Criminal: Birleşik Krallık (2019) Dizi Analizi

Criminal: UK (Criminal: Birleşik Krallık) Netflix’in yeni dizileri arasında yerini aldı (Dizinin Criminal İspanya ve Criminal Almanya versiyonları da bulunuyor.). Şu an kadar üç bölümü yayınlanan dizi, şüphelileri sorgulamak için özel olarak kurulmuş bir birimin yaptığı sorgulamaları konu alıyor. Her bölümde başka bir şüpheli yer alıyor. Sorgulamalar filmlerde görmeye alışık olduğumuz, arkası görülmeyen büyük bir ayna bulunan bir odada gerçekleşiyor.  Dizinin tamamı bu sorgu odasında geçiyor. Bölümlerin her birisi tam olarak 43’er dakika. Senaristlerin tüm bölümlerin sürelerinin eşit olması için çaba harcadıkları anlaşılıyor.

Criminal: United Kingdom (2019) – Criminal: Birleşik Krallık Fragman / Trailer İzle

Dizinin Artıları ve Eksileri

Diziye IMDB’de verilen puan ortalaması 8,9; yani oldukça yüksek. Henüz yeni bir yapım olduğu ve oy kullanan üyelerin 1000’den aşağı olduğu düşünülürse dizi puanının aşağılara doğru gerilemesi sürpriz olmaz.

Bölüm senaryolarının zekice hazırlandığına şüphe yok. Belli şüpheler üzerine gözaltına alınmış şüphelilerin suçlarını itiraf etmeleri için onlarla kurgusal ve çoğu zaman yönlendirici konuşmalar gerçekleştiriliyor. Tüm bölümlerde gördüğümüz üzere sorgulamalar sırasında şüpheliyi yönlendirmek için tuzak sorular, yönlendirici konuşmalar hatta bazı durumlarda minik yalanlar bile söylenebiliyor. Birimde çalışan elemanların işlerini çok iyi yaptıklarını söyleyebiliriz. Her üç bölümde de istedikleri sonuçları alabiliyorlar.

Dizinin tamamı yoğun içeriğe sahip konuşmalarla geçiyor. Bu konuşmaları dikkatle dinlemediğiniz takdirde doğal olarak sorgulamanın seyrini kaçırma olasılığınız yüksek. Şüphelilerin sorgulamalarında geçen bu diyaloglar önce hoşunuza gitse de özellikle 3. bölümde artık bunların belli bir standarda bindiğini ve sıkıcı gelmeye başladığını fark edebiliyorsunuz. Şüpheli önce her şeyi inkar ediyor, sonrasında önüne konulan deliller ya da yönlendirici konuşmalar sayesinde her şeyi itiraf ediyor.

Dizi senaryosunun bizlere yani seyircilere çok fazla hareket imkanı vermediğini söylemem gerekiyor ki bu durum bence dizinin handikaplarından bir tanesi. Bizler sorgulamadaki elemanların ellerindeki delilleri göremediğimiz için olayı onlardan önce çözme olasılığımız bulunmuyor. Fikir yürütme ve tahminden öteye geçemiyor düşündüklerimiz. Bu söylediklerimi bir örnek üzerinden somutlaştırayım.

Sezon 1 Bölüm 1: Edgar

İlk sezonda benim en çok hoşuma giden bölüm buydu. Üvey kızına cinsel saldırıda bulunup sonrasında onu öldürmek suçlanan doktor öncelikle neredeyse tüm sorulara yorum yok, diye cevap veriyor. Bizler elimizde hiçbir somut veri olmadığı için olayla ilgili tahmin dışında hiçbir şey yapamıyoruz. Sadece olayın sorgulayıcılar tarafından çözülmesini bekliyoruz.

Doktor, şüpheleri ikinci bir şahsın üzerinde toplamayı başarıyor. Anlattıkları bize samimi geliyor ve doğru olabileceğini düşünüyoruz. İşte bu andan sonra bizim hiç bilmediğimiz ve soruşturmanın seyrini tamamen değiştiren veriler öne sürülüyor. Doktor eve dönüş yolunda 75 poundluk benzin alıyor ancak kullandığı araç Audi S3 ve deposu 60 pounda doluyor. Aradaki fark arabanın yıkatılması için verilmiş. Doktor işte buradan yakayı ele veriyor. Ancak söylemek istediğim şey biz olayın öncesini göremediğimiz için sorgulama esnasında söylenenlerden hareket ederek olayı çözme şansımız bulunmuyor. İşte bu durum bizleri sınırlıyor. Sorgulama yapan kişilerden önce hareket edemiyoruz; olayı çözebilmek için elimizde yeterli veri olmuyor ve hep beklemek zorunda kalıyoruz.

Sonuç

Criminal tabi ki belli bir standardın üzerinde bir dizi. Çekim teknikleri, mekan ve karakterler gayet başarılı. Eğer polisiye dizi ya da filmleri, sorgulama sahnelerini, katil kim temalarını seviyorsanız diziyi beğeneceğinizi düşünüyorum. Ancak akıl yürüterek olayı çözmek ya da gördüklerinizi yorumlayarak sonuca ulaşmak istiyorsanız ne yazık ki Criminal size bu şansı vermiyor. Sorgulama sonuçlanana kadar siz de beklemek zorunda kalıyorsunuz ki bu benim asla istemediğim bir durum.

Criminal: Birleşik Krallık (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Criminal: United Kingdom Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir