Dark Dizisi (2017) – 1. ve 2. Sezon Gizemleri

Bu yazında Netflix’in sevilen dizisi Dark’ta 2. sezonun  sonunda hala netliğe kavuşmayan durumlardan ya da olaylardan bahsetmek istiyorum. Keyifli okumalar…

Dark Dizisi (2017) – 1. ve 2. Sezon Fragman / Trailer İzle

Devasa kafalı karanlık figür

Henüz ilk bölümde, Ulrich Nielsen’in annesi Jana Nielsen ormanda devasa kafalı karanlık bir figür gördüğünü söylüyor. Onun gördüğü şey neydi? Jana’nın akıl sağlığı yerinde olduğuna göre gördüğü şey Noah ya da Helge gibi zamanda yolculuk yapan kişiler olamaz. Üstelik Jana bu sefer gayet açıktı, diyerek bu devasa kafalı karanlık figürü daha önceden de gördüğünü söylüyor. Ayrıca gayet açıktı, demesi onu net olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Bu karanlık figür neydi?

Bu büyük kafalı karanlık şeyin ne olduğu belirsiz. Ancak Martha’nın sözlerin onun ne olduğuna dair bir ipucu yakalıyoruz. Martha, mağara yakınlarında beş ayaklı bir sincap ölüsü bulunduğunu söylüyor. Nükleer santral yakınlarda olduğu için patlama sonrasında oradan sızan radyasyon gelecekte böyle tuhaf yaratıkların oluşmasına neden olmuş olabilir. Bu yaratıkların bazıları da bir şekilde mağaradan geçerek farklı zamanlarda görülmüş olabilir.

Araçta Yaşayan Kişi Kim?

Kasabanın dışında aracın içerisinde yaşayan kişinin kim olduğu hala belirsiz. İlk sezon boyunca bu kişinin kimliğiyle ilgili hiçbir ipucu verilmiyor. Ama ikinci sezonun ilk bölümünde onunla Wöller arasında bir yakınlık olduğu anlaşılıyor. Birbirlerine sarılmaları ve Wöller’in kamyonu saklama konusunda ona güvenmesi kardeş olabileceklerini gösteriyor. Wöller zaten ona “Annemi tekrar ara” diyor. Kelimeler özenle seçilmiş. “Annemizi ara” deseydi kardeş olduklarını net olarak anlayacaktık. Ama şimdi açık bir kapı bırakmak zorundayız. Tabi diğer taraftan Wöller de gizemli birisi. Tam olarak kim olduğu gözüne ne olduğu belirsizliğini koruyor.

Ines’in çocuğu gerçekten öldü mü?

1986 yılına giden Mikkel’i evlatlık alarak büyüten Ines, çocuğunun doğum sırasında öldüğünü söylüyor. Gerçekten öldü mü yoksa yaşıyor ve Ines bilemediğimiz bir sebepten ötürü onun kimliğini saklıyor mu? Onun kocasının ve babasını kimliği de belirsiz. Ines’in aile bağlantıları tam olarak ortaya çıktığında hepimizi şaşırtacağı kesin.

Agnes, Winden’a nereden geliyordu?

Ulrich, 1953’e geldiğinde o sırada arabasıyla Winden’a gelen Agnes’le karşılaşıyor. Agnes onun babaannesi. Onun hemen yanında da Tronte yani babası var. Agnes ve oğlunun Winden’a nereden geldikleri henüz gizemini koruyor. Tronte, Winden’a gelmeden önce yetiştirme yurdunda kaldığını olduğunu söylüyor.

Agnes, büyükannesinin Winden’lı olduğunu söylüyor ama onun adını söylemiyor.

Agnes ve Noah arasındaki bağlantı tam olarak nedir?

Noah, Agnes’in kocası mı yoksa abisi mi? Agnes burada kocasından bahsederken onunla 15 yıl evli kaldıklarını… onun bir papaz olduğunu… papaz olmasına rağmen inançlı olmadığını ve öldüğünü söylüyor. Bu sözlerle Noah’ı tarif ettiği kesin gibi… Ancak daha sonra Noah ve Agnes’in kardeş oldukları ortaya çıkıyor. Agnes eğer Doris’e yalan söylüyorsa bunun nedeni neydi? Ayrıca Tronte’nin ellerindeki yanıkları kim yapmıştı? Bu sorular hala cevap bekliyor. Burada şunu da belirtmek gerekiyor: Agnes’in tarif ettiği kişi 1950’lerde mağarayı kazan ve genç Jonas tarafından öldürülen adam da olabilir. Fiziksel olarak Bartosz’a benzeyen bu kişinin adını henüz bilmiyoruz. Agnes’in bahsettiği kişinin bu adam olma olasılığı da var.

Helge’nin Babası Gerçekte Kim?

Helge’nin annesi Noah’yla konuşurken çocuğunun babası hakkında ilginç sözler sarf ediyor. Greta Doppler çocuğun babası başkası olabilir, diyor. Sonraki cümlelerinden anladığımız kadarıyla Helge tecavüz sonrasında dünyaya gelmiş bir bebek olabilir. Bu durumda Helge’nin babasının kimliği belirsizliğini koruyor.

Noah’ı çocukken ziyaret eden kişi kimdi?

Noah, henüz çocukken kendisini ziyaret eden birisinden bahsediyor. Noah, bu yabancıyı savaştan çıkmış gibiydi, az konuşuyordu, gözlerinde hüzün vardı… gibi cümlelerle tarif ediyor. Tam bu sırada ekrana Jonas geliyor. Noah’nın sözleri aslında Jonas’ı anlatıyor. Adam’ın, 1920’li yıllara giderek Noah’ı yetiştirdiğini biliyoruz. Hatta ona Noah adını veren de Adam. Acaba Noah’ı henüz çocukken ziyaret eden kişi yaşlı Jonas mıydı? Bunu muhtemelen III. sezonda net olarak öğreneceğiz.

