The Witcher Sezon 1 Bölüm 1: Sonun Başlangıcı

Bölümün başında Geralt’ı büyük yaratıkla (Kikimora’yla) dövüşürken görüyoruz. Geralt, onu içerken görmesek de canavarı alt etmek için kendisini güçlendiren iksiri kullanmıştır.

Geralt daha sonra bu yaratığı teslim edip para ödülünü almak için Blaviken muhtarını aramaya başlar. Ancak insanların düşmanca tavırlarıyla karşılaşır. Barda çıkacak kavgayı sonradan kim olduğunu anlayacağımız bir kadın engeller (Renfri).

Bu sırada Geralt’ın yanına bir çocuk gelir ve ona bir iş teklif eder. Geralt az sonra onu bir başkasının bir büyücünün gönderdiğini anlar.  Büyüyle korunan bir mekana giren Geralt orada Stregobor adındaki büyücüyle karşılaşır. Bu büyücü ondan az önce barda karşılaştığı Renfri adındaki kadını öldürmesini istemektedir. Büyücünün bunu isteme nedeni kısaca şöyle: 1200 yıldır ilk kez gerçekleşen tam güneş tutulması Kara Güneş’in lanetinin habercisidir. Tüm insanlığı yok etmek üzere gönderilen iblis tanrıçası Lilit’in geri dönüşünün işaretidir. Lilit’in dönüşünün bir başka işareti nehir vadilerini kanla sulayacak 60 kadındır. Büyücü kara güneş zamanında doğan kızları incelemiştir ve onları iç mutasyon geçirdiklerini söylemektedir. Ona göre Renfri  bunlardan birisidir ve çok güçlüdür. Ancak Geralt onun söylediği kişi olsa bile iki kötülük arasında seçim yapmayacağını söyler ve büyücüyü reddeder.

Bu arada sarayda Nilfgaard ordularının işgal amacıyla Kuzey’e Cintra Krallığına yaklaştığı konuşulmaktadır. Haberciler az sonra onların çoktan geldiğini haber verirler. Kral Eist ve Kraliçe Calanthe artık savaşın kaçınılmaz olduğunu anlarlar.

Renfri ormanda bulduğu Geralt’a büyücününkine benzer bir teklif yapar. Ondan Stregobor’u öldürmesine yardımcı olmasını ister. Geralt onu da reddeder. Ama Renfri’nin onun peşini bırakmadığını görüyoruz. Hatta bir süre sonra ona yakınlaşır ve Geralt’la yatar. Geralt uyandığı zaman farkında olmasa da Renfri’nin etkisindedir. Rüyada söylendiği gibi Pazar yerine gider. Orada karşısına Renfri tarafından etkilenen insanlar çıkar. Geralt orada kendisine saldıran bu insanların hepsini öldürür. Bu sırada karşısına çıkan Renfri ile de dövüşmeye başlar. Ona zarar vermek istemese de Renfri ona ölümcül darbeler varmaya başlayınca istemeden de olsa onu öldürmek zorunda kalır. Renfri ölmeden önce Geralt’a “Ormandaki kız senin kaderin. Onu bul” der.

Bu katliam sonrasında Geralt şehirden kovulur ve bir daha gelmemesi istenir. Geralt oradan uzaklaşırken Renfri’nin kolyesini alır. Onun bu kolyeyi ilerleyen bölümlerde sakladığını görürüz.

Bu arada Nilfgaard ordusu ve Cintra Krallığı arasındaki savaş başlamıştır. Bu arada Skellige’den Cintra Krallığına yardıma gelecek 50 geminin ulaşmadığını anlıyoruz. Bunun nedenini ilerleyen bölümlerde öğreneceğiz. Nilfgaard ordusu savaşı zorlanmadan kazanır. Kral savaşta öldürülür ve Prenses ağır yaralı olarak sarayına çekilir.

Büyücü Fareçuvalı sarayın etrafını büyüyle kapatarak düşman işgalini bir süre durdursa da saraya ulaşmaları an meselesidir. Bu arada Kraliçe Calanthe torunu Ciri’yi yanına çağırır ve ona “Rivia’lı Geralt’ı bul, o senin kaderin” der. Onun neden böyle söylediğini o an çok anlamayız. Bu arada Ciri’de büyülü güçlerin bulunduğunu fark ediyoruz.

Büyücü Fareçuvalı kızı alarak saraydan çıkmaya çalışır. Bu sırada Kraliçe Calanthe pencereden anlayarak intihar eder. Ciri’nin kaçışı sırasında Nilfgaard güçleri saldırır. Büyücü Fareçuvalı kızı korumak için geride kalır. Ona ne olduğunu diğer bölümlerde göreceğiz. Bu arada Nilfgaard Kralı Ciri’nin peşine bizzat düşer ve onu yakalar. Ancak Ciri çığlık attığı zaman Nilfgaard Kralı’nın kulaklarına zarar verir. Hatta aralarında toprak üzerinde büyük bir yarık oluşmasını sağlar. Ciri fırsatı değerlendirir ve ormana doğru kaçmaya başlar.

İlk bölümle ilgili söylenmesi gereken son detay şu: Biz aslında burada iki farklı zamanı seyrediyoruz. Nilfgaard güçleri saraya saldırdığında aslında Geralt saray zindanındadır. Büyücü Fareçuvalı zindana onu serbest bırakmak için gitmiştir ama Geralt kendisi kaçmıştır zaten. Geralt’ın Renfri’yi öldürdüğü sahneler onun saraya kadar gidişini anlatıyor. Sezon sonuna doğru bu iki zaman birleşecek. Ama bir önümüzdeki bölümler bir taraftan Ciri’nin kaçışını yani gelecek zamanı izlerken diğer taraftan Geralt’ın saraya gidene kadar yaşadıklarını yani geçmiş zamanı seyredeceğiz.

The Witcher 1. sezon incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.