Russian Doll (2019) – Rus Bebek Dizi Analizi

Russian Doll – Rus Bebek Netflix’in sıra dışı dizilerinden bir tanesi. Bu yazında bu eğlenceli ve farklı dizi üzerine konuşalım. Bu arada diziyi henüz seyretmeyenler de düşünüldüğü için yazıda spoiler yer almıyor.

Her bölümde rol alan farklı karakterler olsa da dizi genel olarak Nadia ve Alan adlı iki karakterin etrafında dönüyor. Her ne kadar sezon boyunca sadece bir kez işe gittiğini görsek de (anlaşılabilir nedenlerle) Nadia sonuç olarak bir bilgisayar mühendisi ya da yazılımcı… Alan ise kendi halinde yaşayan, boş zamanlarında Playstation oynayan ve diğer taraftan nişanlısına evlenme teklif etmek üzere olan bir genç. Bu ikilinin New York’ta yaşamaları dışında hayatlarında hiçbir ortak nokta bulunmuyor (Tabi dizi ilerledikçe bu ikilinin bazı ortak noktaları olduğu ortaya çıkıyor ancak şu an bunlara değinmeden geçiyorum).

Russian Doll (2019) – Rus Bebek Fragman / Trailer İzle

Dizinin Konusuna Genel Bir Bakış

36 yaşına giren Nadia’nın en belirgin özelliği çok renkli ve eğlenceli birisi olması. Nadia yalnız yaşıyor ve deyim yerindeyse kafasına göre takılan birisi. Hayata ve evliliğe bakışını ilk bölüm diyaloglarında sıkça duyuyoruz. Nadia’nın en yakın arkadaşı olan Maxine, Nadia için bir doğum günü partisi düzenliyor. Parti sırasında gerçekleşen konuşmalardan Nadia’nın YULAF adlı kedisinin üç gündür kayıp olduğunu anlıyoruz.

Nadia kedisini aramak için parti dışına çıktığında (Parti dışına çıkmasının nedeni sadece kedi değil, bunu da not olarak yazayım.) dikkatsizliğinden ötürü kendisine bir araba çarpıyor ve hemen oracıkta ölüyor. Ancak Nadia sanki hiçbir şey olmamış gibi gözlerini arkadaşının partisinde daha doğrusu partinin verildiği evin banyosunda açıyor.

Nadia doğal olarak öncelikle yaşadıklarının bir tür hayal ya da rüya olduğunu düşünüyor. Tüm bunlara partide ilk kez denediği ve içerisinde ne olduğunu tam olarak bilmediği bir uyuşturucunun neden olduğunu düşünüyor ve arkadaşı Maxine’e içtiği sigaranın içerisinde ne olduğunu soruyor (Minik bir spoiler: İlerki bölümlerde Nadia bu sigarayı üreten kişilerle konuşmaya gidiyor.). Ancak olayın sadece sigaradan kaynaklanmadığı ve hala devam eden farklı bir durum olduğunu anlaması uzun sürmüyor. Çünkü partide daha önce yaptığı konuşmaların hepsi aynıyla tekrar edilmeye başlıyor. Nadia tekrar dışarıya çıkıyor. Bu kez araba kazasında ölmese de dikkatsizliğinden ötürü bir başka şekilde ölüyor. Ancak Nadia aynen daha önce olduğu gibi aynı yerde tekrar canlanıyor. Bu durum bir döngü haline geliyor. Nerede, ne zaman ne şekilde ölürse ölsün partide canlanmaya devam ediyor. Bu her ne kadar ilk başlarda onun hoşuna gitse de sonraları olayların seyri rahatsız edici bir hale dönüşmeye başlıyor.

Nadia Dışındaki Karakterler

Bence dizinin en renkli karakteri hiç şüphesiz Nadia’nın kendisi… Konuşma tarzı, bencilliğe kaçan ve başkalarını neredeyse hiç umursamayan ama bunun yanında oldukça eğlenceli tavırları diziyi izlenebilir bir hale getiriyor. Nadia karakterini canlandıran Natasha Lyonne role tam olarak oturmuş bir oyuncu. Nadia’nın hayata, evliliğe ve insan ilişkilerine bakışı hem eğlenceli hem de belli bir felsefeyi yansıtıyor (Hiç kimseye ihtiyacının olmadığını düşünmesi, evliliğin sadece 60’lardan sonra olması gerektiği vs.). Natasha Lyonne’ın mimikleri, ses tonu ve mizacı onu Nadia karakterini eğlenceli birisi haline getiriyor.

Dizide yer alan bir diğer karakter olan Farran doğu kökenli bir Müslüman. Ancak hiçbir aksanının olmaması ve yerleştik hayata sahip olması onun New York’ta büyüyen birisi olduğunu gösteriyor. Farran bir market sahibi ya da en azından marketi o işletiyor. Şu an ayrıntısını veremediğim olaylar onun marketiyle ilişkili olduğu için onu her bölümde seyrediyoruz.

Diziyi Tavsiye Ediyor muyum?

Russian Doll bence her şeyden önce eğlenceli bir yapım. Seyrettiğiniz zaman dizi sizi sıkmadan eğlendirmeyi başarıyor. Dizi, ele aldığı konuyu karmakarışık hale getirmeden oldukça basit bir şekilde aktarmayı başarıyor. Rus Bebek, beyni zorlayıcı ya da komplo teorileri üretilebilecek yönleri seyirciyi zorlamadan veriyor. Dizi çözümlere yavaş yavaş ve eğlenceli bir şekilde ulaşıyor.

Diziyi tavsiye ediyor muyum? Eğlenmek için evet. Ancak Dark ya da Fringe ağırlığında bir yapım beklerseniz bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Dizi her ne kadar zor ya da ağır bir konuyu işliyor gibi dursa da çok ağır bir havası ya da atmosferi bulunmuyor.  Ona çerezlik, eğlencelik bir dizi olarak bakmakta yarar var. İlk sezon zaten toplamda sekiz bölüm. Bölümlerin en uzunu 30 dakika (en kısası 24 dakika). Yani eğer istenirse tüm sezon bir günde bile seyredilebilir.  

Rus Bebek (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Russian Doll Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.