Dark 2. Sezon 4. Bölüm (Yolcular) Analizi

Genç Jonas gelecekteyken patlayan santralin içerisinde oluşan karanlık maddeyi kontrol altına alarak içinden geçmeyi başarmıştı. Bölümün hemen başında gözlerini açtığında öncelikle astronot kıyafetini andıran giysilerini saklıyor. Bu sırada oradan geçmekte olan işçi tipli insanlar ona acıyarak bir şeyler yemesi Winden’a götürmek istiyorlar. Bu sırada işçilerden birisi “Erna senin gibilere dayanamaz.” diyor (acımak anlamında)… Erna’nın kim olduğunu bilmiyoruz.

Dark Dizisi 2. Sezon 4. Bölüm (Yolcular) Fragman / Trailer İzle

Jonas köy halindeki Winden’a gittiğinde onun savaştan kurtulduğunu düşünüyorlar. Jonas hangi tarihte olduğunu sorduğunda 1921 cevabını alıyor. Jonas Winden’a girerken atlı bir arabanın arkasında bir cenaze görülüyor. Kime ait olduğu belirsiz.

İşçilerden birisi sokakta oturan bir kız çocuğuna “Agnes, git Erna’ya haber ver.” diye sesleniyor. Böylece ilk kez 1953 yılında Winden’a gelirken gördüğümüz Agnes’in çocukluğunu görüyoruz.

1921 yılındaki Agnes

24 Haziran 2020 – Kıyamete 3 gün Kala

Clausen’in ortanca Jonas’ın robot resmini duvara astığını görüyoruz. Hatırlarsanız Clausen önceki bölümlerde Regina’nın evine gittiğinde ona oteline gelen yabancıyı sormuştu.

Bölümün en ilginç karşılaşmalarından birisi 1921 yılında gerçekleşiyor. Genç Noah yani Agnes’in abisi Jonas’ın odasında onu seyrediyor. Jonas’a bakarak şöyle söylüyor: “Seni farklı hayal etmiştim.” Yani genç Jonas onun geleceğini biliyormuş. Genç Noah, Jonas’ın sorularını cevapsız bırakıyor. Gülümseyerek odadan ayrılıyor. Bu arada Jonas duvarda Sic Mundus Creatus East (ve böylece dünya yaratıldı) yazan bir levha görüyor. Telaşla odadan çıkarak mağaraya gitmek istiyor.

Jonas levhada Sic Mundus Creatus East yazısını görüyor.

Diğer taraftan çakal Clausen, Aleksander Tiedemann’ın üzerine gidiyor. Ona “Neden karınızın soyadını aldın? Gerçek soyadın ne?” diye soruyor. Aleksander, gerçek kimliğini(!) söylüyor: Aleksander Köhler… Bu cevabı alan Clausen ona garip bir bakış atıyor. Bunun nedenini daha sonra anlayacağız.

Bu arada Clausen burada güzel bir tespit yapıyor: “Winden’da doğan hiç kimse buradan ayrılmıyor. Bu çapta bir kasaba için ilginç bir özellik…”

Hannah her zamanki sinsiliğini yapıyor ve ortanca Jonas onun yanındayken Charlotte Doppler’ı eve çağırıyor. Charlotte, eve geldiğinde ortanca Jonas’a eski bir fotoğraf göstererek papazı işaret ediyor ve onun kim olduğunu soruyor. Ortanca Jonas: “Bu Noah… Yolculardan birisi…” diye cevaplıyor.

Claudia Tiedemann 2019’a son 30 yıllık kasaba tarihi araştırmak üzere kütüphaneye geliyor. Onun Winden’da yaşayanlar ve yaşananlar hakkında detaylı bir araştırma yaptığı görülüyor. Dijital ortama aktarılan eski gazetelerde kendisinin iz bırakmadan ortadan kaybolduğunu görüyor. Claudia gazete haberlerinde babasının (Egon Tiedemann) 26 Haziran 1987’de evinde ölü bulunduğunu okuyor.

Diğer taraftan artık zaman yolculuğunun gerçek olduğuna tamamen inanan Charlotte de geçmiş gazetelere bakmaya başlıyor. Bu sırada 1953 tarihli gazetede ortadan kaybolan Ulrich Nielsen’ın fotoğrafına rastlıyor. Başlık: Bu adam çocuk katili mi? Bu fotoğrafı Egon Tiedemann, Helge’nin kaybolma olayını araştırırken Ulrich’i yakaladığı zaman çekmişti. Tabi Charlotte büyük bir şok geçiriyor.

Ulrich’in nerede olduğunu öğrenen Charlotte olayları karısına yani Katharina Nielsen’a anlatmak istiyor. Onu alarak sığınağa getiriyor. Katharina orada ortanca Jonas’ı da görüyor ama anlatılanları inanamadan oradan çıkıyor.

Magnus ve diğerleri mağaraya geldiklerinde elinde zaman makinesiyle ortaya çıkan Bartosz’u görüyorlar. Bartosz’un zaman yolculuğu yaptığı kesin. Ancak nereye gittiği ve ne yaptığı belirsizliğini koruyor. Bartosz onlara bir şey anlatmamakta direniyor. Magnus, Martha, Franziska ve Elisabeth onu mağara bağlayarak oradan uzaklaşıyorlar.

Bu arada 1921 yılında mağaraya giren genç Jonas orada geçidin olmadığını görünce büyük bir şok geçiriyor. Dışarıya çıktığında genç Noah’nın onu beklediğini görüyoruz. Genç Noah “Tünelin açılması için 33 yıl falan geçmesi gerekiyor…” diyor. Genç Jonas’ı zaman yolcularıyla tanışmaya götürmeyi teklif ediyor. Jonas kabul ediyor.

Torben Wöller’in gözüne ne olduğunu merak eden Clausen onu sıkıştırıyor. Wöller tam gözüne ne olduğunu anlatacakken zaman yolculuğu yapmak için mağaraya giden Claudia arabanın önüne çıkarak kaza tehlikesi atlatıyor. Wöller’in gözüne ne olduğunu öğrenemiyoruz.

Katharina Nielsen, sığınaktakilere inanmadığını söylemişti. Ancak emin olmak için okul yıllıklarına bakıyor. 1986 yılındaki sınıf fotoğraflarını açtığında kayıp oğlu Mikkel’in orada olduğunu görüyor ve gözyaşlarına boğuluyor.

 Genç Jonas ve Noah buluşması bu bölümde gerçekleşiyor. Noah, genç Jonas’a “Artık cevap arıyorsun, değil mi?” diye soruyor ve onu Adam’la tanıştırmak istiyor. Yer altında inşa edilen tünellerde ilerliyorlar.

Diğer taraftan kıyamet sonrasında yaşanan gelecekte genç Jonas’ın karanlık maddeden geçmesi için yardımcı olan kişi Elisabeth’le tartışıyor. “Bize yalan mı söyledin? Bu madde nedir?” diye bağırıyor. Elisabeth onun şeytandan bir parça olduğunu söylüyor.

Genç Jonas, Adam’la tanışmak üzereyken dışarıda Noah ve genç Noah arasında geçen konuşmada önemli bir bilgi aktarılıyor. Genç Noah “Kitabı yazan kişi kim?” diye soruyor. Bilindiği gibi olmuş ve olacak her şeyi yazan bir kitap var ve bu kitap Noah’ın elinde. Noah kitabı kimin yazdığını bilmiyor ama şunları söylüyor. “Onu her kim yazmışsa hem geçmişi hem de geleceği görmüş…”

Bölüm Adam ve genç Jonas karşılaşmasıyla sona eriyor. Genç Jonas ona kim olduğunu soruyor. Adam’ın verdiği cevap genç Jonas’ı şok ediyor: “Ben senim!”

Dark 2.Sezon 4.Bölüm (2018) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Dark 2.Sezon Yolcular Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir