game-of-thrones-21

Game of Thrones (G.o.t) 8. Sezon 1. Bölüm Analizi

Game of Thrones kim ne derse desin bence 8. sezona harika bir başlangıç yaptı. Sekizinci sezonun henüz ilk bölümde sezon boyu bizleri nelerin beklediği görmenin heyecanını yaşadık. Bu yazıda sekizinci sezonun ilk bölümünde neler yaşandığına göz atalım.

Game of Thrones (G.o.t) 8. Sezon 1. Bölüm Fragman / Trailer İzle

Öncelikle ölüler tarafına bakalım.

Yedinci sezonun sonunda duvarın düştüğünü ve ölülerin onu aştığını öğrenmişti. Bu sezona damgasını vuracak ve tüm krallıkların kaderini belirleyecek olan ölüler güneye ilerlemektedir ve ejderhalardan birisi onların kontrolüne geçmiştir. Bölümün boyunca Gece Kralının kendisi görülmez ama gönderdiği mesaj alınır (duvara bir çocuğu asmışlardır). Ölüler Kış Tepesine doğru ilerlemektedir ve savaşın orada geçeceği artık kesindir.

Kış Tepesinde Neler oluyor?

Durumun ciddiyetinin herkesten daha çok farkında olan kişi Jon Snow’dur. Ölülerle daha önce savaşan ve onları gören Jon Snow 7. Sezonun sonunda Kış Tepesini kurtarabilmek için tacından vazgeçebilmiş ve ejderha kraliçesi Daenerys Targaryen’ın önünde diz çökmüştü.

Ölülerin yaklaştığının ve hızla ilerlediklerinin farkında olan Jon Snow, kardeşi Sansa ve ejderha kraliçesi tüm sancakların Kış Tepesine çekilmesi emrini vermiştir. Onların yavaş yavaş kalede toplandığını görürüz. Daha önce Jon Snow’a söz veren bazı küçük lordların bu sözünü yerine getirmedikleri de görülmektedir.

Kralın Şehri ve Cercei Lannister

Cercei Lannester’ın neler yaptığına bakarsak ilk gözümüze çarpan detayın Cercei’nin her zamanki gibi çok ince hesaplar içerisinde olduğu… Ona ölülerin duvarı aştığı söylendiğinde hiç endişe etmediğini ve sadece güzel, diyerek tepki verdiği görülmektedir.

Cercei’nin 7. Sezonda yaptığı müttefiklik planları işe yaramış ve 20.000 kişilik ordusuyla Altın Mürettebat onun krallığına gelmiştir.

Cercei’nin, Jon Snow’un yanında yer alan kardeşleri için de iyi düşünceler içinde olmadığı eğer savaştan bir şekilde sağ çıkarlarsa onları öldüreceği anlaşılmaktadır. Cercei Lannester ayrıca birisine suikast düzenlemesi için Bronn’a görev vereceği de görülmektedir. Bu kişinin kim olduğu şu an için belirsiz ama ejderha kraliçesi olmadığı kesindir.

Sansa ve Daenerys Targaryen Arasındaki Yeşeren Düşmanlık

Bence 8. Sezona damgasını vuracak ve çok büyük kayıplara ve acılar sebep olacak en büyük düşmanlık Sansa’nın ejderha kraliçesini kabullenmemesiyle filizlendi bile.

Henüz ilk karşılaşmada Sansa’nın ona bakışları ve onunla resmi bir ağızla ve deyim yerindeyse buz gibi konuşması aralarının iyi olmayacağını gösterdi. Sansa daha sonraki toplantıda ejderhaları nasıl besleyeceğin bilmediğini söylediğinde Daenerys’ın bir anne içgüdüsü ile nasıl saldırganca cevap verdiğini gördük (Daenerys, Sansa’ya bakarak ejderhalar ne isterse onu yer, dedi).

Sansa’nın ona düşmanlık besleme nedeni öncelikle Jon Snow’un onun önünde diz çökmesi ve tacını bırakmasıdır. Onun kendi kraliçesi olmasını hazmetmek istemiyor ve ona karşı asla boş durmayacak. Gizlice yaptığı bir konuşmada konuşma bize onun ejderha kraliçesi aleyhine çalışmaya çoktan başladığını göstermektedir. Bunu çok iyi anlayan ve taht oyunlarını belki herkesten daha iyi bilen Tyrion Lannister ona şöyle söyler: “Seni küçümseyenlerin çoğu hayatta değil…” Tyrion onun amacını sezmiştir. Ancak bunun farkında olan sadece o değildir. Ejderha Kraliçesi de, Sansa’nın kendisini sevmediğini fark etmiştir bile. Jon Snow’un ilerde sansa ve kendi kraliçesi arasında seçim yapmak zorunda kalacağı kesin gibi.

Bu arada Sansa, kraliçesini öven Jon’a karşı oldukça güçlü argümanlarla yaklaşmaktadır ki bu onun ne kadar sinsi, hazırlıklı ve derince hareket ettiğini göstermektedir. Sansa, onun iyi bir kraliçe olacağını söyleyen Jon’a önce derin bir bakış atar sonra da şöyle sorar: Onu sevdiğin için mi yoksa Kuzey’i kurtarmak için mi diz çöktün? Jon’un cevabını göremeyiz ama bu onu ikilemde bırakabilecek bir sorudur ve Jon’un Kuzey’i kurtarmak için çiz çöktüğünü söylemek yanlış olmaz. Ama bu onun ejderha kraliçesini sevmediği anlamına da gelmemektedir.

İlerki bölümlerde Jon’un bir seçim yapmaya zorlanacağı bellidir.

Bölümün sonlarına doğru Sam adeta çok edici haberi verir ve Jon’a gerçek babasının Ned Stark olmadığını; onun babasının Rhaegar Targaryen olduğunu söyler. Sam ayrıca Jon’un Yedi Krallığın varisi olduğunu ve ve ejderha kraliçesinin buna hakkının olmadığını de ekler. Bu durum Jon ve Daenerys Targaryen’ı doğrudan karşı karşıya getirmektedir.

Görüldüğü gibi Game of Thrones 8. sezona muhteşem bir başlangıç yapıldı ve bizi diğer bölümlerde çok ama çok büyük sürprizlerin beklediği şimdiden anlaşıldı.

Game of Thrones 8.sezon 1.bölüm (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

G.O.T 8.sezon 1.bölüm Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BluTv platformunda yayınlanmıştır. BluTv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı. “Game of Thrones (G.o.t) 8. Sezon 1. Bölüm Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.