Posteri Kendisinden Büyük Bir Film: Code 8

Yönetmenliğini Jeff Chan’ın yaptığı Code 8 NEtflix’te yayınlanan bir aksiyon, bilimkurgu ve suç filmi. Kanada yapımı bu film özel güçleri olan insanların baskı altına alındığı ve ciddi anlamda bir baskı altında tutulduğu bir gelecekte geçiyor.

Spoiler vermeden konusunu şöyle özetleyebiliriz: Connor Reed hasta annesini tedavi ettirebilmek için günlük işlerde çalışan ve para biriktirmeye gayret eden birisi. Connor’ın özel yeteneği elektrik. Kendi bünyesinde doğuştan getirdiği özel bir gücü bulunuyor. Normal şartlarda bu güçlerini aynen diğer güç sahibi kişiler gibi kullanması yasak. Bunları ancak özel izinle kullanabiliyorlar. Bir süre sonra Connor normal yollardan annesini tedavi edebilecek parayı biriktiremeyeceğini fark ediyor. Tam bu sırada karşısına çıkan yasadışı ancak getirisi yüksek bir iş teklifini kabul ediyor. Onun bu tercihi kendisi için bir yol ayrımının başlangıcı haline geliyor.

Code 8, ortalamanın üzerine çıkabilen bir film değil. Aksiyon sahneleri fazla heyecanlı değil; görsel efektleri böyle bir yapım için sıradan ve kurgusu tamamen tahmin edilebilir bir senaryo üzerinde şekilleniyor.

Aslında filmin senaryosu ortaya çok sağlam bir film çıkmasını sağlayabilecek bir altyapıya sahip. Filmin hemen başında birkaç dakikada yapılan özet kısmı örneğin çok iyiydi. Ancak film sonrasında tamamen sıradanlığa bürünmeyi tercih etmiş. Bu durum muhtemelen filme ayrılan bütçeyle ve yola çıkarken amaçlanan hedeflerle alakalı diye düşünüyorum. Code 8 senaryosunun tüm potansiyeline rağmen yüksekleri hedefleyerek çekilmiş bir film değil bana göre.

Bilimkurgu türüne meraklıysanız yüksek beklentilere girmeden filmi seyredebilirsiniz. Ancak az önce belirttiğim noktaları göz önünde tutmanızda yarar var. Son olarak şunu belirteyim: Filmi posterleri gerçekten çok başarılı. Filmi olduğundan çok daha iyi göstermeyi başarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir