Unbelievable (2019) – Netflix Dizisi Analizi

Dizinin adı olan Unbelievable Türkçede inanılmaz ya da akıl almaz gibi anlamlara geliyor. Bu kelimenin kullanım alanı oldukça geniş. Örneğin Süperman’ın uçtuğunu gören birisi bu durumu unbelievable kelimesiyle ifade edebilir. Dizide bu kelime Marie’nin ifadesindeki tutarsızlıklar ve sonrasında yaşananlar için kullanılıyor.

Unbelievable, bir tecavüz vakası üzerinden toplum, gençler ve hatta dedektiflerin psikolojik durumlarına odaklanıyor. Dizi ne yazık ki pek çok toplumda yaşanılan tecavüz vakalarına farklı açılardan bakmaya çalışıyor. Tecavüze uğrayan kişi olay sonrasında nasıl davranıyor ve hayatında neler değişiyor? Olayı araştıran dedektifler, kurbanın arkadaş çevresi hatta hastane çalışanları bu olay karşısında nasıl bir tutum sergiliyor? Dizi genel anlamda bu soruların üzerine odaklanıyor. Ben dizinin senaryosunu, kurgusunu ve anlatım dilini çok beğendim. Özellikle Marie rolündeki genç kızın oyunculuğu çok iyiydi. Sorgu sahnelerinde kızın yaşadığı psikolojik durumu mükemmel bir oyunculukla aktarmış.

Unbelievable (2019) Fragman / Trailer İzle

Unbelievable Dizisinin Konusu

Dizi, ailesi olmayan ve koruyucu-bakıcı anneler tarafından yetiştirilen ve kısa bir süre önce hayatında ilk kez yalnız olarak bir evde yaşamaya başlayan genç bir kızın tecavüze uğradığını söylemesi üzerine gelişen olayları anlatıyor. Marie adlı bu genç kızın ifadesine göre evine giren birisi kendisine tecavüz etmiş ve sonrasında da çekip gitmiştir. Olayı ciddiyetle araştıran dedektifler bir süre sonra kızın ifadelerinde çelişen durumların olduğunu fark ediyorlar.

Dizi incelemesinin bundan sonraki kısmı spoiler içeriyor.

Ön Yargılarımızın Kurbanıyız Hepimiz

Dizinin kurgusal mantığı senaryonun bizlerde oluşturmak istediği etkiyi çok başarılı bir şekilde meydana getirebiliyor. Marie’nin anlattığı hikayedeki minik mantık hataları önce bizim de dikkatimizi çekiyor (önce saldırganın kazak giydiğini sonra kapüşonlu giysi giydiğini söylemesi, süre konusundaki çelişkileri vs.)… Ancak bunun önemsiz bir detay olduğunu kızın yaşadığı heyecan ve stresten ötürü meydana geldiğini düşünüyoruz. Dedektifler kızın geçmişini araştırmaya başladıklarında onun dikkat ve ilgiyi üzerine çekmek için yaptığı tuhaf davranışları öğreniyorlar. Bu durum; eve zorla girildiğine dair hiçbir iz bulunamaması ve ifadelerdeki çelişkilerle birleşince Marie’nin yalan söylemiş olabileceğini düşünüyorlar ve onun üzerine gidiyorlar. Marie dedektifler üzerlerine geldiğinde sıkılmaya ve gözlerinden yaş gelmeye başlıyor. Önce bir saldırgan olmadığını, sonra buna benzer bir olayı televizyonda gördüğü için gerçek olduğunu düşündüğünü daha sonra da hipnotize olmuş olabileceğini söylüyor. Tüm bunları anlattıktan bir süre sonra polis merkezine gelerek tekrar ifadesini değiştirmek istediğini söylüyor. Bu çelişkili ifadelerden tabir yerindeyse bıkan polisler onu yapan makinesine sokabileceklerini ancak orada yalan söylediği tespit edilirse pek çok sosyal hakkını kaybedeceğini söylüyorlar. Sonuçta Marie yalan söylediğini ifade ediyor ve olay kapatılıyor.

Ancak aradan yıllar geçtikten sonra başka bir tecavüz vakası sonrasında açılan soruşturmalar sonucunda zanlı yakalanıyor. Zanlının çektiği kurbanlarına ait fotoğraflar bulunuyor. Bu fotoğraflar arasında Marie’nin saldırı sonrasında çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor ki bu durumu Marie ifadesi sırasında zaten söylemişti. Dedektifler işlerini iyi yapmaya çalışan kişilerdi ve hiçbir art niyet taşımıyorlardı. Ancak fotoğraflar ortaya çıkınca geçirdikleri şok gerçekten büyük oluyor. Yıllar önce Marie’nin davranışlarından ötürü besledikleri şüphe ve geçmişinden ötürü duydukları ön yargı onların işlerini tam anlamıyla yapmalarına engel olmuştu.

Sadece onlar mı? Hepimiz ön yargılıydık. Marie’nin kendisini ön plana çıkarmak için yaptığı davranışları görünce bu olayı da onlardan birisi zannettik. Ayrıca onun polis sorgusu sırasında söylediği ifadeleri orada gerçekten sıkıldığı ve eve gitmek için söylemiş olabileceğini düşünemedik. Marie başından geçenleri tüm detaylarıyla tam iki kez evlerine gelen polislere, bir kez hastanedeki hemşireye ve son olarak da polis sorgusunda tüm detaylarıyla anlatmış ve bu ağır yük onun omzuna defalarca tekrar be tekrar yüklenmişti. Karakterini de göz önüne alırsak ne kadar sıkıldığını ve psikolojik olarak çöktüğünü gözden kaçırdık ve kolaycılığa kaçtık. Marie arkadaşları, polis ve bakıcı anneleri tarafından yalnız bırakıldı. Eğer o köprüye çıktığında intihar etseydi belki gerçekler hiçbir zaman anlaşılamayacaktı.

Sonuç

Dizi ele aldığı konuyu ustalıkla yansıtıyor. Detaylara verdiği önem gerçekten inanılmaz. Oyunculuklar da çok sağlam. Kurgu bizi defalarca ters köşe yapabilecek kadar iyi. Eğer hayatın içerisinden, kaliteli bir mini dizi seyretmek istiyorsanız Unbelievable’ı kaçırmamanızı öneriyorum.

Unbelievable (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Unbelievable Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı. “Unbelievable (2019) – Netflix Dizisi Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir