Rise of Empires: İstanbul’ın Fethine Sanatsal Bir Bakış

Netflix, İstanbul’un fethine yönelik belgesel tarzında bir dizi yayınlayacağını duyurdu. Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla epey bütçe ayrılan sağlam bir yapım bekliyor bizi.

Belgesel tarzındaki bu yapımın yerli ve yabancı tarihçilerin ve bilim insanlarının anlatımlarıyla şekillendiği onlardan danışmanlık alındığı belli oluyor. Detayların tarihçilerin anlatımlarıyla şekillendiğini söyleyebiliriz. Örneğin fetih sahnesinde görülen ve adına Şahi topları denilen devasa toplar o dönem için çok ileri bir teknolojiydi. Çizimlerini bizzat Sultan Mehmet’in yaptığı biliniyor.

Fatih rolünde oynayan oyuncunun oldukça genç olmasının da ayrıca güzel bir detay olduğunu düşünüyorum. Çünkü 1453 yılında Fatih henüz 20 ya da 21 yaşında bir delikanlıydı. Bu detaya bile dikkat edilmesi oldukça önemli. Bilindiği üzere İstanbul’un fethini anlatan meşhur fetih çizimlerinde bile bu yaş faktörü göz ardı edilmiş ve Fatih en azından 40’lı yaşlarında gibi çizile gelmiştir.

Ben Netflix’in dünya dengelerini alt üst eden bu fetih olayını dengeli ve mümkün olduğunca objektif vereceğini düşünüyorum. Bu belgesel diziyi merakla bekliyoruz.

İncelemenin devamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.