The Best Offer (2013) – En İyi Teklif Film Analizi

En İyi Teklif, İtalyan bir yönetmenin çektiği ancak İngiliz oyuncuların yer aldığı bir yapım. Filmde şöhreti ülke sınırlarını aşmış bir müzayedecinin hırsları, takıntıları ve buna bağlı olarak gelişen olaylar anlatılıyor. Aynı zamanda bir gizem filmi olan En İyi Teklif şaşırtıcı finaliyle seyircileri bir hayli etkileyebilecek kadar iyi.

Filmin spoiler içermeyen konusundan bahsettikten sonra detaylara değinelim.

Az önce söylediğim gibi film bir müzayedecinin yani bir açık artırmacının yaşadıklarını anlatıyor. Oldman adlı bu adam tamamen yalnız birisidir ve çevresindeki herkesle arasına duvar örmüştür. İşini çok iyi yapan bu adama gelen bir telefon onun tüm hayatını değiştirecek olayların başlangıcıdır. Telefondaki kadın onu taşınmak üzere oldukları evine davet ederek orada bulunan antika eşyalara değer biçmesini ister.

The Best Offer (2013) – En İyi Teklif Fragman / Trailer İzle

Organize Bir Suç

Finalde Oldman’ın başına gelenler tabi ki hepimizi üzdü. Claire da dahil olmak üzere saatçi, evde çalıştığını söyleyen yaşlı adam ve eski arkadaşı Billy organize bir çalışmayla Oldman’ı tuzağa düşürmüşlerdi.

Köşkün asıl sahibi kafede gördüğümüz bu kadındı ve adı Claire’dı. Saatçi Robert muhtemelen içeride gördüğümüz kadına isim seçerken onun adını kullanmıştı (pasaportun büyük olasılıka sahte olduğunu söyleyebiliriz). Sahte Claire son bir buçuk yılda tam 237 kez dışarıya çıkmıştı. Bu rakamlar onun neredeyse iki güne bir evden çıktığını gösteriyor. Yani hastalığı da yazarlığı gibi tamamen sahteydi. Oldman’ın arabasına yerleştirdikleri bir sinyal cihazı sayesinde onun eve gelip gelmediğini kontrol ediyorlardı. Böylece Claire odanın dışında hiç yakalanmıyordu.

Robert son iki yıldır bu evi kiralayan tek kişiydi. Evin daha önce sinemacılara kiralandığını düşünürsek hem Claire rolündeki kadının hem de ev için çalışan adamın birer oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Böyle rollerini kusursuz yapabilmelerine mantıksal bir açıklama getirebiliriz.

Claire adım adım Oldman’ın güvenini kazandı ve onun evindeki gizli odayı görmeyi başardı. Muhtemelen Oldman bu odayı hiç kimseye göstermemişti. Onun yakın arkadaşı Billy burada bir servet yattığını biliyordu. Onun kendisini küçümseyen ve yaptığı tabloları görmeye bile tenezzül etmeyen Oldman’dan bir yönden intikam aldığını söylemek yanlış olmaz. Hem onun hayatı boyunca biriktirdiği servetini elinden aldı hem de yaptığı çizimle onun dikkatini çekmeyi başardı. Oldman köşke girdiğinde bu tablo onun dikkatini çekebiliyor yani onu beğeniyor. Bu tablonun sahibi Billy’di…

Oldman neden polise gitmedi?

Oldman soyulduğunu anladıktan sonra polise gitmeyi düşünse de bundan vazgeçiyor. Bunun iki nedeni var. İlki muhtemelen evindeki tabloların en azından bir kısmının sahibinin o olmaması. Müzayedeler sırasında Oldman’ın sahtekarlık yaptığını gördük. Pahalı parçalara ederinden az değer biçiyor ve müzayede sırasında bu tabloları arkadaşının almasını sağlıyordu. Sonra da bunları Billy’den kendisi alıyordu. Polise gitmemesinin ikinci nedeni başına gelen olaydan utanması… Adamlar onun yalnızlık zaafını ve sevgiye, ilgiye, aşka karşı duyduğu açlığı kullandı. Bu olayın televizyonlara düşmesini istemedi. Onun polise gitmemesinin bir başka nedeni içinde bir yerlerde Claire’la yaşadığı anlarda her şeyin sahte olmadığını düşünmesi… Onun kendisine sarılması ve söylediği sözler Oldman’ın zihnini sürekli meşgul ediyor.

Sahte Eserlerde Bile Orijinal Bir Şey Saklıdır

Finalde herkes ama herkes onu terk ediyor. Etrafında hiç kimse kalmıyor. Son müzayedeye çıktığında aldığı alkış belki kendisine kalan tek ödül… O işini iyi yapan birisiydi.

Oldman finalde Claire’ın daha önce bahsettiği tuhaf mobilyalı restoranı buluyor. Aslında evini oraya taşıyor. Peki neden? Şimdi biraz bunu sorgulayalım.

Burada söylendiği gibi insan duyguları sanat eseri gibidir. Her şey taklit edilebilir. Ancak Oldman en kaliteli sahte eserlerde bile orijinal bir şeylerin saklı olduğunu biliyordu. O hiç kimsenin göremediği detayları görebiliyordu. Onun bu yeteneği inanılmazdı. Claire’ın sahte eserine attığı orijinal imzası işte şu cümlelerin bizzat kendisiydi: “Bize bir şey olursa bil ki seni seviyorum.” Bu cümleleri Claire içinden gelerek söylüyordu ve Oldman bunu kaçırmadı… Sahteliğin içerisindeki orijinalliği burada yakaladı.

İşte onun Gece ve Gündüz’e gitmesi ve garsona birisini bekliyorum, demesi hep bu yüzden. Onun gerçekten de sanki Claire’ı görecekmiş gibi heyecan içerisinde kapıya baktığını, restoran girişini görebileceği şekilde bir masayı tercih ettiğini görüyoruz. Artık ellerinde eldiven yok ve tüm tabuları bir bir yıkıldı. Önceleri evindeki telefonu kullanırken bile mendil kullanacak kadar takıntılı birisi olan Oldman bu süreçte tüm surlarını yıktı. Eldiven olmadan telefon kullanabiliyor insanlara eldiven kullanmadan dokunabiliyordu.

Evet, Oldman sahteliğin içerisinde orijinal imzayı görmeyi başardığı için bu restorana gelmişti ve son günlerini bir daha asla göremeyeceği Claire’ı bekleyerek geçirecek.

En İyi Teklif (2013) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

The Best Offer Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Youtube platformunda yayınlanmıştır. Youtube web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı. “The Best Offer (2013) – En İyi Teklif Film Analizi

  1. Claire telefonda yönetmene, iyimser bir son istediğini söylüyordu. Sizin de yazdığınız gibi; ”Oldman, son günlerini bir daha asla göremeyeceği Claire’ı bekleyerek geçirecek.” Onu böyle umutla bekleyeceği bir sona ikna ettiler. Billy’nin de dediği gibi; ”Her şeyin sahtesi yapılabilir, Virgin. Sevincin, acının, nefretin, hastalığın, iyileşmenin. Aşkın bile.”
    Oldman açısından iyimser bir son olsa da, bu aslında üzücü bir sondu benim için. Oldman her gün umutla Claire’ı beklerken, onlar çaldıkları paranın sefasını sürecek. Ama Oldman’ın bir umudu olmasaydı, soygundan sonraki hayatının, bir ölüden farkı kalmayacaktı… Polise gitseydi ne olurdu acaba… Bir alternatif son görmek isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir