Marianne (2019) – 1. Sezon 2. Bölüm Analizi

İkinci bölüm ilk bölüme göre daha az korku unsuru barındırsa da bu bölümde Marianne’nin olay örgüsünün ve karakterlerin artık yerli yerine oturmaya başladığı görüyoruz. İkinci bölümde biraz sonra bahsedeceğim birkaç önemli olay meydana geliyor.

“… ve Şeytan ete kemiğe büründü ve insan oluştu.” Arthur Machen

Marianne (2019) – 1. Sezon 2. Bölüm Fragman / Trailer İzle

Ekranda görülen evdeki kütüphanede tüm raflarda Emma’nın kitapları yer almaktadır.

İkinci bölüm, ilk bölümün kaldığı yerden devam ediyor. Anne ve babasının peşinden koşan Emma dışarıda bayılmıştı. Bu sırada Camille evde yalnız kalmıştır ve evin içerisinde kimseyi göremez. Camille evin içerisinde dolaşmaya başlar. Bu sırada benim çok hoşuma giden bir korku sahnesi yaşanıyor. Alarm öttüğü için evi telefonla arayan güvenlik şirketi elemanı Camille ile konuşur. Bu sırada Camille görmese de biz onun ardında onu takip eden bir gölge görüyoruz. Camille az sonra konuştuğu sesin aslında güvenlik elemanı olmadığı anladığında tüylerimiz diken diken oluyor.

Bölümün önemli gelişmelerinden birisi rahat tavırlı ve tuhaf bir dedektifin olaya dahil olması. Elden’a şehirden gelen dedektif Emma’yı tanıdığı için yardıma geldiğini söyler. Dedektif Ronan kapının üzerine takılmış deri parçasını görür. Bu daha önce yaşlı kadının giriş kapısına astığı ve onun kızı Caroline’nin imza gününe getirdiği derinin aynısıdır. Muhtemelen eve tekrar gelen yaşlı kadın bunu tekrar buraya asmıştır. Dedektif bu nesneyi incelemek üzere alır ve ayrılır.

Bu sırada Emma ve Camille yaşlı kadının evine gizlice girmeyi planlarlar. Emma, yaşlı kadının ortadan kaybolan anne ve babasına ilaç verdiğini düşünmektedir. Hem bu ilacı bulmak hem de anne ve babasının yerini öğrenmek amacıyla yaşlı kadının evine girmeyi düşünmüştür. Yaşlı kadın Caroline evden ayrıldığında Emma ve Camille eve girerler. Emma evde ilk bölümde kendisini asan Caroline’nin boynuna ip geçirilmiş fotoğrafını görür. Bu sırada bölüm başında görülen gölge yine belirir. Demek ki bu da bir tür büyüdür.

Emma ve Camille evin içerisinde bir kapı görürler. Bu kapının ardında birisi olduğu bellidir. Kapıyı zorlarlar ama kapı açılmaz. Bu sırada yaşlı kadın eve gelir ve onları yakalar. Yaşlı kadın eline aldığı bir bıçakla kendisini kesmeye başlar. Bu sırada Emma’ya tehditler de içeren şu cümleleri söyler: “Yazarsan kesmeyi bırakırım. Tek istediğim yazman. Yazarsan her şey düzelir. Reddedersen ziyaretine gelirim. Her gece sen uyurken yanında olurum…” Kadın bunları söylerken Emma ve Camille dışarıya kaçarlar. Onlar çıktıktan sonra yaşlı kadının gözleri karanlıkta parlamaya başlar.

Dedektif Ronan, eline aldığı deri parçasının ne olduğunu öğrenmek için onu büyü işlerinden anlayan bir arkadaşına gösterir. Arkadaşı bu deriyi görür görmez dehşete kapılır. Onu dükkandan uzaklaştırmasını ister. Arkadaşı deri hakkında şunları söyler: “Bu cadılık. Bu bir işaretçi. Seni kötü büyülere karşı savunmasız kılar. Birisine büyü yapmak için bunu onun yakınına koyarsın. Bu işe bağlantılı olan kişinin başı sadece dertte değil; o kişi lanetli!”

