Mesih Dizisi – 2020 Nasıl Bir Yıl Olacak? / Dizide Yer Alan 2020 Kehanetleri

Messiah yani Mesih dizisinin ilk sezonu tam on bölüm olarak Netflix’te yayınlandı. Bu yazıda hem diziden ve onun arka planından bahsedelim.

Mesih’in dönüşünü anlatan bir yapımın tam olarak 1 Ocak’ta gösterime girmesi muhtemelen 2020’de insanlığı bekleyen önemli gelişmelere bir gönderme. Çünkü büyük gelişmelerden önemli olaylardan önce ilk olarak zihinler buna hazırlanır. Doğru ya da yanlış bilgiler servis edilir ve insanların bunu merak etmesi sağlanır. Bu dizi bence şu ana kadar ülkemizi de içine alan ve kusursuzca işleyen büyük planın son aşamalarının yakında sahne alacağını gösteriyor. Evet, gelecek olanın herkes tarafından görülmesi artık çok yakın…

Mesih aslında İsa peygamberi tanımlamak için kullanılan bir sıfat bir ön ad. Kelime İbranice ve kutsal yağla ovulmuş, meshedilerek kutsanmış kişi anlamlarına geliyor. Hristiyanlar kaynaklarda İsa peygamberin yani Mesih’in kıyamet kopmadan önce dünyaya tekrar geleceğine inanılıyor. Bilindiği üzere Mesih 33 yaşındayken getirdiği öğretiler hem Yahudi din bilginlerini ve hem de Roma otoritelerini derinden rahatsız ettiği için Romalılar tarafından çarmıha gerilerek öldürülüyor.

Ancak onun ölümü çok ihtilaflı bir konu. Biz sadece diziyle alakalı bölümüne bakalım. Aslında günümüz Hristiyanlık inancı İsa’nın çarmıhta ölmesi, üçüncü günde tekrar dirilmesi, sonrasında Yaratıcı’nın katına yükseltilmesi, onun sağ yanına oturması ve dünyanın sonuna yani kıyamete doğru Tanrısal krallığı tesis etmek üzere yeniden yeryüzüne ineceği inancı üzerine kurulmuştur.

Evet, Hristiyanlar bu konuda düşündüğümüzden çok daha sağlam bir inanışa sahipler. Örneğin Müslümanlar’da da buna benzer bir Mehdi inanışı bulunuyor. Dünyanın sonuna doğru yeryüzüne gelecek ve dünyayı adaletle dolduracak bir kişinin olduğuna inanılır; karşısında karanlığı ve kötülüğü temsil eden, herkesi aldatan, gerçek yüzünü gizleyen, yalancı ve insanları adeta büyüleyen bir deccal bulunacaktır.

Hz. İsa’nın gelişine yönelik kehanetler, inanışlar biraz da zamanla medyatik ve eğlencelik bir duruma evrilen Mehdi inancından çok daha güçlü. Hatta Ortadoğu’daki savaşların ardındaki sebeplerden birisinin bu olduğunu söylersem abarttığımı düşünmeyin.

Mesih’in Dönüşünü Sadece Hristiyanlar mı Bekliyor?

Mesih’in dönüşünü bekleyenler sadece Hristiyanlar değil. Aynı zamanda Yahudiler de bu dönüş için hazırlık yapıyorlar. Onlara göre Mesih, ilk kral Davud’un soyundan gelecek. Dizide Mesih nerelisin sorusuna net cevap vermeyerek bu topraklardan olduğunu söylüyor.

Onun yeryüzüne dönüş yapacağı yer Romalıların Hz. İsa’yı, son vaazını verirken yakaladığı yer yani Zeytindağı etekleri yani Kudüs. İsrail’in adım adım Kudüs’ü işgal etmesi ve orayı Müslümanlar nüfustan temizlemeye çalışma çabalarının arka planında Mesih’in dönüşüne hazırlık bulunuyor.

Bu arada Mesih’in 2000 kişiyle İsrail’e yürümesi, onlara silahlarını gömdürmesi, onları savaşçı değil mülteci olarak göstermesi, böylece Amerika’yı sıkıştıracak bir hamle yapması ve dikkatleri oraya ve aynı zamanda kendisine çekmesi onun gerçek anlamda ilk kez ortaya çıkması olarak düşünülebilir. Zira az önce söylediğim gibi Hristiyan ve Yahudi kaynaklarına göre Mesih’in ortaya çıkacağı yer son vaazını verirken yakaladığı yer yani Kudüs.

Mesih dizi incelemesini devamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı. “Mesih Dizisi – 2020 Nasıl Bir Yıl Olacak? / Dizide Yer Alan 2020 Kehanetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.