night-king-compressed

Game of Thrones (G.o.t) 8. Sezon 3. Bölüm Analizi

Merakla ve heyecanla beklediğimiz üçüncü bölüm nihayet yayınlandı… Bir önceki bölümde Gece Kralı’nın ordusu Kış Yarı’nın önüne kadar gelmiş ve büyük savaş başlamadan önce bölüm sona ermişti. Bu bölümde beklenen oldu ve Game of Thrones tarihinin en büyük savaşı yaşandı.

Peki, bu savaş kimin galibiyetiyle sonuçlandı?

Game of Thrones (G.o.t) 8. Sezon 3. Bölüm Fragman / Trailer İzle

Gece Kralı, kendi adına muhteşem bir zafere imza atmak üzereyken Arya Stark tarafından öldürüldü ve savaşı kaybetti. Jon Snow’un daha önceki yani eğer Gece Kralı ölürse ordunun dağılacağına yönelik ön görüsü gerçekleşti ve tüm ordu Ak Gezenler de dahil olmak üzere parçalandı ve yok oldu.

Şimdi savaşın en kritik anlarına ve III. bölümde neler olduğuna göz atalım…

Bölüm tedirgin edici korkunç bir bekleyişle açılır. Ölülerin tarafın karanlıktır ve onların orada olduğunu bilmek ama görememek herkesi tedirgin eden korkunç bir durumdur.

Bu bekleyiş sürerken karanlıkların içerisinden aslında tüm savaşın kaderini değiştirecek kişi çıkar: Melisandre veya nam-ı diğer Kızıl Kadın ya da Işık Kraliçesi… Ben bölüm boyunca ona kuşkuyla yaklaşsam da onun savaşın kazanılmasındaki rolü gerçekten çok büyük oldu.

Savaşın başlangıcı bir takdir mücadelesidir. Kızıl Kadın’ın yaktığı kılıçları birer meşale gibi kullanan atlı savaşçılar karanlığı doğru ihtişamlı bir saldırıya geçerler ancak onların neredeyse hiçbirisi geriye dönmez ve ölürler.

Ölülerin bu hamlesi herkesin yüreğine korku salar. Az sonra beklenen olur ve ölüler saldırıya geçerler. Kuzeyliler, ölüleri surların dışında karşılamak zorundadırlar çünkü surları aşarlarsa her şeyin biteceği kesindir. Bu nedenle saflar sıkı tutulur ve onlara geçit verilmez.

Ejderha Kraliçesi ve Jonh Snow’un yönettiği ejderhalar ölüler ordusuna büyük kayıplar verdirirler. Ancak bu an kendisini henüz görülmese Gece Kralı’nın ilk hamlesine şahit oluruz. Ak gezenleri göstermek suretiyle ejderhaları bir sis bulutunun içerisine çeker ve uzun bir süre Jon ve Ejderha Kraliçesi, ejderhalarla birlikte bu sis bulutunda yönlerini tam olarak bulamazlar.

Bu sırada ölüler duvara iyice yaklaşır. Askerlerin büyük bölümü içeriye çekilir. Kış Yarı’nın etrafına kazdıkları siperlerin ejderhalar tarafından yakılarak ateşle doldurulma vakti gelmiştir ama ejderhalar onları göremez. Okçuların atışları da bir işe yaramaz ve siperlerin ateş alması sağlanamaz. İşte bu sırada Kızıl Kadın muhteşem bir hamle yaparak tüm siperlerin ateş almasını sağlar. Onun bu hamlesi ölüleri uzun bir süre durdurmayı başarır.

Bölüm boyunca görmediğimi Gece Kralı’nı bu sahnede Üç Gözlü Kuzgun’un görüşü sayesinde ilk kez görürüz. Gece Kralı savaşı uzaktan ve ejderhanın üzerinden yönetmektedir. Onun tüm ölülere komut verebildiğini bir kez daha görürüz. Onun işaretiyle ölüler ateş siperine kendilerini atmaya başlarlar. Onların bedenleri yansa da bu diğerlerinin ateş siperini geçmelerini sağlar.

Ölüler artık surlara tırmanmaktadır. Bir süre sonra onların artık durdurulamadığını ordunun içerisindeki devlerin kale kapısını kırdığını görürüz. Kuzeyliler ne yaparsa yapsın dev savaşçı Clegane’in sözleri her şeyi özetler: “Ölümle savaşıyoruz… Ölümü yenemeyiz…”

Bu sırada Gece Kralı ilk kez kendisini diğer ejderhalara gösterir. Onun amacı diğer iki ejderhayı kendisine çekmek ve savaş alanından uzaklaştırmaktır ve bunu başarır. Gece Kralı’nın diğer iki ejderhaya karşı verdiği savaşı izlemeye başlarız. Onun kendi ejderhasını ejderha kraliçesinden bile iyi kullandığını söyleyebilirim.

Ancak iki ejderhanın vermiş olduğu avantajla Daenerys, Gece Kralı’nı ejderhanın üzerinden düşürmeyi başarır. İşte tam üç bölümdür beklenen an gelmiştir. Gece Kralı ejderha ateşiyle ölecek midir?

Daenerys emrini verir ve ejderha tüm gücüyle ormanları ya da kale surlarını bile yakıp kül edecek korkunç ateşini Gece Kralı’nın üzerine bırakır. Hem Jon Snow Hem de ejderha Kraliçesinin meraklı bakışları ateşe yönelir. Gece Kralı önce görülmez ama sonra onu ateşin içerisinde olanca ihtişamıyla görürüz. Ejderha ateşi ona zarar veremez. Gece Kralı eline mızrağı aldığı an Kalisi ejderhasını kaçırır ve mızrağı hedefine ulaşamaz.

Bu sırada az önce ejderhasından düşen Jon Snow, Gece Kralına doğru koşmaya başlar. Gece Kralı durur ve ona bakar. Onların savaşını izleyeceğimizi düşünürken Gece Kralı muhteşem bir hamle daha yapar. Ellerini kaldırdığında savaşta ölen herkesin mavi gözlerle uyandığını ve onun ordusuna katıldığını görürüz. Evet, Gece Kralı Jon Snow’la dövüşmeye bile tenezzül etmez.

Ölüler Jon’un etrafını sararlar ve Jon Snow mutlak bir ölümle karşı karşıya gelir. Ancak Daenerys ejderhasıyla onun kurtulmasını sağlar. Bu sırada Gece Kralını zafer kazanmış bir komutan edasıyla kale kapısından girerken görürüz.

Diğer taraftan herkes gibi Daenerys de zor durumdadır ama onu ölümü pasına koruyacak bir kişi onun imdadına her zaman olduğu gibi yine yetişir. İşte burada gerçek dostun kim olduğu ya da insanın sevdiği kişi için ölüme nasıl yürüdüğüne şahit oluruz.

Gece Kralı’nın belki de en önemli hedefi Üç Gözlü Kuzgun’dur. Savaş kazandığı neredeyse kesin olan Gece Kralı arkasında Ak Gezenler’in de olduğu bir halde ona doğru yürümeye başlar. Sahne muhteşemdir. Kuzeyliler her şeylerini kaybetmiş ve tüm ümitler tükenmiştir.

Onları burada bırakıp az önceki bir sahneye gidelim. Arya ve Ateş Kraliçesi uzun zamandan sonra ilk kez karşılaşmıştır. Birbirlerini tanırlar. İşte bu an Ateş Kraliçesi’nin bölümün başında surlarda gördüğü Arya’ya neden dikkatle baktığı anlaşılır. Arya savaşın kaderini çevirecek kişidir. Ateş Kraliçesi ona bakar ve daha önce öldürdüğü kişilerin göz renklerini hatırlamaya başlarlar. Ancak Ateş Kraliçesi bu kişiler arasında bir de mavi gözü sayar. Arya onun kimi kastettiğini hemen anlamıştır. Onları orada bırakır ve Üç Gözlü Kuzgun’un olduğu yere doğru koşmaya başlar. Görüldüğü gibi Ateş Kraliçesi ikinci büyük hamlesini yapmış ve Gece Kralı’nın kimin öldüreceğini söylemiştir. Olaya sebep ve sonuç açısından bakarsak Ateş Kraliçesi olmasaydı bu savaşın kazanılamayacağını söylemek yanlış olmaz.

Arya, her şeyin bittiği an hatta Jon Snow’un ejderhanın karşısına çıkarak ölümü kabullendiği an kimsenin beklemediği hamlesini yapar. Bir an Arya’nın hamlesinin boşa gittiğini düşünsek de muhteşem bir savaşçı olan Arya, Gece Kralı’nın onun tutacağını da hesap etmiştir… İkinci bir hamleyle silahını ona saplamayı başarır. Arya’nın silahının iki parçaya ayrılabildiğini daha önceki çizdiği planda görmüştük. Gece Kralı’nın bir anda tuz buz olduğu görülür ve tabi ardından da ordusunun…

Sonuç olarak savaşı şöyle değerlendirebiliriz. Aslında savaşın sonucu sürpriz değildir. Gece Kralı kendi hesabına Kuzeylileri alt edebilmiş ve kaleyi ele geçirmiştir. Onun taktikleri işe yaramıştır. Gece Kralı ayrıca büyük hedeflerinden birisi olan Üç Gözlü Kuzgun’u da yok etmek üzeredir. Ancak tüm ümitlerin bittiği anda şairin de söylediği gibi göklerden gelen bir kararla Arya’nın tek hamlesi savaşın kazanılmasını sağlamıştır. 

Game of Thrones 8.sezon 3.bölüm (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

G.O.T 8.sezon 3.bölüm Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BluTv platformunda yayınlanmıştır. BluTv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.