Emma’nın rüyaları artık şekilde değiştirmeye başlar. Muhtemelen yaşlı kadının büyülerinden ötürü Emma artık uyanıkken bile birden rüya boyutuna geçmeye başlar. Evde bir anda boyut değiştiren Emma babası çıplak ve kan içerisinde görür. Babası ona tek kelime söyler: “Yaz!” Bu arada hala ne olduğunu tam olarak görmediğimiz çukur tekrar görülür. Emma onun başındadır. Bu kez onun içerisinde yaşlı kadını görür. Kadın, Emma’nın gözüne bıçak saplamadan önce “Salıdan önce yaz.” der.

Yaşlı kadın yolda ölü bir kuşun yanında duran Hugo adlı bir çocuğu tehdit eder. Yakında onun gibi olacaksın, der. Kadın yerdeki ölü kuşun üzerine tükürür.

Emma, yaşlı kadınla anlaşma yapmaya çalışır. Kadının arabasına biner. Emma, “Anne ve babamı bırakacaksın, tamam mı?” diye sorar. Ancak kadın cevap vermez ve aracını sürmeye başlar. Birlikte bir kiliseye giderler. Kilise tamamen insanlarla doludur ve tabutun içerisinde daha önceden kendisini asan Calorine’nin cesedi vardır. Anlaşılan o ki kilisede onun için bir tören düzenlenmektedir. Ancak Emma bir ara arkasını döndüğünde kilisede sadece dört kişinin olduğunu görür. Yaşlı kadın, tabuttaki kızının gözüne tükürük bırakır. Emma dehşet içinde kiliseden çıkar. O çıkarken kilise yine insan doludur ve herkes ona bakar.

Emma, çocukluk arkadaşlarıyla eskiden takıldığı ve deniz kenarında bulunan eski bir teknenin yanına gelir. Bir süre sonra onun arkadaşları da oraya gelirler. Seby, onlar buluşmayalı tam 15 yıl 122 gün olduğunu söyler. Bu sırada Emma’nın diğer arkadaşları da oraya gelirler ve uzunca bir süre orada takılırlar. Bu sırada Emma herkesin aslında derinlerde bir yerde ondan korktuğunu fark eder. Bu onun için zor bir durumdur.

Emma, bu yalnızlık psikolojisiyle dizüstü bilgisayarını açar ve yapmayacağını söylediği şey yapmaya başlar; yani yazmaya… Başlığa Renaissance (Yeniden Doğuş) adını verir. O yazmaya başladığı anlarda yaşlı kadın ekrana gelir. Emma yazdıkça sanki kadın güçlenmektedir. Ayakları yerden kesilir ve havada durmaya başlar. Yüzünde korkunç bir gülümseme vardır ve gözleri parlamaktadır. Emma yazmaya devam eder. Kayıp olan annesi denizin içerisinden çıkar. Tamamen çıplaktır ve bedeninin her yeri kesiktir. Bölüm burada sona erer ancak ikinci bölümle ilgili şu notu düşmek gerekiyor. Bölümde yaşananların her birisi ne olduğunu tam olarak bilemediğimiz bir kitabın bölümleridir. Örneğin Emma ve Camille yaşlı kadının evine girmeye çalışırken ekrana bir kitabın sayfaları yansır: Bölüm 3: Haneye Tecavüz. Alttaki satırlarda da “Emma ve Camille içeriye girmeye çalışır…” yazmaktadır. Yaşlı kadın ve Emma arabada kilise giderken bu kez ekrandaki sayfalarda Bölüm 4: Emma Kendi Oyununa Hapsolur yazısı belirir. Acaba tüm bu yaşananlar aslında Emma’nın yazmakta olduğu yeni bir kitabının sahnelenmiş hali mi?

Marianne (2019) Dizisi Tüm İncelemeleri

Marianne dizisi ile ilgili daha fazla analiz yapılmasını istiyorsanız lütfen yorum olarak bize bildiriniz.

Marianne 1. Sezon 2. Bölüm (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Marianne 1. Sezon 2. Bölüm Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir