cersei vs daenerys

Game of Thrones – Demir Tahta Kim Oturacak?

Game of Thrones’in sekizinci sezonla birlikte hızlı bir final sürecine girdiğini ve mantıksal ya da kurgusal hatalar yapmak pahasına da olsa bir tercih yaptığı görülmektedir. Dizinin kalitesini düşürdüğü ve geçmişine ihanet ettiği gibi düşünceler olsa da ben daha önce yaşadığımız LOST örneğinden farklı bir durum göremiyorum. Ne yazık ki bu tarz popüler diziler her nedense seyircileri tatmin etmeyen daha basit sonları tercih ediyorlar.

Bu tartışmayı bir kenara koyarak Demir Taht’a kimin oturacağını konuşalım. Ben bu yazıdan doğrudan sonuca yönelik düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Tahtın görünüşte iki büyük adayı olduğunu söyleyebiliriz. Daenerys Targaryen ve Jon Snow. Bu arada şu an tahtta oturmaktan olan Cersei Lannister’ı da hesaba kattığımızda Demir Taht için üç büyük aday olduğunu söyleyebiliriz.

Ben önümüzdeki bölüm ya da bölümlerde yapılacak savaşta her ne kadar güçlü görünse de Cersei’nin bir şekilde savaşı kaybedeceğini düşünüyorum. Böyle düşünmemin en önemli dayanağı 8. Sezon boyunca tüm karakterlerin Cersei sonrası için oyun kurmaya çalışması… Tüm bu taht oyunlarının boşa kurulduğunu düşünmüyorum. Cersei oradan inecek ve inmeyi kendisine yediremediği için sonu ölüm olacak. Hatta onu Jaime Lannister öldürürse çok şık olur. Jaime Lannister yaptığı tüm pislikleri örten bir sonla veda etmiş olur dizeye…

Geriye Jon Snow ve Daenerys kalmakta… (Ben Sansa’yı Demir Taht’a aday olarak görmüyorum. Kuzey’in başına geçebilir ama Demir Taht’a asla…) Jon’u çok sevdiğimiz bir gerçek. Onun ölümden dönmesi Jon’a ayrı bir gizem kazandıran bir özellik. Halk onu çok seviyor; onu sevmeyen ve ya da en azından saygı duymayan hiç kimse yok denebilir. Ancak ben tüm bunlara rağmen onun taht için uygun olmadığını düşünüyorum. Jon taht oyunları bilmediği gibi yöneticilik kapasitesi olan birisi de değil. Jon, sekizinci sezon 4. bölümde Sansa’ya verdiği bilgiyi Sansa’nın Daenerys aleyhine kullanacağını bile hesap edemedi… Jon’u eğer Demir Tahta çıkarsa, tahtta çiğ çiğ yerler ve Jon bu ayak oyunlarıyla baş edemez. Bu nedenle onun tahta çıkmasını doğru bulmuyorum ve senaristlerin bu hataya düşmeyeceğini umuyorum.

Ancak Daenerys böyle değil; küllerinden doğarak bu günlere ulaşan ve inanılmaz bir yönetim tecrübesi kazanmış olan birisi. Zincire vurulmak, köle gibi satılmak, ihanete uğramak… tüm bunlar onu çok ama çok güçlü birisi haline getirdi. Onun Dothraki Sea ve Meereen’da kazandığı yöneticilik tecrübesini de unutmamak gerekiyor. O, tüm bunlarla adeta taht için bir prova yapmış oldu. Onun tahta en çok yakışan aday olduğunu söylemek zor değil. Ancak 8. sezonda en yakınları kaybetmesi ve sonuçta sadece bir ejderhanın hayatta kalabilmesi onun ne yazık ki taht için şansını oldukça azaltmakta. Jon Snow ona sonuna kadar destek vereceğini söylüyor ama halk aksini iddia eder ve Jon’u sıkıştırırlarsa ne olacağını kestirmek zor değil. Jon, tüm sevgisine rağmen halkın ve kardeşlerinin istediği yerde durmaya karar verebilir.

Sonuç olarak görünen şartlarda ne yazık ki Cersei’nin tahta kalma olasılığını daha yüksek görüyorum. Ancak dizi her zaman olduğu gibi çok farklı bir sonla karşımıza çıkabilir. Umarız bizleri yine Gece Kralı’nın bir bölümde ölmesi gibi gayet tatmin edici(?) bir son beklemiyordur.

Game of Thrones (2011) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

G.O.T Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BluTv platformunda yayınlanmıştır. BluTv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Ben tahta en çok yakışan adayın Daenerys olduğunu düşünüyorum. Ancak senaristlerin nasıl bir tercihte bulunacaklarını ön görmek zor; her şey olabilir. Çünkü senaristler mantığı bir kenara bırakmış görünüyor.

Game of Thrones Demir Taht Kimin Olacak?

Night King öldüğüne göre artık Yedi Krallık’ın geleceğini konuşma vakti… Bence sorulması gereken en önemli soru şu: Demir Tahta kim sahip olacak?

Cersei Lannister her şey sona erdiğinde orada kalmaya devam edebilecek mi? Adeta küllerinden doğarak bugünlere gelebilen Daenerys hayattaki en büyük amacı olan Demir Tahta ulaşabilecek mi? Yoksa Demir Tahta kendisinin de bir Targeryan olduğunu öğrenen ve bir anda tahtın varisi konumuna gelen Jon Snow mu oturacak?.. Bu videoda bu soruların cevabını arayalım.

Daenerys Targeryan

İlk olarak tahtın en güçlü adayına ama güçlü olduğu kadar da büyük risklerle karşı karşıya olan Ejderha Kraliçesi’ne bakalım. Daenerys ve Jon Snow ilk karşılaştıklarında Ejderha Kraliçesi, takdim sırasında  Demir Tahtı’nın meşru varisi ve yedik krallığın koruyucusu olarak tanıtılır. Targeryan’lar yüzyıllar boyunca Demir Taht’ını yöneten ailedir.

Onun Demir Taht için verdiği mücadele inanılmazdır ve bu amacına ulaşma kararlılığı hayallerimizin bile ötesindedir. Onun kararlılığını ve inancını Jon Snow’la ilk karşılaştığı an yapılan konuşmada geçen cümlelerinden takip edelim. “Hayatımın tamamını yabancı topraklarda geçirdim. İsimlerini bile hatırlamayacağım kadar çok adam beni öldürmeye çalıştı. Beni başkalarına sattılar. Zincire vuruldum, ihanete uğradım. Tecavüz edildim ve kirletildim. Tüm bunlar olurken beni ayakta tutan şey neydi biliyor musun? İnanç! Tanrılara ya da kutsallara olan inanç değil. Kendime olan inancım! Ben yedi krallığı yönetmek için doğdum ve yöneteceğim.”

Onun bu kırılmaz ve yıkılmaz inancını kaybettiğine bir kez bile şahit olmadık. Daenerys, hiçbir şeye sahip değilken kendisine bir ordu kurmaya başarabilecek kadar zeki birisi. Daenerys ayrıca ilk gördüğü an Jon Snow’u bile korkutabilen üç ejderhanın annesidir. Bu arada onun Dothraki Sea ve Meereen topraklarında hüküm sürdüğü zaman diliminde genel anlamda bir ülkeyi yönetme tecrübesi kazandığını söyleyebiliriz. Bu süre içerisinde halkın sorunlarını çözerken ya da bazen yönetimle ilgili konularda yaptığı hatalar onun Demir Tahta hazırlık süreci olarak görülebilir. O aslında tüm bu deneyimleri edinmeseydi iyi bir yönetici ya da kraliçe olamaz belki de çevresindeki kişiler için kolay bir lokmaya dönüşebilirdi. Ama o artık Demir Taht’a geçmek için her açıdan hazır deneyimli bir kraliçe.

Khaleesi’nin Demir Taht’a oturduğunu düşünürsek sorulabilecek bir diğer soru şudur: Ejderha Kraliçesi Yedi krallığı yönetmeye başlarsa tahta geçerse nasıl bir yönetim sergileyecek? Çünkü son Targeryan’ların iyi bir imajı olmadığını ve merhametsiz olduklarını bizzat Jon Snow’un ağzından duyarız. Jon, Daenerys’in babasının kendi dedesini ve amcasını ateşte yaktığını söyler. Daenerys’in cevabı bu aşamada çok önemlidir. Çünkü o ya kayıtsız ve şartsız kendi ailesini savunacak ve bir yönden onların yanlışlarını görmeyecek ya da adil bir hükümdar olacağını gösterecektir. Daenerys yalnızca babasının kötü bir adam olduğunu kabul etmekle kalmaz aynı zamanda onların işlediği suçlar nedeniyle Jon’dan bağışlanma talep eder. Sonrasında da kendisinin onun günahları nedeniyle yargılanmamasını ister. Bunları söylemesi bile Jon Snow’u şaşırtmaya yeterli gelir. Bu gördüklerimizden hareketle onun merhametli ve adaletli bir kraliçe olacağını söyleyebiliriz.

Peki, Daenerys Kuzey hakkında ne düşünmektedir? Onun, Kuzeyin kontrolünü Starklara vereceğini söyleyebiliriz. Çünkü o Targeryen ailesinin Demir Taht’ta olduğu ve Starkların da Kuzeyin muhafızı olduğunu zaman dilimini yüzyıllar süren bir barış zamanı olarak niteler. Onun eğer tahta geçerse Kuzey’in yönetimini Stark’lara bırakacağını düşünüyorum.

