Hakan Muhafız Kötü mü? / 3. Sezondan Önce Bilinmesi Gereken Detaylar

Hakan Muhafız Netflix’in ilk yerli yapımı. Bilindiği üzere Netflix kendi açısından doğru bir yayın politikası izliyor ve farklı ülkelerin kendi yapımlarına platformda yer veriyor. Almanya, Norveç, Brezilya, İngiltere, Kore, Portekiz hatta Tayland yapımı diziler yer alıyor Netflix’te…

Hakan Muhafız, ülkemiz televizyonlarında yayınlanan ihanet soslu aşk formatının dışında fantastik ve bilimkurgu etiketleriyle yayınlanan bir dizi. Bence Hakan Muhafız’ın ilk dezavantajı buydu: Fantastik ve bilimkurgu tarzında olması… Çünkü her ne kadar ülkemizde bu tarz bir yerli dizi o tarihte yer almasa özellikle Amerika fantastik-bilimkurgu dizilerinde çok sağlam yapımlar ortaya koyuyordu. Böylece Hakan Muhafız henüz yayın hayatına başlamadan önce dizi hakkında beklentiler hayli yükselmişti. Buna dizinin kurgusal eksikleri, senaryonun acemiliği gibi olumsuz yönler eklenince Hakan Muhafız yoğun eleştirilerin odağı olmaktan kaçamadı.

Ben her şeye rağmen, tüm eksiklerine rağmen Hakan Muhafız’ın önemli bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Hakan Muhafız dakikalarca süren anlamsız bakışmaların yer aldığı, birbirinin tekrarı senaryoları pişirip pirişip farklı sunumlarla önümüze koyan yerli diziler döngüsünü kırmak için atılmış bir cesur bir adım bence.

Ben detaylarına girmeden başlıklar halinde diziyi seyrederken aldığım birkaç notu paylaşmak istiyorum. Bu söylediklerimin tamamının 1. sezonla alakalı olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum.

Hakan Muhafız’la İlgili Kısa Notlar

En beğendiğim karakterler Faysal Erdem ve Mazhar’dı. Faysal’ın ortalama bin yaşında bir ölümsüz olduğunu biliyoruz. Bu yaşam deneyimini patron formatına çok güzel adapte etmiş. Çalışanları üzerindeki otoritesi; etkili, zekice ve yönlendirici konuşmaları gayet iyiydi.

Mazhar da tam yerli yerine oturmuş bir karakterdi. Onun ölümsüz olmadığı ve bizleri ters köşe yapmak için atılmış bir yem olduğu çok belliydi.

Ben Muhafızın eğitiminden bir şey anlamadım. Anlayan varsa yorumlarda belirtirse çok sevinirim. Zeynep’in çocukken Judo dersleri aldığını duyuyoruz bir sahnede… Zeynep birkaç sahnede Hakan’a birkaç teknik gösteriyor. Onu itip çekiyor… Onun dışında doktor Hakan’ın eline kor parçası yerleştiriyor ve öfkesini kontrol etmeyi öğrenmesini istiyor. Ancak Hakan son bölüme kadar öfke içinde yüzen kendisini kontrol etmek nedir bilmeden bir karakter. Öfke kontrolü ve birkaç teknik dışında bir Muhafız eğitimi görmedim dizide…

Diğer taraftan sadık olanlar için öfke kontrolünün önemli olduğunu biliyoruz. Ancak Zeynep Hakan’la çıktığı ilk görevinde Hakan’dan daha agresif tavırlar sergiliyor. Onu sakinleştiren kişi Hakan oluyor. Zeynep burada Hakan’a savunma sanatı birinci kuralının ne olduğunu söylüyor. Ancak sonra kendisinin bu kurala uymadığı görülebiliyor.

Doktor’un yakalanması, ölüm riski varsa bu kadar korumasızca oraya gitmesi, ayrıca ölümünün çok kolay olduğunu düşünüyorum. Havalandırma boşluğu normalde ilk fark edilmesi gereken yer olmalıydı. Tabi Zeynep dışarıya çıktıktan sonra silahlı adamların bulunduğu bir yerde ona kimsenin müdahale etmemesi de ilginçti. Adamlar orayı boşaltıp gittiyse bunun nedeni neydi?

Leyla, Hakan ve Zeynep arasında yaşanan duygusallık bence ilk sezonun en güzel yönlerinden birisiydi. Onun çok yakın olduğu Faysal Erdem tarafından vurulması bizde bir şok tesiri yaptı. Ölümsüze duyduğumuz sempatiyi bitiren hareket oydu açıkçası. Onun onca makul konuşmalarına rağmen insanları hiç sevmediği net olarak ortaya konulmuş oldu böylece.

Leyla son bölümde gözlerini açıyor. Onun içine karanlık bir taraf girip girmediğini gelecek sezonda göreceğiz. Çünkü Zeynep onu bir ölümsüzün kanıyla canlandırırlarsa ne olacağını bilmediğini söylemişti.

Hakan Muhafız’la alakalı senaryodaki yetersizlikler üzerine pek çok şey söylenebilir ama ben bu dizinin her şeye rağmen ülkemiz için bir şans olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar Hakan Muhafız’la aynı kulvarda olmasa da Atiye dizisi ülkemiz dizi standartlarına daha farklı ve çok daha kaliteli bir açılım getirmiş oldu. Bu diziler beğenildikçe ve izlendikçe yapımcıların daha nitelikli yapımlar ortaya koyacaklarını söyleyebiliriz.

Hakan Muhafız dizi incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir