Modifiye Ekipmanlı Ring Dövüşleri: Levius

Levius yayın hayatına yeni başlayan ve ring dövüşlerini konu alan animelerden bir tanesi. Netflix üzerinden izlenebilen bu animenin toplam 12 bölüm yayınlandı. Bölümlerin uzunluğu 24-26 dakika arasında değişiyor.

Levius yine Netflix’te yayınlanan Kengan Ashura ve Baki gibi animelerden biraz daha farklı bir kurguya sahip. Levius’da insan bedenine adapte edilen makine parçaları bulunuyor. Bu modifiye parçalar dövüşçüleri normal insanlardan kat be kat güçlü ve daha dayanıklı bir hale getiriyor.

Şimdi çok az spoiler vermeye çalışarak detaylardan bahsedelim.

Diziye adını veren Levius aslında dizideki karakterin adı. Levius Cromwell  bir ring dövüşçüsü ve amcası tarafından eğitiliyor. Onun geçmişi hakkında yer yer flashback-ler seyrediyoruz dizi boyunca. Bu flashback-ler sayesinde Levius’un geçmişi parça parça aydınlatılıyor.

Levius’un sağ kolu protez. Bu haliyle bu kolunu kullanarak ölümcül vuruşlar yapabiliyor. Teknik elemanlar ona diğer koluna da protez yaptırması konusunda ısrar etse de o bunu reddediyor. Protez kolun bakımı makineler tarafından gerçekleştiriliyor yani kolunun oldukça karışık bir yapısı var. Ancak ne kadar güçlü olursa olsun bu modifiye unsurlar dövüş sırasında zarar görebiliyor. Dövüşçülerin vücutlarında kullandıkları bu modifiye parçalar dövüşe çıkmadan önce bir komitenin onayından geçiyor. Doğrudan silah sayılabilecek, sivri uçlu ya da ateş gücüne sahip modifiyeler legal sayılmıyor ve kullanılmalarına izin verilmiyor.

Sonuç

Levius genel anlamda kaliteli çizimlere ve başarılı karakterlere sahip bir anime. Ancak ben dövüş sahnelerinin verdiği zevki yetersiz buldum. Dövüş sahneleri çok karışık ve net değil. Bu durum muhtemelen animede kullanılan çizim tekniklerinden kaynaklanıyor. Ancak ne olursa olsun Levius bir ring dövüşleri animesi ve ben dövüş sahnelerini beğendiğimi söyleyemiyorum. Bence Levius, her ne kadar gereksiz sahneler bulunsa da Baki’nin ya da özellikle Kengan Ashura’nın verdiği o dövüş sanatları zevkini vermenin çok uzağında bir yapım. Birkaç bölüm seyrederseniz ne söylemek istediğimi daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.