Netflix’ten Yeni Bir Dizi: The Stranded

Tayland yapımı bu diziyle ilgili güzel haberler vermeyi çok isterdim. Ancak dizi yönüyle sıradan ve hiçbir orijinalliği bulunmayan bir yapım. Detaylarından bahsedeceğim. Şimdi kısaca konusuna bir göz atalım.

The Stranded’ın Konusu

Dizinin adı Türkçede sıkışmış, yolda kalmış, sıkıntıda gibi anlamlara geliyor. Dizide bu anlama uygun bir şekilde şiddetli bir tusunami sonrasında bir adada mahsur kalan gençlerin hayatta kalma ya da adadan kurtulma mücadelesini seyrediyoruz. Görüldüğü üzere yapım bu bağlamda çevrilen 10’larca diziden bir tanesi bu yönden hiçbir orijinalliği bulunmuyor. Bunun üzerine sıradan oyunculuklar, her yönden tahmin edilebilir bir kurgu ve yer yer fena olmayan ancak yer yer oldukça kötü özel efektleri de eklersek sanırım dizinin kalitesi ortaya dökülüyor.

Yapımcılar Sanırım Hiç Tusunami Görmemişler

Dizinin ana karakteri ve diğer zengin tiplerin yanında biraz köylü kalan Kraam adayı vuran dev dalgalara (üvey) babasıyla birlikte bir arabanın içerisinde yakalanıyor. Dev dalga inanılmaz bir boyutta ve içine tekneleri- gemileri almış bir halde karaya vurmak üzere. Abarttığımı düşünmemeniz için bu sahnenin ekran görüntüsünü aşağıya ekliyorum. Bu dev dalga normal şartlarda bir arabayı bir çöp gibi savurabilecek kadar büyük ve etkili. Ancak karakterimiz bu dalgadan kurtulmak için inanılmaz bir hamle yapıyor ve arabanın içerisine girerek kapıyı kapatıyor. Devasa dalgalar bırakın arabayı çöp gibi savurmayı sadece aracın içerisine biraz su göndermekle yetiniyor. Sanki altta bir boru kaçağı varmış gibi su biraz biraz yükseliyor… Ben normal şartlarda bu sahneden sonra diziyi izlemeyi bırakırdım ama inceleme yazısı yazabilmek için seyretmeye devam ettim en yazık ki.

Klişeler, Tekrarlar ve Tanıdık Sahneler

Sanırım Lost dizisinden sonra adada mahsur kalan kişiler temasını işleyen sayısız dizi çekildi. Hiçbirisi de onun kadar iyi olamadı hiç şüphesiz. The Stranded işte bunlardan birisi. Ne yazık ki ben adada mahsur kalma, liderlik için verilen mücadeleler, farklı özelliklere sahip uyanık tipler, kendisini geriye çekenler, öne atanlar, hastalananlar, doktorluk rolüne bürünenler, kavgacı veya korkak tipler vs. gibi onlarca klişeden bıktım. The Stranded’da tabi ki ufak tefek sürprizler de yok değil ama ana tema bu söylediklerimden ibaret.

Yazının genelindeki üsluptan zaten diziyi tavsiye edip etmediğimi anladığınızı düşünüyorum. İsteyenler seyretmekte özgür tabi ki ama birkaç bölüm seyrettikten sonra bana hak verileceğine eminim. Şahsen benim bu kadar klişe bir diziye ayıracak zamanım hiç yok. Üzgünüm sevgili Taylandlılar, olmamış; Tayland’ın muhteşem doğal güzellikleri bile kurtaramamış diziyi.

1 Yorum Yapıldı. “Netflix’ten Yeni Bir Dizi: The Stranded

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.