Karakomik Filmler 1 / Gerçekten Kötü mü? Yoksa?..

Bu yazıda Karakomik Filmler: Koleksiyon 1: Bölüm 1 üzerine konuşmak istiyorum.

Bence Cem Yılmaz adı komediyle eş değer algılandığı için bu yapım bazılarına beklediğini vermemiş olabilir. Bunu anlıyorum. Keşke yapımın adında komedi kelimesi kullanılmasaydı diye düşünmedim değil. Her ne kadar karakomedi dense de Cem Yılmaz’ın adından ötürü izleyicilerde komedi beklentisi ön plana çıkıyor sanırım.

Güç Ayzek’i Dönüştürüyor

Ben bölüm 1’i herkesin seyretmesini çok isterim. Çoğu kişi eminim ki hem kendisinden hem de çevresinden bir şeyler bulacaktır bu etkili anlatımda… Ön dişleri olmayan ve hem arkadaşları hem de bazı yolcular tarafından alay konusu yapılan Ayzek güç ve iktidara kavuşunca onun ağırlığını kaldıramıyor. O gücü ele geçirdiğini düşünürken güç aslında onu dönüştürüyor ve kendisi gücün esiri haline geliyor farkında olmadan. Aynen Yüzüklerin Efendisindeki Frodo Baggins gibi… Ama tabi ki Ayzek Frodo Baggins’in gösterdiği direncin binde birini bile gösteremiyor güç karşısında.

Ayzek eline aldığı imkanla tüm mesai arkadaşlarını tek tek gemiden uzaklaştırmaya başlıyor. Aslında o kendi davranışlarını onaylamayanları, kendisinde kusur bulan ve yanlış yapıyorsun diyenleri hiç acımadan kovduruyor. Böylece iktidarını sağlama aldığını düşünüyor. Gemide tek güç sadece kendisi olmalı ve kendisi kalmalı. Hatta o kadar ileri gidiyor ki gemi kaptanı bile geminin anahtarlarını ona bırakıp geriye çekiliyor. O bile Ayzek’in gücü karşısında boyun eğiyor. 

Ayzek iktidarını tesis etme yönünde her yolu kendisine mübah görüyor. Bir taraftan gemide çekim yapan televizyoncuları hırsızlıkla suçlayıp onlara iftira atarken diğer taraftan aynı eylemi kendisinin yapmasında bir sakınca görmüyor. Kendisi gemi kaptanının yüzüğünü çalıyor. İşte bu tam bir fikir namussuzluğu. Yanlış dediği eylemi yapmakta hiçbir sakınca görmeyen bir aşağılık tiplemesi.

Ön dişlerinin yokluğu onu o kadar ezmiş ve çevresinde o kadar alay konusu edilmiş ki onları yaptırabilmek sanki onun yaşam amacı. Ön dişleri yapıldığı zaman artık çekinmeden sırıtabiliyor. Geminin sloganına uygun davranabiliyor alay edilme korkusu taşımadan: Dalgalarla gülümse… İşte o an Ayzek’in kendisiyle alay edenlerin farkında olduğunu ve bunu anlamazlıktan geldiğini fark ediyoruz. Yoksa düşer miydi bu kadar dişlerinin üzerine veya dişleri yapıldıktan sonra “Bakın artık ben de sizin gibi gülümseyebiliyorum” dercesine gösterir miydi onları herkese?

Ancak mutlak iktidarına giden yolda büyük bir engeli daha var. Sevdiği kızı ellerinden koparıp alan hatta onunla evlenen adamla da hesaplaşmalı, onu da alt etmeli. Çünkü insan egosu kontrolü ele aldı mı artık önünde hiçbir engel kalsın istemez iktidarını kurarken veya arzularına ulaşmak isterken.

Ama Ayzek’in işi bu kez çok daha zor çünkü önünde bir telefonla ayağını kaydırabileceği birisi bulunmuyor.

Karakomik Filmler: Koleksiyon 1: Bölüm 1 incelemesinin devamı 25. Kare’den seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir