Time Lapse (2014) – Zaman Sapması Film Analizi

Time Lapse zamanla oyun oynanıp oynanmayacağı sorusunun cevabına odaklanmış bir yapım. Filmin sonunda bu sorunun cevabını net bir şekilde veriyor. Time Laps, oldukça mütevazi bir bütçeyle çekilen, içerisinde özel efekt bulunmayan bu yapım çok yüksek beklentilerle seyredilmezse izleyicileri eğlendirebilecek ve onların merak duygusunu canlı tutmayı başarabilecek kadar iyi. Ancak Predestination (2014) ya da Source Code (2011) kalitesinde veya onlara yakın bir film beklentiniz olursa yapım sizi tatmin etmeyecektir.

Filmin konusunu spoiler olmadan şöyle özetleyebiliriz

Aynı evde yaşayan üç arkadaş karşı evlerinde yaşayan yaşlı adam bir süre ortalıkta görülmeyince kontrol etmek amacıyla onun evine girerler. Evin duvarlarında kendi evlerinin fotoğraflarının olduğunu görürler. Bu resimlere bir anlam vermeye çalışırlarken evin içerisinde devasa boyutta bir fotoğraf makinesi olduğunu fark ederler. Bu makine kendi evlerinin penceresini çekecek şekilde yerleştirilmiştir. Fotoğrafları incelemeye devam eden gençler son fotoğrafın geleceğe ait olduğunu anlarlar. Çünkü fotoğrafta görülenler henüz gerçekleşmemiştir (askılığın düşmesi ve tamamlandığı görülen resim çalışması). Aslında makine bir gün sonrasının fotoğrafını çekmektedir. Makinenin bu özelliğini para kazanmak için kullanmaya kadar verirler ama bir süre sonra işler sarpa saracaktır.

Bu arada sadece fotoğraflarını gördüğümüz ve karşı evde yaşayan kişinin yani Dr. Heidecker’in sahne çekimlerinin yapıldığını ama sonradan filmden çıkarıldığını belirtelim.

Time Lapse (2014) – Zaman Sapması Fragman / Trailer İzle

Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içermektedir.

Makine Gerçekten Bir Gün Sonrasının Fotoğrafını mı Çekiyordu?

Bu onların film boyunca yaptıkları en büyük hataydı. Onlar askılığın yere düştüğü fotoğrafı gördükleri zaman ve askılık gerçekten de bir gün sonra aynen fotoğraftaki gibi yere düşünce makinenin bir gün sonrasının fotoğrafını çektiğini düşündüler. Bu hem doğru hem de yanlıştı. Makine gerçekten de bir gün sonrasının yani tam olarak 24 saat sonrasının fotoğrafını çekiyordu ama bu onun sadece bir özelliğiydi. Makine aynı zamanda haftalar sonrasının da fotoğrafını çekebiliyordu. Onlar makinenin bu özelliğini ilk kez ölen bilim adamının arkadaşı evlerine geldiği zaman anladılar. Kadın onlara bir fotoğraf gösterdi. Bu fotoğraf en az iki hafta önce kendisine gönderilmişti. Fotoğrafta karşı evin camlarında kan olduğu ve ölen bilim adamının da şapkası bulunduğu görülüyordu. Kadın bu fotoğrafa bakarak telaşlanmış ve arkadaşını kontrole gelmişti. Onun intihar ettiğini öğrenince bu fotoğraftaki kanın ona ait olmadığı anlaşıldı. Ancak evde henüz böyle bir olay yaşanmamıştı. Bu durum onları makinenin en az iki hafta sonrasının fotoğrafını çekebildiği sonucuna ulaştırdı. Gerçekten de o kanlı fotoğraf karesi bu olaydan birkaç gün sonra gerçek olacaktı.

Makine Günde Bir Kez mi Çekim Yapıyordu?

Callie, ölen bilim adamının evine tek başına giden ilk kişi. Filmin başlarında onun evini kontrol etmek için oraya gitmişti ama orada bir zaman atlaması yaşanmıştı. Callie’nın evde ne yaptığını görmedik. O, eve ilk gittiğinde ertesi sabah kendisinin çektiği bir fotoğrafı görmüştü. Fotoğrafta kendisine eliyle sus işareti yapmış ve “Askılığı devir. Geçen haftanın gündüz fotoğraflarını sakla…” yazılarını cama yapıştırmıştı. Callie makinenin gündüz çekimi yaptığını arkadaşlarından sakladı ve fotoğrafta gördüklerini yapmaya başladı.

Callie’nin ilk bulduğu fotoğraf… (Bunu herkesten sakladı.)

Aslında makine gece 08:00 ve sabah 08:00 olmak üzere günde iki kez çekim yapıyordu. Filmin hemen başlarında güvenlik görevlisi koca Joe’nin Finn’e “Sabahları Callie’i buralarda görüyorum, bir sorun mu var?” deme nedeni buydu. Callie hiç kimseye fark ettirmeden sabahları ertesi sabahın fotoğrafını almaya gidiyordu. Böylelikle kendisine bir gün sonradan gönderdiği mesajları uygulama şansı buluyordu.

Makinenin gündüz de çekim yaptığına dair filmde geçen iki konuşma bulunuyor. Onlar eve girdiklerinde duvarda gündüz çekimlerini de görmüşlerdi. Ancak makinenin gündüz çekim yaptığına hiç şahit olmadılar (Callie hariç). Diğer taraftan mafya elemanı ve bahisçi Ivan makinenin olduğu eve girdiğinde aynı soruyu sormuştu. Jasper “Biz bulduktan sonra makine sadece gece çekim yaptı.” yanıtını vermişti.

Callie Gündüz Çekimlerini Diğerlerinden Neden Sakladı?

Callie’nin amacı bir süredir aralarında bir soğukluk bulunan Finn’le arasını düzeltmekti. Jasper’la olan öpüşmesi, Mr. Bezzerides’in duvarında asılı olan ve Jasper’la olan uygunsuz fotoğraflarını kimseye göstermeden toparlaması, onu kıskandıracak davranışlar sergilemesi hep bu yüzdendi. Bu nedenle onun kötü bir amacının olmadığını söyleyebiliriz. Ancak zamanla oyun oynanmayacağı için işlerin bir süre sonra sarpa sarmasını hiçbirisi engelleyemedi.

Callie’nin, Finn Uyuduğu Sırada Jasper’la Olan Fotoğrafı Neden Gerçekleşmedi?

Dikkatli izleyiciler aşağıda görülen fotoğrafın geçmiş haftalara ait olduğunu fark edebilirler. Makine sadece bir gün sonrasının değil haftalar sonrasının fotoğrafını da çekiyordu. Callie bu fotoğrafı aslında (diğer fotoğrafların arasında duvarda) bulmuştu ancak onu saklamıştı. Kendisinin bir gün sonrasından gönderdiği fotoğraflara bakarak bu fotoğrafı bir gün sonranın fotoğrafıyla değiştirmiş böylece Finn’i kıskandırmayı amaçlamıştı. Zira bir gün sonrasının sabah fotoğrafında kendisine gelecekten gönderdiği mesaj buydu. Ancak zamanla oyun oynanmayacağını acı bir şekilde öğrenmesi uzun sürmeyecek.

Time Lapse (2014) – Zaman Sapması Finalde Neler Oldu?

Finalde önce Jasper, sonra Finn sonra da Callie zamanla oyun oynanmayacağını en küçük bir hatalarında geriye dönemeyecekleri olayların meydana gelebileceğini acı bir şekilde öğrendiler. Jasper, paraya o kadar düşkündü ki her attığı adımda daha da battı. Ivan ve Marcus’u ayrıca karşı komşu Mr. Bezzerides’in iş arkadaşı Dr. Heidecker’i öldürdü. Para kazanma hırsından adeta gözü döndü ve dengesiz davranmaya başladı. Daha sonra kaçınılmaz olarak Finn’le de arası bozuldu. Finn’in kız arkadaşı Callie’de gözünün olduğu daha ilk dakikalardan itibaren belliydi. Bu amacını gerçekleştirmek için Finn’i bile öldürmek istedi. Hemen ardından Callie’ye de silah doğrultmaktan kaçınmadı. Jasper’ın hiçbir ahlaki kritere saygısı kalmadı ve Makine için herkesi öldürmeyi göze alan bir katile dönüştü. Sonuçta Callie tarafından başına vurulan ağır bir cisimle öldürüldü.

Finn belki içlerinde en dengeli olan en mantıklı düşünen kişiydi. Bir süre sonra “Makineyi bırakarak buradan ayrılalım.” teklifini yapan kişi oydu. Kız arkadaşı Callie’yi sonuna kadar savundu ve onun için savaşmaya devam etti. Burada bir not olarak şunu belirteyim ki Callie’nin onu kıskandırmak için yaptığı dengesiz ve abartılı hareketleri gördükten sonra hala onun için mücadele etmesi onu gerçekten sevdiğini gösteriyor. Aksi takdirde onu ve Jasper’ı baş başa bırakarak oradan ayrılması içten bile değildi. Ancak finalde Finn’in hiç tahmin edemeyeceği bir şey oluyor. Kendi kız arkadaşı Callie onu sırtından vurarak öldürüyor. Peki, neden?

Callie, Finn’i neden vurdu?

Makine ve oradan kendisine gönderdiği mesajlar Callie’nin aklını öyle çelmişti ki adeta yaşadığı zamanın hangisi olduğunu unuttu. Finn onu gördüğü an olaylar inanılmaz bir hızla değişim gösterdi. Finn onun sakladığı fotoğrafları buldu ve her şeyi bir anda çözdü. Finn yine alınması gereken en mantıklı kararı aldı ve “Makineyi yok edelim, parayı alalım ve buradan uzaklaşalım.” teklifinde bulundu. Ancak makinenin büyüsü Callie’nin gözünü kör etmeye yetmişti. Makineyi kullanarak olayları toparlamayı planladı. Aslında Callie gerçekten de cama not asarken Finn’e yakalanmasaydı olayları toparlayabilirdi. Ancak zamanla oyun olmazdı. Yapacağı en küçük bir hatanın dönüşü yoktu ve o hatayı yapmak üzereydi.

Callie makineye ve sisteme o kadar güveniyordu ki Finn’i vurarak öldürmekte hiç tereddüt göstermedi. Onun mantığına göre akşam çekimi için cama yapıştıracağı “Sabah Finn’e not asarken yakalanma” notu olayların değişmesini sağlayabilirdi. Ancak onun anlayamadığı şey tam olarak şuydu: Eğer bunu yapabilseydi zaten bu sabahki fotolarda bunu çoktan görmüş olacaktı. Eğer göremediyse demek ki bunu zaten yapamamıştı, bu notu cama asamamıştı.

Zaman Sapması (2014) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Time Lapse Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.