Mortel: Fransa Yapımı Yeni Dizi Ne Kadar “Ölümcül?”

Mortel Fransızca bir kelime ve Türkçede ölümcül, öldürücü anlamlarına geliyor. Dizi yayın hayatına yeni başlayan Fransa yapımı bir korku – bilimkurgu dizisi. Bu yazıda Netflix’te yayınlanmaya başlayan bu dizi üzerine spoiler vermeden konuşalım.

Dizi Ne Anlatıyor?

Öncelikle şunu en başta söylemek gerekiyor: Yapım fantastik olma iddiasıyla ortaya çıkmış bir dizi. Olağanüstü durumlar, varlıklar ve olaylar yer alıyor Mortel’de. Dizi Netflix’in diğer pek çok dizisi gibi (The Stranded, The End Of The F***ing World, Tehlikeli Oyun vs.) olayların merkezinde gençlerin yer aldığı bir yapım. Mortel’de olaylar bir lise öğrencisi olan Sofiana’nın etrafında dönüyor. Oldukça agresif bir öğrenci olan Sofiana’nın abisinin ortadan kaybolması onu daha çok stresli bir hale büründürüyor. Arkadaşlarına, öğretmenlerine karşı kaba ve saygısızca davranışlarına şahit olduğumuz bu öğrencinin karşısına bir gün oldukça gizemli bir yaratık çıkıyor. Onu ifade etmek için başka kelime bulamadığım için yaratık diyorum; yoksa o görünüş olarak bir insan. Ancak fragmanlarda ya da afişlerde görüldüğü üzere gözlüğünde cam yerine kıpkırmızı ve lavları andıran gizemli bir nesne bulunuyor. Bu nesnenin içerisine bakıldığında onun başka boyutlara açılan bir pencere işlevi gördüğü anlaşılıyor.

Sofiana’nın karşısına çıkan bir gizemli varlık ona gözlerinin içerisinden abisinin yerini gösteriyor. Ateşlerin sardığı bir yerde bağlı bir halde bulunan abisi yardım çığlıkları atıyor. Yaratık Safiana’ya abisini kurtarmak istiyorsa kendi söylediklerini aynen yapması gerektiği söylüyor. İşte dizi bu kurgusal mantık üzerinde ilerliyor. Yaratık tabi ki ondan iyi ve güzel şeyler yapmasını istemiyor. Ondan yapmasını istediği ilk şey bir cinayet oluyor.

Genel Hatlarıyla Mortel

Ben IMDB’ye genel olarak güvenen birisiyim. Zaman zaman katılmadığım puanlamalara şahit olsam da (örneğin 25. Kare’de incelemesini yaptığım Deprem Kuşu filmi puanlaması…) IMDB dizi ya da filmlerin genel kalitesi konusunda bir ön fikir almak için ideal bir site. Mortel’ın puanlamasına baktığımda her ne kadar çok az kişi puanlamış olsa da ortalamanın 6,2 olduğunu gördüm. Bu puan ortalaması bence bu dizi için fazla bile. Dizinin konusu ilgi çekici olsa da oyunculukların-oyuncuların düşük profilli olması, çekimlerde ve özellikle özel efektlerde göze çarpan acemilikler, kurguda görülen karmaşa-acelecilik, repliklerin çoğu yerde (bence tabi ki) seviyesizliği ve sıradanlığı dizinin genel kalitesine yansımış. On üzerinden ortalama 5-5,5 bandında bir diziyle karşı karşıyayız.

Diziyi acımasızca ve özellikle de haksızca eleştirme gibi bir amacım asla bulunmuyor. Ne var ki gözlemlerimi açık sözlülükle paylaşmak zorundayım. Aksi durumda yazı yazmanın bir anlamı kalmıyor. Evet; Mortel için yazdıklarımda eksik var fazla yok. İzleyip izlememe konusundaki karar tabi ki size ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.