Mağarada Çalışan Bu Adam Kimdi?

1921 yılında genç Noah ve bir diğer adamı mağarada çalışırken görüyoruz. Bu adamda görülen dövmenin aynısını ilerde Noah’nın bedeninde görülecek. Bu adam kimdi? Noah’dan önceki Noah mıydı? Adam, Noah’dan önce onu mu kullandı? Bu adam genç Noah’ya Adam’ın söylediği her şeyi inanmaması gerektiğini söylüyor. Bu sözlerinden sonra Noah onu öldürüyor. İlerde aynısı Noah’nın başına gelecek. O, Adam’a inanmayı kestiği anda öldürülecek. 1921 yılına geldik ama hala Adam’ın bu işe ne zaman başladığını öğrenemedik. Adam’ın 1921 yılından önce bile kullandığı kişiler varsa Adam gerçekte kaç yaşında?

Noah, Bartosz’u nereye götürüyor?

Noah zaman zaman Bartosz’la buluşarak onunla zamanda yolculuk yapıyor. Ama onu nereye götürdüğü onunla ne yaptığı hala net değil.

Agnes, nasıl bir ihanet yaptı?

Noah, Agnes’in kendilerine ihanet ettiğini söylüyor. Agnes, bu ihaneti ne zaman ve nasıl bir yaptı? Bu sorunun cevabını ilk iki sezonda alamadık.

Claudia ve Noah ne zaman birlikte çalıştılar?

Noah, Claudia’yı öldürmeden önce ona “Artık senin piyonlarından değilim.” diyor. Sezon 1 ve 2’de Noah hep Claudia’nın karşısındaydı. Hiçbir zaman birlikte çalışmadılar. Noah’nın hangi zaman diliminden bahsettiği belirsiz. Muhtemelen kıyamet sonrasında genç Noah ve Claudia bir süre birlikte çalışacaklar. Aynen Noah ve Jonas’ın arkadaş olmaları gibi…

Claudia ve Agnes’in çocuğu Tronte arasındaki bağ nedir?

Noah, Claudia’yı vurur vurmaz Agnes, uyumakta olan Tronte’ye bakıyor. Bu bakışın Claudia’nın ölümüyle ilgili olduğu kesin. Tronte ve Claudia arasında nasıl bir bağlantı var? Henüz bilmiyoruz (1980’lerde bu ikilinin ilişki yaşadıklarını biliyoruz. Benim kastettiğim şey bu ilişki durumu dışında arlarında bir bağ olup-olmadığı).

Jonas’ın gördüğü Cenaze kime aitti?

Jonas, 1921 yılına geldiğinde kasaba halindeki Winden’da bir cenazeyle karşılaşıyor. Ona dikkatle bakıyor. Tabutun içerisinde acaba kim vardı? Kendisi mi? Bunu öğrenmek de III. sezona kaldı.

Wöller’in gözüne ne oldu?

Gizemli karakterlerden birisi de polis merkezinde çalışan Wöller. Onun gözüne ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Araçta Clausen’le yolculuk yaptığı sırada tam gözüne ne olduğunu anlatacakken kader bunu duymamıza izin vermiyor. Aracın önüne çıkan ortanca Claudia aracın neredeyse kaza yapmasına neden oluyor.

Charlotte’yi kaçıran kişi kimdi?

Noah, çocuğunun yani Charlotte’nin küçükken kaçırıldığını söylüyor. Charlotte’nin gelecekte doğduğu kesin. Çünkü kızı yani annesi Elisabeth 2020 yılında hala çok küçük (Gelecekten kastım Elisabeth’in geleceği.. Yoksa zamansal olarak geçmiş de olabilir…). Charlotte’nin ne zaman doğduğu, onu kimin kaçırdığı ve Winden’a ne zaman getirdiği hala bilinmiyor (Hatırlarsanız onu saatçi eleman yani zaman makinesini yapan kişi bulmuştu. Bunu görmedik ama anlatılanlardan biliyoruz.)

Bartosz ve Franziska, ne zaman Adam’ın tarafına geçtiler?

Bu sahnede görülen ikiliden birisi Bartosz. Diğerinin ismi söylenmese de onun Franziska olduğu neredeyse kesin. Peki, bu ikili Adam’ın tarafına ne zaman ve nasıl geçti? Bunu III. sezonda göreceğiz.

Clausen’e mektup gönderen kişi kimdi?

Yaptığı dengesiz hareketlerle nükleer santralin patlamasına neden olan Clausen kendisine ulaşan bir mektup sonrasında Winden’a geliyor. Bu mektubu ona kimin gönderdiği hala gizemini koruyor.

Noah, gerçekten Martha’dan bir mektup mu getirdi?

Kıyamet kopmadan yani nükleer santral patlamadan önce Noah, Jonas’a bir mektup veriyor. Mektubun Martha’dan olduğunu söylüyor. Ancak Martha bilindiği gibi Adam tarafından kıyamet günü öldürülüyor. Ortanca Jonas genç Jonas’ın geleceği olduğu için bunu biliyor. İşte bu yüzden imkansız diyor. Mektup gerçekten Martha’dan mıydı? Martha öldüyse bu mektubu nasıl gönderdi? Deli sorular… Bu sahne sahneyle ilgili bir teoriden söz edebiliriz ancak ondan daha sonra bahsetmeyi planlıyorum.

Dark 1. ve 2. Sezon (2017) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Dark 1. ve 2. Sezon Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.