The Family (2019) – Aile Netflix Dizisi Analizi

The Family, gizliliği kendisine prensip edinmiş, oldukça yaygın bir Hristiyan grubun dünya çapındaki hedeflerini gerçekleştirebilmek için Amerika- Washington, D.C.’deki nüfusunu kullanma mücadelesini anlatmaktadır.

The Family (2019) – Aile Fragman / Trailer İzle

The Family yani Aile, kendilerine has bir Hristiyanlık öğretisi geliştirmiş çok gizli örgütlenen bir gruptur. Grup o kadar gizlidir ki örgütlendiğini bile kabul etmez; ancak politikacılardan siyasetçilere oradan her türlü güç sahibi insana uzanan muazzam bir etki alanları bulunmaktadır. Belgesel tarzındaki bu dizi Aile’nin içerisine giren ve kendi ifadesiyle yarı Yahudi olan bir gazetecinin (Jeff Sharlet) izlenimlerini aktarmaktadır. Dizinin hemen başlarında Amerika’nın şu anki başkanı olan Donald Trump’ın da seçilmiş bir kişi olduğu ve Aile üyesi olduğu özellikle vurgulanmaktadır. Bilindiği gibi Trump gerçekten de bazı Hristiyan tarikatlar tarafından Tanrı’nın eli ya da Tanrı’nın adamı kabul edilmektedir ve seçilmiş olduğuna inanılmaktadır. Trump’ın başkan seçilmesinden sonra onun omuzuna pek çok kişinin dokunduğu meşhur resmin anlamı aslında budur. İlginç olan Aile’nin Trump’ın seçilmesini beklediğinin özellikle vurgulanması… Sonraki bir sahnede Trump’ın bu meşhur resmi ekrana geldiğinde “Korkun ondan… Sevin onu… O zaman ancak onun müridi olabilirsiniz… ” ifadeleri ekranda belirmektedir.

Aile dizisi belgesel tarzında olduğu için her bir sahnesi üzerinde detaylıca konuşulabilecek kadar yoğun olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Aile hakkında çok detaya girmeden aldığım notları burada maddeler halinde paylaşmak istiyorum. Başlamadan önce Aile madem bu kadar gizli bir örgüt neden kendisini anlatmak için bir dizi yapıyor, sorunu zihinlerinize havale ediyorum. Bu diziyi Aile’nin çekmediğini düşünecek kadar saf olmamak gerekiyor.

The Family – Aile Öğretileri Hakkında Kısa Notlar

– “Örgütünüz ne kadar gizli olursa o kadar nüfuzu olur.” (Grubun lideri Doug Coe)

– Aile, kendi İsa öğretilerini yaymak için özellikle güç sahibi kişilerle ve dünya liderleriyle görüşmektedir.

– Aile, din ve devlet işlerinin soluk kesecek kadar iç içe geçmesini istiyor.

– The Family, kendini Hristiyan olarak nitelemez. Onlar İsa’nın kullarıdır ve O’na hizmet ederler. İsa’ya hizmet etmek için Tanrı’nın lider olarak seçtiklerine hizmet ettiklerini söylüyorlar. Siyasetçileri seçilmiş kişi olarak düşündükleri için Aile’nin doğrudan siyasetçilere hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Trump’a olan bağlılıkları buradan geliyor.

– Aile’nin papazı, ritüeli ya da kuralı yoktur. En başta böyle söyleseler de doğal olarak bazı kurallarının olduğunu daha sonra görüyoruz (Örneğin seksin ve küfrün yasak olması, Aile’ye katılacak kişilerin alkol kullanmıyor olması gibi…)

– Aile, Ivanwald adı verilen malikane tarzı bir yerde genç erkekleri kendi öğretilerini yaşamaları için bir araya getirmektedir. Bu mekanda kadın bulunmuyor. Kadınlar için ayrıca bir toplanma yerleri var. Aile’nin kadınlara bakışı da hayli ilginç. Kadınların erkeklere hizmet etmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Kadın üyelerse bunu hiçbir sorgulama yapmadan kabullenmiş gibiler. Hatta erkeklere hizmet eğitimi alıyorlar.

– Aile 4 büyük İncil’den herhangi birisini okumuyor. Kendi oluşturdukları ve JESUS adını verdikleri bölüm onlar için yeterli. Aile için tek önemli şey sadece ve sadece İSA… Onun yer almadığı İncil bölümlerini okumuyorlar bile. Tabi bunun ne kadar temelsiz bir inanç olduğunu sorgulama şansları bulunmuyor; zaten Aile’de Jeff dışında soru soran hiç kimse yok.

– Aile’nin en temel disiplinlerinden birisi üyelerinin alçak gönüllü olması. İşte bu nedenle üyeler tuvalet temizliği dahil her işi kendileri yapıyorlar.

– Aile’nin yeni ve alt tabaka üyeleri Ivanwald adlı malikanede buluşurken daha nüfuslu ve güçlü kişiler Cedars adlı bir mekanda toplanıyorlar. Burası Beyaz Saray’a benzeyen bir yer. Oraya dış ülke liderleri bile geliyor.

– Aile kendi çevresindeki tüm evleri renkler kullanarak sınıflamış. Bu renkler yeşil, sarı ve kırmızı. Bunların anlamı sırasıyla şöyle: Destek, tarafsızlık ya da düşmanlık.

– Grup özellikle zengin ve güçlüleri hedef alıyor. Bir kişinin zengin olması, etkili olması grubunun ona ulaşmaya çalışması için yeterli.

– Aile’nin İsa inancına göre “İsa hanım evladı değil.” O bugün yaşasaydı belki bir komando olurdu. Harika futbol oynardı vs.

– Aile’ye göre bir kişi kötü bir şey yapsa bile (dizide örnek olarak kızlara tecavüz etmek veriliyor) eğer bu kişi Ivanwald’a gelmişse yaptığı kötü şeylerin hiçbir önemi yok. Çünkü artık seçilmiş bir kişi.

– Grubun lideri Doug Coe. Yeryüzünde İsa’ya en yakın kişi olarak nitelendirilen bu adam etkili konuşabiliyor. Dünya liderlerinin çoğuyla iletişime geçmiş ve kitleleri etkileyecek konuşmalar yapıyor. Peki, bu kadar etkiliyse neden o kadar tanımıyor? Çünkü o hiçbir şekilde tanınmak istemiyor. Hatta bir ara Google’da kendisiyle ilgili çıkan tüm haberlerin silinmesini istiyor.

– Grup kendi üyelerini kardeş olarak tanımlıyor. Bu kardeşlik o kadar ileri bir seviyede ve katı ki üyelerden bir tanesinin kız arkadaşı saldırıya uğradığında onun Ivanwald’dan ayrılarak ona bakmaya gitmesini istemiyorlar. “Senin kardeşlerin biziz. O değil. Bize sadık kalacaksın.” Zor durumdaki kız arkadaşına bakmaya gitmekle kardeşlik arasında nasıl bir bağ kurabildiklerini sorgulayan olmuyor tabi ki.

– Aile’ye göre geleceğin kralı dünyaya geliyor. Bu kişi sadece Amerika’nın değil tüm dünyanın kralı olacak.

Aile (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

The Family Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir