The Witcher: Büyücülerin, Şeytani Yaratıkların ve Witcher’ların Dünyası

Netflix’in yeni dizisi The Witcher bizlere büyücülerin, iblislerin, kehanetlerin, krallıkların, ihanetlerin  ve birbirinden tehlikeli yaratıkların dünyasını aralıyor. İlk sezonu yayınlanan dizi toplamda sekiz bölümden oluşuyor ve bölümlerin uzunluğu ortalama 60’ar dakika. Dizinin baş rolünde bilindiği üzere özellikle Superman filmlerinden tanıdığımız Henry Cavill bulunuyor.

(Bu yazıda sadece ilk bölüm hakkında spoiler yer alıyor.)

Nedir Bu Witcher?

Witcher’lar aslında elfler, büyücüler ve insanlar gibi bir tür. Rivia’lı Geralt (Henry Cavill) Witcher’lardan bir tanesi sadece. Gerçi ilk bölümde başka Witcher görmüyoruz ama insanların o türe olan tepkisinden başkalarının da olduğu anlaşılıyor (III. bölüme kadar Witcher olarak sadece Geralt’ı görüyoruz). Bardaki adam (ki daha sonra Geralt’ın elinden ölümü tadıyor) “Buradan git. Seni ve türünü burada istemiyoruz” diyor. Onlar hakkında büyüyle yaratılan ve Cehennem’den gelen yaratıklar olduğu söylentileri dolaşıyor. İlk bölümde bu tür hakkında çok detaylı bilgiler verilmiyor. Genel olarak onların büyüyle yaratılan, para için tehlikeli yaratıları avlayan kiralık kişiler olduğunu anlıyoruz. Bu arada Geralt fiziksel olarak çok üstün ve dövüş sahnelerinde hiçbir insanın onun karşısında dayanamayacağını görüyoruz. Öldürme konusunda gerçekten bir uzman…

“Büyücüler Hep Bilgece İfadelerle Saçma Konuşurlar”

Bu ifade Geralt’a ait. O bu cümleleri kendisini dolambaçlı yollarla çağıran ve bir iş teklif eden bir büyücüye söylüyor: Büyücü Stregobor. Bu büyücü ona kanlı güneş tutulması sırasında doğan lanetli kızlardan birisini öldürmek için tutmayı amaçlıyor. Bu kızın adı Renfri. Renfri ve Geralt bu konuşma öncesinde tesadüfen tanışmışlardı.

Geralt, büyücü haklı bile olsa iki kötü arasında taraf tutmayacağını söylüyor ve görevi kabul etmiyor. Sonrasında aynı teklifi ona Renfri yapıyor. Büyücüyü öldürme konusunda kendisine yardım etmesini istiyor. Geralt onu da reddediyor.

Ormandaki Kız

Diğer taraftan Cintra Krallığı’nın vahşi bir ırk olan Nilfgaarlı’lar tarafından işgalini izliyoruz bu bölümde. Kral savaş sırasında öldürülüyor. Prenses ise ağır yaralı olarak geldiği kalede teslim olmamak için kendisini pencereden atarak intihar ediyor. Kral ve Kraliçenin torunu minik Cirilla’nın büyülü güçlere sahip olduğunu ve dünyanın kaderini etkileyecek bir özelliği bulunduğunu anlıyoruz. Kraliçe ölmeden önce torununa “Rivia’lı Geralt!ı bul. O senin kaderin” diyor.

Minik kız pek çok mücadeleden sonra ormana kaçarak izini kaybettiriyor. Diğer taraftan aynı kız hakkında büyücü Renfri de bir tür kehanette bulunuyor. Renfri, etkilediği adamlarla Geralt’a saldırmış ve sonunda Geralt tarafından öldürülmüştü. Ölmeden önce “Ormandaki kız hep yanında olacak. O senin kaderin…” diyor.

Dizinin kendi kurgusal dünyası bulunuyor. Büyücülerin çok etkin olduğu bir dünya burası. Çok farklı güç odakları bulunuyor. Fantastik bir dizi formatında oldukça başarılı ve özellikle dizinin atmosferi ve çekim mekanları çok başarılı. Savaş sahneleri kaliteliydi ama büyü efektleri konusunda aynı şeyi söyleyemem. Geralt’ın dövüş yeteneği çok sağlam. Dizini tek başına alıp götürebilecek kadar iyi bir oyuncu Henry Cavill. Eğer fantastik dizilerden hoşlanıyorsanız uzun soluklu bir dizi olacağını belli olan The Witcher’ı kaçırmamanızı öneriyorum.

The Witcher dizi incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.