Yenilmezler 2: Ultron Çağı (2015) Film Analizi

Bu yazıda Marvel evreni sıralamasında 12. sırada bulunan Yenilmezler: Ultron Çağı (2015) filmi üzerine konuşalım. Sitede üzerinde incelemesi bulunan Kaptan Amerika: Kış Askeri; Marvel evreni sıralamasında 9. sırada yer almaktaydı.

Yenilmezler 2: Ultron Çağı (2015) – The Avangers : Afe of Ultron Fragman / Trailer İzle

Sıralamada yer alan 10. Film Galaksinin Koruyucuları 1 (2014) ve 11. sırada yer alan Galaksinin Koruyucuları 2 (2017) Marvel evrenine doğrudan bir katkı yapmadıkları için o filmleri liste dışı bırakarak doğrudan Ultron Çağı incelemesine geçiş yaptık. Zaten bu filmin konuyu Kış Asker filminden alarak devam ettiğini göreceğiz.

Her Şeyi Değiştirecek Asa

Kış Askeri filminin sonunda Loki’nin sihirli asasının Hydra’nın elinde olduğunu görmüştük. Ultron Çağı işte tam olarak buradan devam etmektedir. Hydra ekibinin başındaki Strucker bir taraftan asa üzerinde araştırma yapmakta diğer taraftan da Yenilmezler’le savaşmak için ikizleri hazırlamaktadır. Film Yenilmezler ekibinin Strucker’in üssüne yaptığı baskınla başlamaktadır. Ekip, asayı Strucker’ın elinden almayı başarır.

Tony Stark, Thor asayı Asgard’a götürmeden önce birkaç gün incelemek istemiştir. Strak, bu inceleme sırasında Hydra ekibinin üzerinde asıl çalıştığı veriye ulaşır: Ultron adlı çok ileri bir yapay zeka sistemi. Ultron o kadar gelişmiştir ki Stark’ın kullandığı yapay zeka programı JARVIS bile onun yanında basit kalmaktadır. Zaten bir süre sonra Ultron, JARVIS’i manipüle ederek tüm kontrolü kendisi almayı başarmıştır. Ultron yeni bedene kavuşmuştur ve ikizlerin gücünü de yanına alarak Yenilmezler’i ve tüm insanlığı yok etmeyi planlamaktadır.

Ultron, Loki’nin asasını parçalayarak içerisine Thanos tarafından konulan Zihin Taşı’nı alır ve onun gücünü kendi bedeninde kullanmayı planlar. Ancak Yenilmezler, bu güç aktarımı tam olarak bitmeden onun tasarladığı yeni bedeni Zihin Taşı ile birlikte almayı başarırlar. Yenilmezler arasındaki fikir ayrılığı ilk olarak burada yaşanır.

Tony Stark ve onun ikna ettiği Dr. Banner, Ultron teknolojisini kusursuz bir şekilde tekrar tasarlayabileceklerini düşünerek onun üzerinde çalışmaya başlarlar. Ellerinde Ultron tarafından tasarlanan ve içerisinde Zihin Taşı’nın olduğu yeni bir beden vardır. Ancak Kaptan Amerika onların bu çalışmayı durdurmasını ister; çünkü zihinleri okuyabilen Wanda Maximoff, Ultron’un dünyayı yok etmekle kurtarmak arasındaki farkı ayırt edemediğini ve onun bu özelliğini Stark’tan aldığını söylemiştir. Zaten Ultron daha önce farkında olmadan Tony Stark’ın kullandığı bir cümlenin aynısını kullanmıştı. Bu durum büyük olasılıkla Ultron’un içerisindeki JARVIS yazılımından ileri geliyordu.

Ancak Kaptan Amerika geç kalmıştır. Thor belki durdurmak amacıyla bu yeni bedene aşırı güç yüklemesi yapar ama bu güç onu durdurmak yerine bu bedene hayat verir. Böylece Zihin Taşı’nın gücünü içinde barındıran Vision karakteri hayat bulur.

Vision hayat bulduğunda onun hangi tarafta olacağını ve ne düşüneceğini tüm ekip merak etmektedir. Vision, Yenilmezler’in yanında yer alır ve onlarla birlikte Ultron’a karşı savaşarak onu alt etmeyi başarırlar.

Filmin sürprizlerinden birisi Nick Fury’nin geriye dönüşü olmuştur. Nick Fury, Kış Askeri’nin sonunda S.H.I.E.L.D. dağıldıktan ve ölümden kurtulduktan sonra Avrupa’ya gideceğini söyleyerek ayrılmıştı. S.H.I.E.L.D. tekrar kurulmasa da ekibin yeni bir üsse kavuştuğu görülmektedir.

Bu arada ikizlerden birisi ölse de hayatta kalan diğer ikizin yani Wanda Maximoff’un da Vision’la birlikte artık Yenilmezler ekibine katıldığını söyleyebiliriz.

Filmin en dikkate değer yönlerinden birisi Dr. Banner ve Black Widow arasındaki yakınlık. Black Widow ve Dr. Banner arasındaki bu yakınlaşma Hulk’u bile etkileyecek kadar güçlüdür. Ancak Banner kendisinin diğer herkes için tehlike oluşturduğunu düşünerek bu yakınlaşmanın ilişkiye dönüşmesine izin vermez. Hulk’u en son gördüğümüz sahnede onun bir uçak içerisinde Banda denizine düşmesi olur. Onun nerede ve nasıl ortaya çıkacağını diğer filmlerde göreceğiz.

Zihin Taşına Ne Oldu?

Filmin sonunda sarı renkli Zihin Taşı’nın Vision’da kalması uygun görülür. Vision, ekibin güvendiği bir elemanı haline gelmiştir. Onun kendilerinin tarafında savaşması ve Ultron’un yok edilmesinde önemli bir rol oynaması ayrıca Thor’un çekini kaldırabilmesi ona olan güvenlerinin oluşmasında etkili olmuştur.

Ultron Çağı’nın sonunda Thanos’u ilerde güç taşlarını takacağı eldiveni giyerken görmekteyiz. Thanos bu işi kendisinin halledeceğini söylemektedir. Onun artık sahaya inerek bizzat savaşacağı zaman yaklaşmaktadır.

Bu arada Thor bir sahnede Zihin Taşı’nın son zamanlarda Sonsuzluk Taş’larının ortaya çıkmaya başlamasının tesadüf olamayacağını ve birilerinin büyük bir oyun planlıyor olabileceğini söylemektedir. Bu arada Zihin Taşı dışında ortaya çıkan taş şunlardır: Tesseract – Uzay Taşı: Asgard’da kilitli bir yerde tutulmaktadır. Aether – Gerçeklik Taşı: Uzayın derinliklerinde Knowhere adlı bir yerde Koleksiyoncu’da bulunmaktadır.

Bu bölümde Thanos’un varlığı belki de ilk kez Thor tarafından hissedilmiş oldu. Yenilmezler, Thanos’u fiziksel olarak henüz görmediler.

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Yenilmezler 2: Ultron Çağı (2015) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

The Avangers : Afe of Ultron Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.