Doktor Uyku (2019): Cinnet Filminin Devamı Nihayet Geldi

Nihayet büyük gün geldi… Bu sitede incelemesi bulunan 1980 yapımı Cinnet filminin devamı nihayet beyazperdede.

Eğer henüz filmi seyretmediyseniz spoiler yazısı gelene kadar çekinmeden okuyabilirsiniz.

Film bilindiği üzere Shining’de minik bir çocuk olarak seyrettiğimiz Danny üzerinden devam ediyor. İlk filmin sonunda Jack otelin bahçesinde donarak ölmüştü. Wendy ve Danny ise oradan uzaklaşmayı başarmıştı. Film işte buradan devam ediyor.

Yine fragmanda görüldüğü üzere Danny, efsanevi Overlook oteline dönüyor. Devam filminin de Stephen King romanı üzerinden senarize edilmesi tabi ki büyük avantaj. Film boyunca bazen açıktan bazen de mekanlar ya da kişiler üzerinden ilk yapıma sayısız kez atıf yapılıyor. Eğer Cinnet filmini seyrettiyseniz bu yapımdan alacağınız lezzet kat be kat fazla olacaktır. Çünkü ilk filme gerçekten de çok fazla gönderme bulunuyor ve bunları fark ettikçe film daha da bir güzelleşiyor.

Eğer bu yapımı kabaca ikiye ayırırsak ilk yarı konunun yavaş yavaş ama sağlam bir şekilde toplanmasıyla geçiyor diyebiliriz. Filmin ikinci yarısı çok daha iyiydi.

İlk filmden aşina olduğumuz Shining müziği benim görebildiğim kadarıyla filme iki yerde kullanılmış. İlk filmin hemen açılışında ikincisiyse Danny otele giderken… Bu müzik ilk filmi seyredenlere ayrı bir heyecan verdi şüphesiz…

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Filme yöneltebileceğim en net eleştiri karanlık çekimlerin yani gece çekimlerinin fazlalığı. Ama tabi ki bunda senaryonun da etkisi bulunuyor. Bu sahneleri sinemada seyretmek çok eğlenceliydi ve bizi filmin atmosferine çekip alabiliyordu. Ama bu gece çekimleri eğer film küçük bir ekranda seyredilirse (seyircilerde) hoşnutsuzluk meydana getirebilecek kadar fazlaydı.

Ben genel olarak filmi beğendim. Senaryo tabi ki Cinnet filmiyle de bitebilirdi her şey ama yazar konuyu devam ettirmeyi ve bence gayet güzel bir sonla bağlamayı tercih etmiş. İlk filmde tam olarak cevabını veremediğimiz bazı soruların net cevaplarına bu yapımda ulaşabilmek de ayrıca güzeldi.

Doktor Uyku’da Jack’in ruhunun artık otele ait olduğunu öğreniyoruz. Danny’nin barda babasıyla konuştuğu sahne sanırım benim filmde en beğendiğim sahneydi. Demek ki otele ait olan ruhlar kim olduklarını hatırlamıyorlar ve otelin hizmetçisi haline dönüşüyorlar. Jack ne karısını ne de Danny’i hatırlıyordu. Kendisinin bir otel çalışanı olduğunu düşünüyordu.

Filmin spoiler içeren bölümünün devamını 25. Kare kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir