Ölüler ve Büyücülerin Savaşı: Spectros

Spectros 2020 yapımı çiçeği burnunda bir gizem dizisi. Netflix’te yayınlanmaya başlayan dizi Brezilya yapımı ve ilk sezonu toplamda 7 bölümden oluşuyor. Fantastik-gizem tarzındaki bu dizinin bölümlerinin süresi 36-60 dakika arasında değişiyor.

Dizinin aslında oldukça güzel ve orijinal bir konusu bulunuyor. Zaten ilk dakikadan itibaren dizinin fantastik kurgusu anlatıldığı için şu kadarını yazmam spoiler olmayacaktır: Dizide; hayaletler (ölüler) ve büyücüler arasında yaşanan olağanüstü bir savaş anlatılıyor. Olaylar bu savaşa istemeden de olsa karışan birkaç lise öğrencisinin etrafında dönüyor.

Ölüler ve yaşayanlar arasındaki ince çizgi bazı olaylar sonrasında ortadan kayboluyor. Japon Şinto hayaletleri ve onların yaşayanlar tarafına geçmemesi için mücadele veren Brezilyalı büyücüleri seyrediyoruz. Dizinin konusundan bu kadarcık bahsetmek yeterli diye düşünüyorum çünkü daha fazla detay vermek istemiyorum.

Genel İzlenimlerim

Öncelikle bu kadar fantastik bir konusu olması bu tarz dizileri sevenler için güzel bir haber. Diğer taraftan onun Spectros dizisinin düşük bütçeli bir yapım olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak ben dizide az da olsa kullanılan özel efektleri çok beğendim. Brezilyalılar bu işi öğrenmeye başlamışlar. Dizi hızlı ilerleyen, hızla akan sürükleyici bir tempoya sahip değil. Yer yer artan aksiyon – gerilim çoğu zaman düşük seviyede… Oyunculuklar ve kurgu için vasat diyebiliriz. Ben bu yazıyı yazarken dizinin IMDB puanı 5,9’du ve sadece 45 kişi oylama yapmıştı. Ben diziye 6 puan verdim ama dizi normalde 5,5-6 aralığında ancak olabilir zaten; daha fazlası asla değil.

Dizinin en beğendiğim yönleri az önce yazdığım gibi az kullanılsa da özel efektleri; Brezilya şehir ortamını çok güzel yansıtması ve vasat da olsa doğal oyunculukları… İzlemeye değer mi? Değmez diyemiyorum çünkü dizinin ilginç bir çekiciliği var. Fantastik bir konuyu amatörce ama yer yer etkili anlatabilmesi güzel. Brezilya dizi sektörü eğer böyle giderse zamanla kaliteli yapımlara imza atacaktır. Yüksek kaliteli, aksiyon dolu bir dizi beklentiniz yoksa diziyi açın ve Brezilya sokakları ve ortamını seyretmenin tadını çıkarın bence…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.