Yıldız Savaşları Bölüm 2: Klonların Saldırısı / “Karanlık Artık Kendisini Gösterdi”

Bilindiği üzere bölüm 1’de Ticaret Federasyonu Darth Sidious’la gizlice anlaşarak Naboo gezegenini ablukaya almıştı. Ama sonunda Ticaret federasyonu başkanları hesap vermekten adalet önüne çıkmaktan kurtulamamıştı.

İkinci bölümde bu olaylar üzerinden tam 10 yıl geçmiştir. Önceki bölümde konseyde başkanlığa oynayan gizli tehlike yani Darth Sidious veya bilinen adıyla senatör Palpatine kendisini cedaylardan bile gizleyerek var olmaya devam etmeyi başarıyor. İkinci bölümde onun artık konseyin başkanı olduğunu görüyoruz. Yani Galaktik Cumhuriyet’in en büyük ve sinsi düşmanı Cumhuriyet’in başına geçiyor. Karanlık tarafın varlığı veya bu kadar yakın olması cedayların görüşlerini etkiliyor ve gücü kullanma yeteneklerini azaltıyor. Üstad Yoda karanlık tarafın her şeyi gölgelediğini söylüyor. İşte bu nedenle o bile konseydeki bu tehlikeyi göremiyor.

Anakin ve Prenses Amidala Yakınlaşması

Diğer taraftan Anakin artık 19 yaşındadır ve prenses Amidala’yı aklından çıkaramadığını söylüyor. Bu bölümde Anakin ve Amidala yakınlaşmasını seyrediyoruz. Aralarında filizlenen aşkı birbirlerinden bile saklamaya çalışsalar da bunu başaramıyorlar. Pek çok gel-gitten sonra bölüm sonunda bu ikilinin evlendiğini görüyoruz. Bu evlilik aslında Jedi yasalarına aykırı. Onlar büyük olasılıkla bu evliliklerini gizlice sürdürmeyi deneyecekler. Bu durumu net olarak bir sonraki bölümde görcez.

Klonların saldırısı bölümünün ana konusu şöyle: Senatoya başkan olmayı başaran Palpatine sinsi planlarına devam ediyor. Bu kez senatodan güç kullanma yani bir ordu meydana getirme ve bu orduyu kullanma yetkisi almaya çalışıyor. Darth Sidious bu kez kendisine eski bir Jedi ustası olan yeni bir ortak veya öğrenci buluyor: Count Dooku… Count Dooku, binlerce yıldız sistemiyle anlaşma yapmayı başarıyor. Amaçları Cumhuriyet’in karşısına büyük bir güç olarak çıkmak ve Cumhuriyet’i devre dışı bırakmak.

Bölümün hemen başında Cumhuriyet’in başkentine Coruscant’a gelen Amidala’ya bir saldırı düzenleniyor. Bu arada Naboo gezegeninin eski prensesi olan Amidala görevi kendi isteği ile bırakmıştır ve artık bir senato üyesi yani bir senatördür. Bu saldırının daha sonra Count Dooku’nun içine bulunduğu ekip tarafından yapıldığını anlayacağız. Görünüşe göre birileri başkana ordu kurma-güç kullanma yetkisi verilecek oylamayı sabote etmeye çalışmaktadır.

Klon Ordusu

Senatör Amidala’ya düzenlenen bu suikastin failini bulma görevi Obi-Wan’a veriliyor. Obi Wan’ın ulaştığı ipuçları onu kayıtlardan bile silinen bir gezegene kadar götürüyor: Kamino gezegeni… Obi Wan burada aradığı kelle avcısına ulaşıyor. Ama diğer taraftan orada büyük bir klon ordusu üretildiğini öğreniyor. Bu klon ordusunu üretme emrini 10 yıl önce ölen bir ceday konseyi üyesi vermiştir. Üstad Yoda bunu öğrenince karanlık tarafın kendi görüşlerini düşündüklerinden daha fazla etkilediğini anlıyor.

Obi Wan kelle avcısının peşine düşüyor. Onu Geonosis gezegenine kadar takip ediyor. Burada her şeyin düşündüklerinden çok daha korkunç olduğunu anlıyor. Ticaret kolonisi de Count Dooku’yla anlaşmıştır ve Geonosis’de de büyük bir klon ordusu hazırlanmaktadır. Ancak Obi Wan gezegenden ayrılmadan önce yakalanıyor. Count Dooku ona beraber çalışmayı teklif ediyor.

Bu arada Count Dooku, Obi Wan’a konsey başkanının gizli bir Sith Lordu olduğunu söylüyor. Buradaki ince nokta şu: Kendisinin Darth Sidious ortak çalıştığını gizliyor. Sanki ona karşı bir ordu oluşturdukları izlenimi veriyor. Aslında Count Dooku da Darth Sidious’un emrinde ve ona efendim diye hitap ediyor. Zaten bölüm sonunda doğrudan onun yanına gittiği görülüyor.

Aslında Darth Sidious planı çok daha büyük. Geonosis gezegeninde yapılan savaşı zafer olarak niteleyen Obi Wan üstad Yoda tarafından uyarılıyor. Hayır, bu zafer değil. Karanlık taraf kendisini açığa çıkardı ve Klon savaşı resmen başladı, diyor.

Burada üstad Yoda’nın ne kadar ileri görüşlü olduğunu anlıyoruz. Darth Sidious, Count Dooku  yaptığı konuşmada onun önsezileri teyit ediliyor. Geonosis gezegeninde yapılan savaş aslında senatodan ordu meydana getirme yetkisi alınmasını sağlamak için yapılan bir oyundu. Orada kaybedilen klonların bir önemi yok. Senato başkanı zaten milyonlarca klon oluşturabilecek bir yetkisi eline aldı bile. Bölüm sonunda zaten büyük bir klon ordusu toplandığını göreceğiz.

Bu bölümde Anakin’in karakteri hakkında çok şey öğreniyoruz (…)

Star Wars- Yıldız Savaşları Bölüm 2: Klonların Saldırısı film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.