Vampirle Görüşme: Ölümsüzlük Bir Lanet mi Yoksa Ayrıcalık mı?

Vampirle Görüşme sıradışı bir vampir filmi. Onu diğer vampir filmlerinden ayıran en temel iki nokta bulunuyor. Birincisi vampirlerin dünyasını içten bir bakışla aktarması… İkinci onun bir korku filmi değil bir dram oluşu… Vampirlerin yer aldığı bir yapımdan nasıl bir dram filmi çıkabilir ki, diye düşünebilirsiniz haklı olarak. Bu iki madde üzerinde inceleme boyunca konuşacağız.

Filmin gerçekten muhteşem bir kadrosu bulunuyor. Yapımda Tom Cruise, Brad Pitt, Antonio Banderas ve daha çok Örümcek Adam serilerinden tanıdığımız Kirsten Dunst yani Mary Jane yer alıyor. Bu yıldız isimlerin yapımda yer alması tabi ki çok önemli ama bence bu film anlatım dili oyuncuların üzerine çıkabilmiş ender yapımlardan birisi…

Film biz ölümlülerin imrenerek baktığı o ölümsüzlük ve sonsuz yaşamın lanetli yüzünü aktarıyor. Antonio Banderas’ın canlandırdığı karizmatik vampir Armand bir sahnede şöyle söylüyor: “Dünya değişiyor ama biz değişmiyoruz. İşte bizi öldüren ironi bu…” Bunu söyleyen vampir 400 yaşında… Vampirlerin zihinsel olarak dünyanın değişimine ayak uyduramadığını ve tam olarak nereye ait olduklarını bilemediğini kastediyor aslında.

Filmin konusunu tek cümleyle şöyle aktarabiliriz: Film bir vampirin kendi yaşam öyküsünün yani bir vampire dönüştüğü andan yaşadıkları ana kadar geçen hayatının bir muhabire en ince detaylarına kadar aktarılmasını anlatıyor.

Spoiler içeren bölüme geçmeden önce filmi henüz seyretmeyenlere şunları aktarayım. Bu bir dram filmi. Aksiyon ağırlıklı bir yapım değil. Psikolojik yönü ağır basıyor. Bu nedenle eğer Underworld tarzında bir vampir filmi beklentiniz olursa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bu filmde özne vampirler ve biz ölümlüler yani insanlar nesne durumunda… Filmin ağır ilerleyen ama bence sıkıcı olmayan bir anlatım dili bulunuyor. Oyunculuklar, kostümler ve filmin atmosferi gerçekten çok başarılı…

Videonun bundan sonrası spoiler içeriyor.

Louis’in Muhabire İletmek İstediği Asıl Mesaj Neydi?

Bu sorunun cevabı zaten filmin temel felsefesini oluşturuyor. Görüşmenin başında Louis “Bu şansı değerlendirmek istiyorum” diyor ve görüşmenin tamamen kayda alınmasını özellikle istiyor. Yani muhabirin şansında tüm herkesin duymasını istediği şeyler var. Ancak görüşme sonunda Louis bu kez şöyle söylüyor: “Tanrım, yine başaramadım…” O bu sözleri muhabirin “Hikayen inanılmazdı. Senin gibi olmak için neler vermezdim.” anlamına gelen sözlerinden sonra söylüyor.

Aslında Louis en yalın haliyle söylemek gerekirse ölümsüzlüğün çok imrenilecek bir şey olmadığını, vampirlerin artık insan olmadıklarını, ruhsuz ve boş yaratıklara dönüştüklerini anlatmaya çalışıyor.

Sizden Nefret Ediyorum

Bu cümleyi asla büyüyemeyen ve sonsuza kadar dönüşüm geçirdiği yaşta kalmak zorunda olan minik vampir Claudia, Louis ve Lestat’ı kastederek söylüyor. O en başlarda vampire dönüşmekten ötürü çok mutluydu. Ama aradan 30 yıl geçtikten sonra bedeni artık 10 yaşlarında bir çocuk görünümünde kalsa da ruhu yaşlanmaya devam ediyordu. Bedensel olarak gelişemediğini fark ediyor. Sonsuza kadar bu bedende kalacağını kavradığı anda zaten kendisini vampire dönüştüren Lestat’a duyduğu sevgi öfkeye dönüşüyor. Bu öfkesi onu öldürmeye teşebbüs etmesine kadar uzanıyor.

Dikkat ederseniz bu psikolojinin aynısını daha öncesinden Louis de yaşıyor. Vampir olmayı her ne kadar kendisi istese de sonraları insan öldüren bir katile dönüşmeyi reddediyor. Bir anlamda vampir doğasına karşı bir direnç gösteriyor. Sonunda kendi yaratıcısı Lestat’a karşı tepkisini net olarak ortaya koyuyor ve ona “Beni Cehennem hapsettin…” diye çıkışıyor (23:34).

Sonuç olarak Louis bu görüşmesinde muhabire vampire dönüşümle birlikte gelen ölümsüzlüğün aslında bir tür lanet olduğunu, en başlarda güzel hissettirse de belli bir süre sonra artık taşınması zor bir yüke dönüştüğünü anlatmak istiyordu.

Interview With the Vampire (Vampirle Görüşme) film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir