Locke & Key / Bu Diziyi Kaçırmayın

Bu yazıda Kanada Amerika ortak yapımı bir gizem dizisinden bahsetmek istiyorum: Locke Key…  Dizide gizemli bir evde bulunan sihirli anahtarlar, onları ele geçirmek isteyen şeytani güçler ve tabi ki iyilerin mücadelesi anlatılıyor.

Spoiler içeren bölüme geçmeden önce fantastik ve gizem unsurları barındıran yapımları seviyorsanız bu diziyi sizlere önerdiğimi söyleyebilirim. Merak uyandırıcı, sürükleyici, gizem dolu ve fantastik bir yapım sizleri bekliyor.

Şimdi dizi finalinde aslında ne olduğunu ve yapımın diğer detaylarını konuşmaya başlayabiliriz. Yazının bundan sonrası tamamen spoiler içeriyor.

Anahtarların Kaynağı Neydi?

İlk sezonda anahtarların kaynağı ve nereden geldikleri bir netliğe kavuşmuyor. Aynı şeyi Key House için de söyleyebiliriz. Baba Rendell birkaç sahnede bu evin uzun uzun zamandır kendi ailelerine ait olduğunu söylüyor. Ancak bu evi özel kılan şey her neyse ondan bahsedilmiyor. Ben dizinin kurgusal mantığından anladığım kadarıyla bir sonraki sezonda bu bilgilerin bizlere verileceğine eminim. Diğer taraftan ilk sezonda zaten anahtarların ve ailenin geçmişine yönelik birkaç ipucundan bahsediliyor.

Örneğin Bode’nin gittiği bu satıcı anahtarı görünce onun 17. yüzyıla ait olabileceğini söylüyor. Ama aynı adam bundan daha değerli bir bilgi veriyor. Anahtarın o güne kadar eline aldığı tüm demirlerden daha hafif olduğunu söylüyor. Ellie ise siyah kapının diğer tarafından gelen parlak nesnelerin birer mermi olduğunu söylemişti. Yani doğası metal olan nesnelerden bahsediyoruz. Final sahnesinde kapıdan geçen bu maddelerin eğer kimseye isabet etmezlerse metalimsi bir nesneye dönüştükleri özellikle gösteriliyor.

Sonuç olarak büyük olasılıkla gelecek bölümlerde şunu göreceğiz: Locke sülalesinden birisi veya birileri bu mavilikten çıkan kurşunları kullanarak bu anahtarları yaptı. Sonrasında da kötülüğü oraya hapsetmek için bu devasa kapıyı icat etti ve onun kapalı kalması için de omega anahtarını yaptı. Bu kişi muhtemelen mezarlıkta gördüğümüz büyük büyük büyük baba olabilir.

Kuyu kadın yani Dodge anahtarları diğer herkesten istediği şekilde zor kullanarak bile olsa alabiliyordu ama Locke ailesinden herhangi birisi söz konusu olduğunda onlar izin vermeden hiçbir anahtarı onlardan alamıyordu. Bu büyük olasılıkla Locke soyu için yapılmış bir büyüden kaynaklanıyor. Anahtarları ilk icat eden kişi her kimse onun bir büyücü olduğu ve Locke ailesi için bir koruma büyüsü yaptığı anlaşılıyor. Dizide buna işaret eden bir konuşma geçiyordu zaten. Sonradan Dodge olduğu anlaşılacak Gabe Kinsey’e şöyle söylüyor: “Sen cadı ve büyücülerin soyundan geliyorsun…” 

Finalde Aslında Ne Yaşandı?

Finalde Kinsey ve arkadaşlarının İblislerin diyarlarına attıkları kişi aslında Ellie’ydi. Olayları hızlıca özetleyerek bunun nasıl gerçekleştiğine bir bakalım. Yıllar öncesinde Rendell ve arkadaşları siyah kapıyı açtıkları sırada Lucas’a isabet eden kurşun onun içine bir İblis transfer etmişti. Duncan’ın saklanan o anılarında görülen sahnede Rendell aslında arkadaşı Lucas’ı değil onun bedenindeki İblisi öldürüyordu. Lucas zihninin kontrolünü kaybetmişti. Ellie sevgilisi Lucas’ın yokluğuna dayanamamış ve yankı anahtarını kullanarak onu geri getirmek istemişti. Ancak getirdiği kişi Lucas’ın yankısı değil onun içine giren İblisti. Dizi boyunca seyrettiğimiz Dodge Lucas’ın bedeninde yaşayan İblisten başkası değildi. Final sahnesinde İblis kişilik anahtarını kullandı ve Ellie’yi kendi görünümüne dönüştürdü. Onu eve yerleştirdikten sonra kendisi Gabe görünümüne döndü ve diğerlerinin arasına karıştı. Böylece herkesi kandırmayı başardı.

Dodge’ın Asıl Planı Ne?

İblis tüm planlarını omega anahtarını ele geçirme üzerine yapıyor. Ancak finalde sanki o anahtar umurunda değilmiş gibi davranıyor. Onun asıl planı neydi?

Loce & Key dizin incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.