Marianne (2019) – 1. Sezon 1. Bölüm Analizi

Bölüm açılışı Emma Larsimon’un radyoda yayınlanan bir röportajıyla açılıyor. Emma: “On yıldır Lizzie Larck’ın korkunç hayatını yazıyorum.” demektedir. Onun Lizzie olarak adlandırdığı karakterin kim olduğunu ya da neyi temsil ettiğini daha sonra öğreneceğiz. 

Marianne (2019) – 1. Sezon 1. Bölüm Fragman / Trailer İzle

Ekranda görülen evdeki kütüphanede tüm raflarda Emma’nın kitapları yer almaktadır.

Bu arada aynı evde mutfaktan gelen bir sese doğru yürüyen bir kadın görüyoruz. Ürktüğü anlaşılan bu kadın mutfakta bulunan arkası dönük bir diğer kadına anne diye seslenmektedir. Yaşlı kadın mutfakta kendi kendine konuşurken birden arkasını döner. Çok ürkütücü bir görünüşe sahip kadın, genç olana “Benim Catherine’m…” diye hitap eder. Diğer kadın adının Caroline olduğunu söyler. Ürkütücü kadın elindeki bıçakla dişini çıkarır ve “Bu Emma için…” der.

Caroline

İmza Gününde Yaşananlar

Korku kitapları yazarı Emma’yı imza günü etkinliğinde yeni kitabından bir bölüm okurken görüyoruz. Bu sırada dinleyicilere okuduğu bir bölümde geçen ve kitap kahramanı Cadı Marianne’ye ait olan bir cümleyi buraya not alalım. Çünkü bu cümleyi ilerde birisinin kullandığını göreceğiz. Marianne bunu söylerken bir erkek bedeninin içerisindedir. “Bilirsin asla elim boş gitmem… Asla!”

Bu arada Emma o kadar rahat birisidir ki dinleyenlere yeni çıkacak kitabın sonunu okumuştur. Bu konuşmalarda Emma; Lizzie ve Marianne karakterinin hayatının on yılını aldığını, Lizzie karakteri zihninde belirdiğinde liseyi yeni bitirdiğini artık yeni şeyler yazmak istediğini söyler. Yani artık serinin son kitabını yayınlamıştır.

İmza verme etkinliği devam ederken dizinin başında gördüğümüz Caroline birden Emma’nın karşısına dikilir. Bu sırada ekrana CHAPITRE 1: CAROLINE yazısı gelir. Bu bir kitabın başlangıç sayfasıdır aslında. Bu görüntünün ne anlama geldiğini şu an bilmiyoruz.

Bu konuşmada özetle; Caroline ve Emma’nın Elden adlı bir bölgeden çocukluk arkadaşı olduklarını ve 15 yıldır görüşmediklerini öğreniyoruz. Calorine; annesinin Emma’nın kitaplarını en az 10 kez okuduğunu, hasta olduğunu ve babasına zarar verdiğini söylemektedir. Bu nedenle Emma’yı suçlayan Caroline, annesinin kendisine de zarar verdiğini söyler. Annesi “Ben Marianne’yim!” demektedir ve Emma’yı Elden’a çağırmaktadır. Calorine tam bunu söylediği anda ekrana 25. kare tekniği ile yerleştirilmiş saliselik bir görüntü geliyor. Görüntüyü yakaladığımızda aşağıdaki resmi görmekteyiz. Şu an için bu görülen kişinin kim olduğunu bilmiyoruz.

Emma, Marianne’nin hayali bir karakter olduğunu, uydurma olduğunu söylese de Calorine’nin cevabı bizi çok şaşırtır: “Uydurmuyorsun! Rüyanda görüyorsun!” Bu cevap karşısında Emma adete şok olur ve herhangi bir şey söylemez. Calorine bu sırada çantasından alttaki resimde görülen bir tür minik torbacık çıkarır. Bunu annesinin gönderdiğini söyler. Emma, bu torbayı açtığında aslında bunun bir deri olduğunu görür. İçerisinde diş ve saç telleri bulunmaktadır.

Sonraki bir sahnede Emma’nın Lizzie ve Marianne karakteri hakkında bazı bilgiler verdiğini görüyoruz. Emma çocukken kabuslar gördüğünü, bu kabuslarında hem Marianne’nin bulunduğunu, yazmaya başladığında bu kabusların durduğunu ve kabuslarındaki kötülükleri yenmek için Lizzie Larck’i meydana getirdiğini söyler. Yazdığı kitaplar onu zengin etmiştir.

Eve gelen Emma, erkek arkadaşının yanına sessizce uzanır. Bu sırada Emma korkunç bir rüya görmeye başlar. Rüyadan uyandığını düşündüğünde bir başka rüyada olduğunu fark eder. Yani rüya içerisinde rüya görmektedir ki bu sahne gerçekten etkileyiciydi. Bu arada rüyasında dizinin en başında gördüğümüz yaşlı kadın belirir ve ona Elden’i kastederek oraya geri dönmesini söyler.

