıyor. “Geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark inatçı bir illüzyondan ibarettir.” Bu söz aslında dizi senaryosunun ne kadar iddialı olduğunun bir kanıtı. Dizinin bölümleri ilerlemeye başlayınca sanki Predestination filminin geniş bir versiyonunu izliyormuş gibi bir izlenim ediniyorsunuz. Minik bir spoiler vereyim burada: Bir süre sonra şimdiki zaman olarak seyrettiğinizi sandığınız görüntülerin başka zamanlara ait olduğunun farkına varıyorsunuz.

Sonuç olarak eğer beyin yakıcı dizilerden hoşlanıyorsanız muhtemelen bu duyguyu size zirvede yaşatacak yapımlardan birisi Dark. Dizi, kaliteden ödün vermeden, gizemin dozajını iyi ayarlayarak sürükleyici kalmayı başarabiliyor. Listenizde mutlaka yer vermeniz gereken bu diziyi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Dark 2.Sezon (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Dark 2.Sezon Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.