Yine Yeni Bir Ritüeller Sarmalı: Ares

Ares, Netflix’in yeni dizilerinden bir tanesi. Dizi korku etiketiyle yayınlansa da klasik anlamda (örneğin Marianne tarzında) bir korku yapımı değil. İlk sezonu 8 bölümden oluşan dizi gizli bir grubun, tarikatın, cemiyetin… adına ne dersek diyelim gizli bir yapılanmanın hikayesini anlatıyor.  Hollanda yapımı dizinin bölümleri ortalama 30 dakikadan oluşuyor.

Dizi Rosa isimli bir üniversite öğrencisinin etrafında gelişiyor. Rosa ev hayatı zor geçen bir öğrenci. Hasta annesine çoğu zaman o bakmak zorunda kalıyor. Diğer taraftan hayatında da her şey istediği gibi gitmiyor. İşte böyle bir dönemde Rosa gizli bir örgütün varlığı hissediyor ve onların arasına katılmak istediğini bir şekilde onlara iletiyor.

Genel İzlenimlerim

Dizi bu tarz yapımları seyredenler için hiçbir orijinal yön taşımıyor. Hatta senaryodaki acemilikler yer yer hissediliyor. Gizli örgütün sıkıcı ve bazen gerçekten akıl sınırlarını zorlayan ritüelleri, onların arasına katılmak isteyen Rosa’nın o süreçte yaşadıkları… Evet, tüm bunlar epeyce klişe barındırıyor diyebilirim.

Sonuç

Dizinin bu yazı yazılırken IMDB puanı 5,6’ydı. Bence de dizi 10 üzerinden 5-5,5 aralığında kendisine ancak yer bulabilir. Eğer gizem dizileri ya da filmlerine meraklıysanız ve başlangıç düzeyinde bir izleyiciyseniz dizi size kendisini izletebilir. Ancak bu tarz dizi ya da filmlere ilginiz varsa düşük kaliteli bu yapımın size verebileceği (bence) hiçbir şey bulunmuyor.

1 Yorum Yapıldı. “Yine Yeni Bir Ritüeller Sarmalı: Ares

  1. “Sonra ne olacak?” ruh haliyle 8×30 dakika kendini izlettiriyor.
    Bir diziden ne bekler ki insan? Hayatın anlamını mı?
    Seyredin ve vakit geçirin?
    Hollandalılardan daha ne istiyorsunuz?
    Belki 2. sezonu… 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.