Emma iş yerine döndüğünde bir şok geçirir. Calorine yüksekçe bir yere çıkmıştır. Boynuna bir ip geçirir ve intihar eder. İntihar etmeden önce annesini kastederek şunları söyler: “Yazmaya devam etmeni istiyor. Anne ve babanı öldürecekmiş… Beni öldürdükten sonra…”

Elden’e Dönüş

Calorine intihar etmeden önce Emma’nın anne ve babasını bir anlamda tehdit edince Emma, Elden’a gitmeye karar verir. Tabi bu yolculuğa çıkmasında kimseye bahsetmese de gece gördüğü kabus da etkili olmuştur. Menajeri ve yakın arkadaşıyla (Camille) yola düşer.

Yolculukta Marianne’yle ilgili yeni bilgiler öğreniyoruz. Bunları not edelim çünkü ilerde bu bilgiler diziyi anlamak adına çok işimize yarayacak.

“Marianne bir cadı. Vücudu yok, avare avare dolaşıyor. Ruhlara girip bedenlere hakim oluyor. Onları ele geçiyor. Onun yapamadığı tek şey adı hakkında yalan söylemek! Konuyu değiştirebilir, saptırabilir ama adı hakkında yalan söyleyemez. O bir iblisin karısı… Lizzie, Marianne’den ancak ölerek kurtuluyor.”

Büyükanne Daugeron İle İlk Karşılaşma

Emma ve Camille öncelikle Calorine’nin annesinin evine giderler. Amaçları hem baş sağlığı dilemek hem de Calorine’nin ölmeden önce annesine iletilmesini istediği kolyeyi ona vermektedir. Kapıyı açan büyük anne Emma’yı hemen tanır. Emma rüyasında gördüğü bu kadını karşısında görünce kısa süreli bir şok yaşar. Yaşlı kadın kızının yani Calorine’nin ölümüne çok şaşırmaz.  Sadece “Büyük şehirler böyledir işte..” der. Emma ve Camille’yı içeriye, eve davet eder…

Eve girdiklerinde Emma, Daugeron’e kızının haç şeklindeki kolyesini gösterir. Kadın çekinerek ve biraz da ürkerek bu kolyeyi alır ve bir kenara atıverir. Bu arada Daugeron birden bire “Catherine yani kızım sana çok hayrandı..” der Emma’ya… Halbuki kızının adı Calorine’dir. Dizinin en başında yaşlı kadın kendi kızının yüzüne karşı da bu isimle hitap etmişti.

Yaşlı kadın konuşurken Emma ona bir süre gözünü kırpmadan şaşkınlık içerisinde bakmaya başlar. Bu sırada ekrana yine 25. kare tekniği uygulanan saliselik bir görüntü gelir. Bu görüntü aşağıda görüldüğü gibidir. Yaşlı kadın ve muhtemelen Marianne karakterleri sanki iç içe geçmiş gibidir. Ancak bunu sadece Emma fark eder.

Emma, Lizzie karakteri hakkında başka bir şey yazmayacağını söylese de yaşlı kadın buna inanmaz. Emma’ya “Bunu yapabilir misin?” der. Kadın bu sırada kendi üzerine işemeye başlar. Dehşet içinde dışarıya kaçan Emma ve arkadaşı araçla uzaklaşmadan önce kadın “Annenleri az önce görmeye gittim…Yazmaya devam et… Yoksa diğerlerini de ziyaret ederim ve asla elim boş gitmem!” diye bağırır. Bu son cümlesi aslında imza gününden hatırladığımız kadarıyla Marianne’ye aittir.

Emma’nın Anne ve Babası Yaşlı Kadının Etkisinde Mi?

Emma, anne ve babasının evine gittiğinde gerçekten de kapıya asılmış bir deri parçası bulur. Yaşlı kadın eve geldiğini söylerken gerçeği söylemiştir.

Gece duyduğu sesler üzerine uyanan Camille evin içerisinde Emma’nın anne ve babasını çıplak halde dolaşırken görür. Her ikisinin vücutları kan içerisindedir. Emma’nın babası Camille’yı duvara sıkıştırır ve “Bu biz değiliz!” der. Gürültülere uyanan Emma, anne ve babasını bahçenin içerisinde orman doğru giderken görür ve onları takip eder. Bu takip sırasında babası birden onun karşısına dikilir ve “Yaz” der. Bu cümle bize yaşlı kadının söylediklerini hatırlatmaktadır. O, Emma’nın yazmaya devam etmesini istemişti. Emma korkar ve kendinden geçerek bayılır.

Marianne (2019) Dizisi Tüm İncelemeleri

Marianne dizisi ile ilgili daha fazla analiz yapılmasını istiyorsanız lütfen yorum olarak bize bildiriniz.

Marianne 1. Sezon 1. Bölüm (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Marianne 1. Sezon 1. Bölüm Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir