Transformers: Dark of the Moon Konusu

Transformers: Dark of the Moon Konusu

Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü’nde Shia LaBeouf, yeniden Sam Witwicky olarak beyaz perdede. İlk iki filmdeki kadroyu yüksek oranda koruyan serinin bu üçüncü filminde tek fire Megan Fox…Megan Fox’un yerine kadroya dahil edilen Victoria’s Secret mankeni Rosie Huntington-Whiteley’in ise bu rolle sinema dünyasına sağlam bir giriş yapması bekleniyor.

Yıl 1961, insanlığın uzaya adım atışından 8 yıl önce bir Cybertron uzay gemisi büyük savaştan kaçarak Ay’ın karanlık yüzüne inmiştir. Sentinel Prime’ın kullandığı bu gemi, Cybertronlar için hayati önem taşıyan bir teknolojiyi taşıyordur. Dünyada ise insanlığın uzaya çıkma macerası başlamıştır artık. Cybertron gemisini keşfeden NASA, Başkan John F. Kennedy’nin izniyle Ay’a ilk insanı gönderme projesine ‘start’ vermiştir. 1969’daki Apollo 11’in macerası da böylece başlar…

Günümüze geldiğimizde ise, bir görev sırasında işte bu çok gizemli Cybertron gemisini keşfeden Optimus Prime, insanların yıllardır bu konuda Autobot’lara yalan söylediğini anlar ve hayal kırıklığına uğrar. Bu gemiye ve içinde saklanan teknolojiye Decepticonlar’dan önce ulaşmak ve sırrını keşfetmek için büyük bir yarış başlamıştır artık… Transformers’ın son savaşı yaklaşırken mezun olan Sam Witwicky de hem kız arkadaşıyla hem de iş bulamama derdiyle başbaşadır.

Transformers: Dark of the Moon İnceleme – Analiz

Transformers serisinin son filmi olan “Ay’ın Karanlık Yüzü” şehrin ortasına kurulmuş kocaman bir lunapark gibi karşımıza dikildi. Atilla Dorsay çok uzun yıllar önce, sanırım Star Wars için kullanmıştı bu cümleyi… Ben de yıllar sonra hiç çekinmeden Transformers’a yazabilirim bunu. Karşımızdaki şey; hiç bir sinema yazarının kaçamayacağı kadar büyük, görkemli ve hayran bırakıcı… Bir yandan da asla itiraf etmek istemeyeceğiniz kadar suçlu bir zevk… Bu yılın en fazla konuşulacak filmlerinden biri olacağı da muhakkak!

Evet, sinema bir lunapark eğlencesi olarak başladı ve aslında hep öyle devam etti. Hollywood karasularında her zaman sanattan öte bir eğlence olarak algılandı, üretim ve tüketim bandı buna uygun olarak kuruldu. Bu anlayışın son temsilcisi olan Transformers 3, sinemada teknoloji kullanımının geldiği son noktayı temsil ediyor. O kadar büyük bir beklenti üretmeden seyirciyi yaz sıcaklarında aniden yakaladığı için de Avatar’dan daha hayranlık verici bir iş olmuş diyebilirim.

Transformers: Dark of the Moon Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.