Ancak Sansa’nın Kuzeyliler’in hiç kimseye boyun eğmeyeceğini söylediği sözler tüm dengeleri değiştirmektedir. Onun bu sözlerinden daha sonra ayrıntılı bahsetmeyi düşünüyorum.

Ancak Khaleesi’nin ikinci sezonun son bölümünde gördüğü görüntüleri de unutmamak gerekiyor. Khaleesi, Demir Taht’ın bulunduğu salona girdiğinde etraf sanki savaştan çıkmış gibi harap bir haldedir. Khaleesi heyecan içerisinde Demir Taht’a yaklaşır ve hayatının bu en büyük amacına dokunmak ister. Ona elini uzattığı an bebek sesiyle karışık çığlık sesleri duyar. Belli ki birileri zor durumdadır. Sese doğru gitmek ve tahta dokunmak arasında ikilemde kalır. Çığlık sesini bir kez daha duyar ama bu kez ses daha güçlüdür. Tahtı bırakır ve sese yönelir. Önünde açılan kapı aslında ileriki bölümlerde Night King tarafından yıkılacak Duvar’a ait kapıdır. Onun henüz ejderhalar doğmadan önce onları da gördüğü bu rüyasının geleceğe ait görüntüler olduğu söylenebilir. Ejderha Kraliçesi, gerçek hayatta Demir Taht’a saldırıp onu alabilecek bir güce ulaşır ama bu sırada ölüler ordusunu durdurmak için kendisine gelen Jon Snow’un teklifini kabul eder ya Kuzey’e yönelir. Bu aslında onun rüyasının gerçekleştiği andır. Onu 8. sezonda Sansa’ya, Jon Snow’u sevdiğini söylerken göreceğiz. Belki de bu sevgisinin de etkisiyle Kuzey’e yönelen Kalisee’nin rüyasında Demir Taht’a dokunmayarak bir seçim yapması onun belki de Yedi krallığı hiç bir zaman yönetemeyeceğini göstermektedir. Khaleesi, Demir Taht için en güçlü aday olsa da Kuzey’e yöneldiği an belki de bu şansını kaybettirecek olaylar zincirini başlattı bile…

Sansa Ne Yapmak İstiyor?

Doğrudan Demir Taht’a geçme şansı olmasa bile Sansa’nın Kuzey’le ilgili düşüncelerinin olduğunu ve onun zamanla politik oyunlara aşırı meraklı birisi halin geldiğini söylemek zor değil. Sansa, Daenerys Kuzey’e geldiğinde onu soğuk karşılar. Jon Snow’un onun önünde diz çökmesini kabullenememiştir ve şu ana kadar da kabullendiğine şahit olmayız. Sansa daha da ileri gider ve Kuzeyliler’in hiç kimsenin önünde diz çökmeyeceğini söyler ki bu karar eğer Daenerys, Demir Taht’a çıkarsa doğrudan onları düşman haline getirecektir.

Sansa’nın politik oyunları öğrenmesi onun babası öldürüldükten sonra bir uzun süre Cersei’nin yanında kalmasına bağlanabilir. Sansa bu süre içerisinde de taht oyunlarının en acımasızlarına şahit oldu. Bu onun zaten var olan yeteneklerinin gelişmesine yol açtı. Onun, politik deha Lord Baelish’in oyunlarını çözdüğü ve onun oyunlarını kendisine çevirmeyi başardığı sahne gerçekten etkileyiciydi.

Sansa’nın Kuzey’i yönetmeye olan isteği ve arzusu gözümüzden kaçmıyor. Sansa emir vermeyi ve yönetmeyi çok iyi bilmekte ve aynı zamanda bunu istemektedir. İşte bu durum onu doğal bir lider haline getirmekte ve kendisine olan güvenini artırmaktadır. Sansa bir konuşmasında erkeklerin kolayca manipüle edilebildiğini söyler. Bu onun doğrudan bir Kraliçe olma isteğinin içgüdüsel bir sonucudur. Sansa açık bir şekilde Kuzey’i yöneten kişi olmak istiyor. Onun bu isteği Ejderha Kraliçesi için kabul edilebilir bir durum ancak eğer Khaleesi Demir Taht’a geçer ve Sansa onun yönetimini kabul etmezse işte bu büyük bir sorun olacaktır. Umarız ki Sansa sekizinci sezonda hafiften yapmaya başladığı ve Jon Snow’la Khaleesi’nin arasını açmayı amaçladığı politik oyunlara devam etmez.

Cersei Lannister

Cersei şu an tahtın sahibi… Onun tahtı ne olursa olsun bırakmayacağını geçmişte yaptıkları ispatladı bile. Onun Demir Taht’ı almak isteyen hiçbir güce teslim olmayacağını bunun yerine ölmeyi seçeceğini onun kendisinden de dinlemiştik. Onun yeni müttefikler bularak ordusunu güçlendirdiğini biliyoruz Cersei, yeni ordusunda fillerin olmamasını dert edebilecek kadar takıntılı birisi. Savaşacağı kesin… Ancak asıl soru bu savaşın sonunda ne olacağı…

Cersei’nin normal bir savaşta Daenerys’ın ordusunu, ejderhalarını ve Jon Snow’un güçlerini yenme şansı olmadığını biliyoruz. Bunun kendisi de farkında. İşte tam da bu nedenle ölülerle yapılan savaşa katılmadı. Onun bu hamlesini beğenmesek bile Night King’le yapılan savaş sonucunda dengeler Cersei’nin lehine değişim gösterdi. Khaleesi ejderhalarından birisi zaten Gece Kralı’na kaptırmıştı. İkinci olarak hem Khaleesi’nin hem de Kuzey’in orduları Gece Kralı ile yapılan savaşta çok ama çok büyük bir darbe aldı. Cercesi kendi adına doğru bir karar aldı ve tahta kalma olasılığını artırdı.

Ben Jon Snow ve Khaleesi’nin kendi ordularının en zayıf ve Cersei’nin en güçlü olduğu anda Demir Şehir’e doğrudan saldırmayacaklarını düşünüyorum. Ancak sekizinci sezon 4. Bölüm fragmanında onların saldırı için yola çıktıkları görülmekte. Onların doğrudan bir saldırı yerine bir tür kuşatma planladıklarını düşünüyorum. Bu kuşatma sekizinci sezonun daha fazla bölüm sahibi olabilmesi için senaristlere alan da açacaktır. Aksi takdirde Night King’le yapılan savaş gibi bu savaşın da bir bölümde sona erdiğini düşünürsek bu sekizinci sezonun çok hızlı bitmesi anlamına gelir ki bunun olacağını düşünmüyorum.

Ancak şunu üzülerek söylemek zorundayım ki bu şartlar altında doğrudan yapılacak bir savaşta Kuzey’in ve Khaleesi’nin kaybetme olasılığı kazanma şanslarından daha yüksek…

Jon Snow

Sekizinci sezona kadar Kuzey’in Kralı olarak tanıdığımız Jon Snow’un birden bire Demir Taht’ın bir varisi olduğunu öğrenmemiz hem bizi hem de Jon Snow’u oldukça şaşırttı. Hatta Jon Snow bu bilgiyi öğrendikten sonra aklı o kadar karıştı ki bir süre Khaleesi ile konuşmadı ve ne yapacağını düşündü. Jon daha önce Kuzey’i korumak için Khaleesi’in önünde diz çökmüş ve onun bir müttefik haline gelmesini sağlamıştı. Ancak şimdi durum çok farklı. Jon’un aklının karışması onun kolay bir karar veremeyeceğini gösteriyor. Yine sekizinci sezonda gördüğümüz bir sahneden yola çıkarak şöyle bir teori de geliştirebiliriz.

Sekizinci sezon ilk bölümde beyin takımı denilebilecek üç kişi (Tyrion Lannister, Davos Seaworth ve Lord Varys) Jon Snow ve Khaleesi’ye bakarak şöyle bir hayal kurarlar: “Eğer olur da Gece Kralından kurtulabilirsek yedi krallık tarihinde ilk kez adil bir kadın ve onurlu bir adam tarafından yönetilirse ne olur?” Bence bu cümle geleceğe yönelik güçlü bir ipucu. Tahta Khaleesi oturur ya da nasıl daha önce Jon kendisi için Kuzeyin Kralı unvanından vazgeçtiyse bu kez de Khaleesi sevdiği adam için sadece kraliçe olmayı kabullenir ve sonuçta bir Targeryan olan Jon’un tahta geçmesini sağlar. Kuzey’in yönetimiyse bunu çok isteyen Sansa’ya bırakılır. Bu bir mutlu son teorisi olsa da dizinin tarihi hiçbir şeyin bu kadar kolay olmayacağını bize öğretmeyi çoktan başardı.

Sonuç olarak görünen şartlarda ne yazık ki Cersei’nin tahta kalma olasılığını daha yüksek görüyorum. Ancak dizi her zaman olduğu gibi çok farklı bir sonla karşımıza çıkabilir. Umarız bizleri yine Gece Kralı’nın bir bölümde ölmesi gibi gayet tatmin edici(?) bir son beklemiyordur.

Game of Thrones (2011) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

G.O.T Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BluTv platformunda yayınlanmıştır. BluTv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir