Atiye Dizi Sembolü Ne Anlama Geliyor?

Atiye dizisinde kullanılan bu sembol Eski Simya Periyodik Tablosu kullanılarak oluşturulmuş. Oluşturulmuş kelimesini bilerek kullandım çünkü Atiye dizisinin simgesi farklı sembollerin birleşiminden oluşuyor. Periyodik tabloda yer alan bazı sembollerin bazı yerleri kesilerek ve sonrasında birleştirilerek bir simge meydan getirilmiş.

Bu sembolleri tabi ki dizinin senaryosunu da göz önünde tutarak incelediğimizde sembolün taşıdığı anlamlara ulaşabiliyoruz.

Öncelikle bu sembolde sanki iki varlık birbirine bağlanmış gibi duruyor. Neyi temsil ederse etsin sonuçta bu iki sembol birbirine bağlanmış. Ben bu iki sembolün civayı temsil ettiğini düşünüyorum. Simyacılar civanın hem katı hem de sıvı durumunu düşünerek onun iki hayatı birleştirdiğini düşünmüşler. Hatırlarsanız filmde sirius yıldızının izdüşümünde yer alan kapı da aslında iki hayatı birleştiriyordu. Atiye, bu hayatta ölen Cansu’yu orada bulmuştu. Bu kapı iki farklı hayat formunun birleşimini temsil ediyordu. Çünkü Cansu ve Atiye artık aynı yaşam formunda değiller. İşte bu sembol dizide işlenen reenkarnasyon inancını da göz önünde tutarsak bir taraftan iki farklı hayat formunu; diğer taraftan da geçmiş ve geleceği simgeliyor diyebiliriz.  Hatırlarsanız Erhan’ın babası zamanın doğrusal olmadığını geçmiş ve geleceğin aslında iç içe yaşandığını söylemişti.

Diğer taraftan Atiye ve Erhan’ın kaderlerinin ya da yollarının birbirine bağlanması bu iki sembolün bu ikiliyi simgeleştirdiği de gösterebilir. Ancak bu diğerine göre daha düşük bir olasılık.

Atiye dizi sembolüyle ilgili çalışmanın tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.